Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ]

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Jakub Tarka getto warszawskie powstanie w getcie reportaż w Jedynce pr poleca

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "Przywrócić pamięć" [POSŁUCHAJ]

W warszawskiej galerii Kordegarda można oglądać wystawę pt. "Pamięć. 1943", w związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. Ekspozycja prezentuje raport Stroopa oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. Współczesnym odniesieniem do świadectwa historii są rysunki, fotografie oraz plakaty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska getto warszawskie Narodowe Centrum Kultury pr poleca powstanie w getcie

Uczynić świat lepszym. Jak pasja młodych polskich naukowców zmienia świat [POSŁUCHAJ]

Mają średnio po 30 lat. Pieniądze nie są dla nich celem ani motywacją. Co ich napędza? Praca naukowa. Mowa o piętnastoosobowym zespole inżynierów z Politechniki Warszawskiej, dla których najważniejsza jest praca naukowa i ich wynalazki, łączące medycynę z techniką. Ich największym osiągnięciem jest inteligentny opatrunek SmartHEAL, za który otrzymali prestiżową nagrodę Fundacji Jamesa Dysona. – Chodzi o to, żeby świat z dnia na dzień stawał się lepszy – mówi jeden z naukowców o swojej pracy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca Trójka wynalazek zdrowie

"Odbudujemy tradycję Ostrówka". Reportaż "Tak jak kiedyś" Jakuba Tarki [POSŁUCHAJ]

Przez dziesięciolecia fabryka Bumar-Proma w Ostrówku słynęła z produkcji sprzętu rolniczego i budowlanego. Koparki nazywane potocznie "Ostrówkami" były w PRL-u na każdej polskiej budowie, dużą część produkcji wysyłano także na eksport. Przy zakładzie działała znana z wysokiego poziomu nauczania "żelazna" szkoła zawodowa, później technikum. Życie okolicy regulował dźwięk fabrycznej syreny. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka pr poleca Bumar fabryka

"Lachowskie palmy". Niezwykła tradycja Paszyna [POSŁUCHAJ]

Co roku Grób Pański w małopolskim Paszynie jest ozdabiany kilkumetrowymi  palmami wielkanocnymi. W ich przygotowanie angażują się całe rodziny. – To jest taki nasz paszyński fenomen, który trwa już 60 lat. Można powiedzieć, że cała parafia się w to angażuje, w te palmy i ten grób. Wkładamy w to bardzo dużo serca – opowiadają rozmówczynie Moniki Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak pr poleca Wielkanoc

Dzień Radia i "Magia głosu". Reportaż Ewy Michałowskiej [POSŁUCHAJ]

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania reportażu Ewy Michałowskiej - reportażystki Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która odeszła od nas rok temu. Nasza radiowa koleżanka była laureatką wielu nagród, w tym Złotego Mikrofonu. "Magia głosu" to reportaż sprzed dwóch lat, opowiadający o ważnych postaciach rozgłośni.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ewa Szkurłat Ewa Michałowska pr poleca

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne pr poleca