Polskie Radio
Section05

pr poleca

Young Power New Edition - nieposkromiony duch wolności [ZOBACZ WIDEO]

Muzyczny kolektyw Young Power pod dowództwem Krzysztofa Popka i Krzysztofa Zawadzkiego był jednym z najważniejszych zjawisk w młodym polskim jazzie połowy lat osiemdziesiątych, przyciągając i wychowując czołówkę ówczesnych scen jazzowej i rockowej, od Piotra Wojtasika i Ziuta Gralaka po Jerzego Piotrowskiego. 7 listopada o 19.00 zespół zagrał w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu "Jazz.PL". Retransmisja koncertu miała miejsce w piątek 10 listopada o 18.00 na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale YouTube i Facebooku Dwójki, a także w TVP Kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz koncert muzyka współczesna

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już dziś. Jak było rok temu? [POSŁUCHAJ]

Przez 26 godzin w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą rozbrzmiewały opusy Fryderyka Chopina, czego będzie można słuchać na żywo na miejscu lub w internecie. To wszystko w ramach Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia w Święto Niepodległości, który rozpocznie się już dziś (10 listopada) o godz. 19.00. Tuż przed jego startem, dzięki reportażowi "Maraton" Jakuba Tarki, przypominamy zeszłoroczne wydarzenie i towarzyszące mu emocje. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości reportaż w Jedynce

Losy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Reportaż Moniki Chrobak "Góry hartują charakter" [POSŁUCHAJ]

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zrzesza miłośników gór. Choć zlikwidowano je w latach 50. XX wieku, ożyło ponad trzydzieści lat później. Z powodzeniem działa do dziś, skupiając ponad 3000 członków w 55 oddziałach, kołach i szkolnych grupach. O historii i teraźniejszości Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w reportażu pt. "Góry hartują charakter" opowiedziała Monika Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  Tatry turystyka reportaż Monika Chrobak Trójka Polskie Towarzystwo Tatrzańskie góry

"Miłość bezwarunkowa. Żółto-biało-niebieska". Reportaż Dariusza Urbanowicza [POSŁUCHAJ]

Entuzjazm, miłość, fenomen. Żużel to wielka miłość w Lublinie. Mimo kilku dziesiątek lat oczekiwania na największe triumfy fanatyzm lubelskich kibiców cierpliwie się budował. – Najpierw zacząłem chodzić na żużel, a dopiero później zacząłem chodzić do szkoły – mówi w reportażu jeden z zagorzałych zwolenników Motoru Lublin.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz reportaż

Święto Niepodległości. Reportaż "Tysiące powodów do świętowania" [POSŁUCHAJ]

Święto Niepodległości to uroczystość, która powinna nas wszystkich jednoczyć, napawać dumą i radością. Czemu zatem w tym dniu się dzielimy, organizujemy różne marsze, a i z dumą, i radością różnie bywa? Reportaż nie odpowiada na te pytania, ale dostarcza wiele powodów do świętowania.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości reportaż Henryk Dedo Waldemar Kasperczak reportaż w Jedynce patriotyzm

Nowy "Radiobook": "Lata wędrówki Wilhelma Meistra" Goethego, cz. I [POSŁUCHAJ]

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy ponownie do czasów romantyzmu i prezentujemy powieść "Lata wędrówki Wilhelma Meistra", tytuł z prozatorskiego dorobku Johanna Wolfganga von Goethego, kontynuację "Lat nauki Wilhelma Meistra", którą to pozycję prezentujemy w cyklu "Radiobook" od stycznia 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU Johann Wolfgang von Goethe

"Harenda" rozpoczyna listopad na "Scenie teatralnej Trójki"

Sto lat temu w willi "Harenda" zamieszkał Jan Kasprowicz. Spędził tam ostatnie trzy lata życia, a jednak Gubałówka, na której zboczu znajduje się Muzeum Jana i Marii Kasprowiczów (od 1950 roku) pozostanie miejscem kojarzonym z modernistycznym poetą, który urodził się w Szymborzu (dziś Inowrocław).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Kasprowicz Zakopane Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Wiktoria Gorodeckaja Grzegorz Małecki Elżbieta Kijowska Lucyna Malec Angelika Kurowska

"Fan Club" Andrzeja Wnuka w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Pełen napięcia kryminał, którego akcja dzieje się w przepięknym renesansowym Zamościu oraz pobliskim Lublinie. Przejeżdżający przez Pojezierze Włodawskie bankowiec znajduje okaleczone zwłoki kobiety. Sprawę prowadzi para policjantów ze specjalnej grupy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Jednak śledztwo stoi w miejscu, bo morderca nie pozostawia śladów. Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła. Reżyseria dźwięku: Agnieszka Szczepańczyk. Muzyka: Piotr Skotnicki. Obsada: Aleksandra Radwan, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski, Adam Wojtyszko, Zbigniew Suszyński, Barbara Zielińska, Ewa Kania, Aleksander Sosiński, Joanna Pach-Żbikowska
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła Agnieszka Szczepańczyk Piotr Skotnicki Andrzej Mastalerz Marcin Przybylski Adam Wojtyszko Barbara Zielińska Ewa Kania Joanna Pach-Żbikowska Aleksandra Radwan Aleksander Sosiński Zbigniew Suszyński Andrzej Wnuk

Marek Napiórkowski Sextet w cyklu "Jazz.PL" - między liryką a ekspresją [ZOBACZ WIDEO]

Czołowy polski gitarzysta Marek Napiórkowski wystąpił w cyklu "Jazz.PL" z zespołem, określanym mianem grupy All Stars. W sekstecie artysty znaleźli się tak renomowani przedstawiciele polskiego jazzu jak Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz czy Adam Pierończyk. Zobacz zapis wideo koncertu!
Zobacz więcej na temat:  Marek Napiórkowski Jazz koncert Dwójka Henryk Miśkiewicz Adam Pierończyk Dominik Wania Robert Kubiszyn Paweł Dobrowolski

Mogiły, których nikt nie odwiedza. Reportaż "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" [POSŁUCHAJ]

Listopad to czas pamięci o tych, którzy odeszli. O naszej historii opowiadają nagrobne płyty, daty i inskrypcje przywołują czas, w jakim osoba zmarła żyła. Zatrzymanie się i zaduma nad konkretnym grobem to jak "dotknięcie" czasu przeszłego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" .
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Tomaszewska-Żółtowska Trójka

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Nie wszyscy jednak mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż reportaż w Jedynce historia Polski rzeź Woli

"Antygona" Sofoklesa. Antyczny dramat niezmiennie aktualny

"Antygona" to jeden z siedmiu zachowanych dramatów Sofoklesa, należący do tzw. cyklu tebańskiego. W pierwszej części cyklu, "Królu Edypie", poznajemy tytułową bohaterkę – córkę Edypa, która ma siostrę i dwóch braci. Antygona występuje również w "Edypie w Kolonos", tragedii opisującej ostatnie chwile życia jej ojca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Sofokles Antoni Libera Mariusz Malec Mikołaj Trzaska Andrzej Brzoska Lidia Sadowa magdalena różczka Stanisław Brejdygant

Rodzinna pasja. "Życie w pełni zrównoważone" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Nie zawsze jest tak, że tryskam entuzjazmem, że ładnie wyglądam, że mi się wszystko chce – mówi Karolina Dobrzyńska, mama trójki nastoletnich dzieci, która wraz z całą rodziną uprawia kitesurfing. Sport ten stał się nie tylko ich wspólną pasją, ale i sposobem na życie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż aktywność fizyczna rodzina aktywność Urszula Żółtowska-Tomaszewska kitesurfing

Józef Hen. "Życie spełnione" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

"Nie mogę mieć do swego życia pretensji. Tak bym powiedział. To, co przeżyłem dramatycznego, te porażki... Wiem, że to jest nieodłączna część mojego życia i mojej psychiki. Tak że w tym sensie mogę powiedzieć - trudno tego nie powiedzieć, kiedy ja mam niemal sto lat - że to życie jest spełnione i oby trwało" - powiedział Józef Hen w reportażu Joanny Bogusławskiej. Zapraszamy do wysłuchania jego historii.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska KULTURA Józef Hen