Polskie Radio
Section05

pr poleca

Arthur Conan Doyle "Rytuał rodu Musgrave’ów" [POSŁUCHAJ]

130 lat temu, w 1893 roku "The Strand Magazine" opublikował opowiadanie  sir Arthura Conan Doyle’a zatytułowane "Rytuał Musgrave’ów". Opowiadanie to znajduje się w głębokim Archiwum Polskiego Radia pod tytułem "Rytuał rodu Musgrave’ów". W latach 50. przeczytał je trzydziestoparoletni (dokładnej daty nie znamy) Andrzej Łapicki. W tym prawdopodobnie czasie był on między innymi lektorem "Polskiej Kroniki Filmowej".
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Andrzej Łapicki Łukasz Borowiecki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Chór szkolny. "Śpiewać każdy może" - reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Chóry szkolne to miejsca, gdzie można realizować swoją pasję, rozwijać talent, doskonalić się, artystycznie wyrażać siebie. To doskonała szkoła wytrwałości, odpowiedzialności i umiejętności pracy w zespole. Sprzyja zawiązywaniu przyjaźni i pielęgnowaniu jej. Dostarcza radości ze wspólnego śpiewania.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Bogusławska reportaż reportaż w Jedynce chór śpiew

Futbol w czasach wojny. Reportaż "Z miłości do piłki" Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

95-letni Juliusz Kulesza, pseudonim "Julek", jest najstarszym kibicem warszawskiej Polonii, a także autorem książki "Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie", dedykowanej Olgierdowi Budrewiczowi. – On był w czasie okupacji popularnym piłkarzem na Żoliborzu. Kapitanem najlepszej drużyny piłkarskiej na Żoliborzu, Promyka – wspomina bohater reportażu, najwierniejszy kibic Polonii Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż II wojna światowa

"Nie skacz" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"

"Nie skacz" Adama Wojtyszki to czwarty odcinek kryminalnego cyklu, który Teatr Polskiego Radia realizuje dla Trójki. – To konkretna formuła, czas trwania i klamra w postaci narratora. Bardzo żeśmy się podekscytowali, że troszkę się można pobawić w zagadki, w śledztwa, używając najpotężniejszego narzędzia dostępnego dla artysty, czyli wyobraźni – mówił, wspominając ideę powstania cyklu, scenarzysta i reżyser słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Adam Wojtyszko Teatr Polskiego Radia słuchowisko Aleksandra Radwan Grzegorz Kwiecień Paweł Drzewiecki

"Conrad" Ingmara Villqista w reżyserii autora

"Conrad" to adaptacja dramatu Ingmara Villqista napisana przez samego autora dla Teatru Polskiego Radia. To barwny, dźwiękowy collage zdarzeń autentycznych i możliwych, jakie spotykają bohatera słuchowiska Józefa Conrada Korzeniowskiego w czasie jego bytności w Zakopanem, w dniach poprzedzających wybuch I wojny światowej. Reżyseria: Ingmar Villqist. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Katarzyna Warnke, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Sławomir Orzechowski, Aleksander Sosiński, Konrad Żygadło, Wojciech Melzer 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Ingmar Villqist I wojna światowa Katarzyna Warnke Stanisław Brudny Andrzej Mastalerz Sławomir Orzechowski Aleksander Sosiński Konrad Żygadło Wojciech Melzer

"Radiowy pielgrzym czyli sceny z albumu Zbigniewa Kopalki" Piotra Müldnera-Nieckowskiego w reżyserii Janusza Kukuły

Piotr Müldner-Nieckowski podejmuje próbę syntetycznego przedstawienia sylwetki tego zdumiewającego artysty. Utwór z konieczności musi być zwięzły i w dużym skrócie ujmować rozległe tematyki, także biograficzną, a mimo to autorowi udało się przekonująco ukazać zaskakujące i zarazem znaczące zdarzenia, również typowe sytuacje z życia słynnego reżysera, jego sposób mówienia i dyskutowania, wpływania na współpracowników, tak że nawet ci, którzy Kopalki nie znali, zaczynają rozumieć, na czym polegała jego wyjątkowość. Reżyseria: Janusz Kukuła. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Szymon Kuśmider, Ewa Kania, Tomasz Marzecki, Aleksandra Radwan, Mateusz Weber, Przemysław Wyszyński, Justyna Kowalska, Ewa Domańska, Piotr Bajor, Zbigniew Suszyński
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Janusz Kukuła

"Karetka nadziei". Reportaż o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie [POSŁUCHAJ]

Polska jako pierwsze państwo na świecie udzieliła kompleksowej, na ogromną skalę, pomocy Ukrainie dotkniętej rosyjską agresją. Przez naszą granice przeszły miliony uchodźców. Dostarczyliśmy Ukraińcom wszystko, czego potrzebowali, aby przetrwać najtrudniejsze miesiące - w tym również broń. Ratowaliśmy i nadal ratujemy życie ludzi rannych w trakcie działań zbrojnych. Na Ukrainie pracują polscy ratownicy i lekarze.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie reportaż Maciej Jastrzębski ratownictwo medyczne lekarz

Miłosne manewry jeleni w Gorcach. Reportaż "Rykowisko" Ewy Szkurłat [POSŁUCHAJ]

Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. To też miejsce, gdzie na rykowisko schodzi się najwięcej jeleni. W tym parku narodowym mają spokój i mogą bezpiecznie oddawać się amorom. Obserwują je myśliwi i pracownicy parku, którzy na różne sposoby próbują wabić opętane hormonami zwierzęta. A o godowych zwyczajach jeleni opowiadają bohaterowie reportażu Ewy Szkurłat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Szkurłat przyroda Gorce

Specjalnie wyszkolone psy w akcji. Reportaż "Na psi węch" [POSŁUCHAJ]

Przez kilka tygodni Polska żyła historią poszukiwań Grzegorza Borysa, podejrzanego o zamordowanie swojego 6-letniego syna. Zwłoki mężczyzny znaleziono w jednym z trójmiejskich zbiorników wodnych. W akcji poszukiwań brały udział służby mundurowe wyposażone w specjalistyczny sprzęt oraz… specjalnie wyszkolone psy zdolne wytropić ukrywającego się człowieka. Jak szkoli się takie czworonogi? Jakie warunki musi spełnić pies, by zdać specjalny egzamin? Kto jest jego opiekunem?
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Roman Czejarek pies ratownik pies

Dariusz Wajs, twórca Archiwum Społecznego Ziemi Zakrzowieckiej [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Dariusz Wajs jest nauczycielem historii, regionalistą i społecznikiem. Od ponad 6 lat prowadzi Archiwum Społeczne Ziemi Zakrzowieckiej. W reportażu "Pamiętać o przeszłości" Moniki Malec z Polskiego Radia Lublin opowiedział o swojej małej ojczyźnie, czyli o Zakrzówku, o ludziach go zamieszkujących i kweście na ratowanie zabytkowych pomników na miejscowym cmentarzu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Malec ziemia zakrzowiecka Dariusz Wajs Trójka

Miłość dwojga dojrzałych ludzi i walka z chorobą. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

Adam i Wanda Piątkowscy to małżeństwo z ponad 40-letnim stażem. Są bardzo dobraną parą. Wspólnie podróżowali, chodzili po górach. Wraz z upływem lat na ich życiowej drodze pojawiały się różne wyzwania. Niekiedy zadawali sobie pytanie, czy z każdego zakrętu da się wyjść na prostą…? Jak najważniejsze uczucie zmienia swoje oblicze wraz z wiekiem? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Z miłości" Joanny Bogusławskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce miłość senior Joanna Bogusławska choroba choroba Alzheimera społeczeństwo

Aleksandra Piłsudska, waleczna kobieta czynu

"Pierścionek z tabliczką. Rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej" to słuchowisko, zrealizowane w Roku Aleksandry Piłsudskiej. Była jedną z kobiet – "ojców niepodległości". Słuchowisko na "Scenie teatralnej Trójki" zaprezentowaliśmy w 105. rocznicę powrotu Polski po 123 latach na mapę Europy.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Tomasz Zacharewicz Aleksandra Piłsudska Józef Piłsudski Ewa Wiśniewska Marta Lipińska Joanna Pach-Żbikowska Tomasz Borkowski