Polskie Radio
Section05

pr24

Sierocińska-Dec: w grze "Tak zmienił się świat" pokazujemy, jak radio wpłynęło na życie ludzi

- Chcemy pokazać za pośrednictwem rodziny Marcińskich to, jak zmieniło się ich życie, jak zmienił się ich sposób postrzegania świata w momencie, kiedy w ich domu pojawił się radioodbiornik. Radio jest motywem przewodnim naszej gry - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec o grze edukacyjnej "Tak zmienił się świat" organizowanej przez Muzeum Historii Polski w ramach 15. edycji akcji "Przystanek Niepodległość". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Polskie Radio Muzeum Historii Polski Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24 niepodległość Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 11 listopada Przystanek Niepodległość

Liziniewicz: próbowano nas przekonać, że nie warto mówić o patriotyzmie, wierze, przelanej krwi

- Marsz Niepodległości, co by nie mówić, jest największą imprezą patriotyczną, ale też największą manifestacją w roku przeprowadzaną pod biało-czerwonym sztandarem. Trzeba przyznać, że to coś, co na stałe wrosło w polską rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jacek Liziniewicz Michał Rachoń 11 listopada patriotyzm Święto Niepodległości

"Przez sto lat Europa przywykła do statusu naszego kraju" Prof. Rosalak o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

- Przez przeszło sto lat, a w każdym razie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r., cała Europa, cały świat przywykły do tego, że Polska była Królestwem Kongresowym, traktowanym jako część Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Rosalak, historyk, tygodnik "Historia Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 2020 11 listopada dzień niepodległości historia Polski pamięć Maciej Rosalak Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Lodowski: epoka Jana Pawła II uśpiła w polskim Kościele czujność i troskę o własne szeregi

- Wszystko wiąże się z pewnego rodzaju niepoukładaniem i niedostateczną reakcją troszeczkę hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce. Ja myślę, że przez fantastyczny czas Jana Pawła II i to, że mieliśmy do czynienia z prawdziwymi książętami Kościoła na ziemiach Polski (...), to uśpiono pewnego rodzaju czujność i troskę o porządek we własnych szeregach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także politolog Paweł Krulikowski i Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Kościół aktualności katolickie Stanisław Dziwisz Michał Płociński pedofilia Jan Paweł II

"Państwo jest przygotowane do walki z pandemią". Mariusz Gosek o strategii rządu

- Polskie państwo jest przygotowane do walki z pandemią. Działamy sprawnie, trwa budowa szpitali tymczasowych, mamy zapewnienie ws. szczepionek - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji "Dwie strony" był również Mirosław Suchoń (KO).
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 społeczeństwo Eliza Olczyk Polskie Radio 24 POLSKA

"Wolność, tożsamość, przemiany cywilizacyjne". Robert Kostro o myśli przewodniej MHP

Są trzy główne tematy, które nas interesują. Pierwszy temat, to jest wolność - rozumiana zarówno jako niepodległość, ale również jako przewijający się w polskiej historii wątek obywatelstwa. Drugi dla nas niezwykle ważny wątek, to wątek tożsamościowy. Trzeci element, to są przemiany cywilizacyjne - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski pytany o przewodnią myśl powstającej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski Eliza Olczyk Robert Kostro Muzeum Historii Polski

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Skomplikowane drogi polskich rodzin

- Moja przygoda z genealogią zaczęła się od pokazania mi przez tatę rodowodów naszej rodziny, były one narysowane na wielkich płachtach. Zacząłem się tym interesować - skąd pochodzi moja rodzina, z jakich miejsc... - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Purski, od dekady zajmujący się profesjonalnie genealogią.
Zobacz więcej na temat:  rodzina drzewo genealogiczne społeczeństwo Monika Małkowska Polskie Radio 24

Piotr Müller: jest szansa na to, że narodowa kwarantanna nie zostanie wprowadzona

Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał w "Stanie rzeczy" Polskiego Radia 24, że dzięki obniżeniu dynamiki zachorowań na COVID-19, jest szansa na uniknięcie wprowadzenia narodowej kwarantanny. - Wszystko zależy jednak od tego, czy przekroczymy 27-29 tys. zakażeń dziennie w ciągu siedmiu dni - tłumaczył Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Piotr Müller Polskie Radio 24 Koronawirus w Polsce pandemia

"Brak weta to błąd zagrażający naszej tożsamości". Publicyści o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Gościem "Debaty dnia" byli Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") i Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie"), którzy mówili na antenie Polskiego Radia 24 m.in. o budżecie UE i powiązaniu wypłaty funduszy z praworządnością. - To byłby potężny błąd w ramach istnienia Polski w UE, ale również może mocno zepsuć Zjednoczonej Prawicy reputację wśród wyborców - mówił Piasecki o ewentualnym polskim wecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mirosław Skowron Marcin Piasecki Polskie Radio 24 budżet UE 2021-2027

"Saudyjski król już pogratulował Joe Bidenowi". Rakowski o bliskowschodnich relacjach z USA

- Wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych są bardzo oczekiwaną informacją również na Bliskim Wschodzie - stwierdził w audycji Polskiego Radia 24 dziennikarz i komentator polityki bliskowschodniej Paweł Rakowski. Mówił też o tym, jak ewentualna zmiana w Białym Domu wpłynie na bliskowschodnie relacje z USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Bliski Wschód Izrael USA Arabia Saudyjska wybory prezydenckie w USA Joe Biden

"Współpraca weszła na niespotykany dotąd poziom". Spychalski o ratyfikacji umowy z USA

- Prace nad umową między Polską a USA ws. obronności toczyły się od dłuższego czasu. Ratyfikacja tej umowy była ukoronowaniem całego procesu. W ostatnich pięciu latach współpraca ze Stanami Zjednoczonymi weszła na wcześniej niespotykany poziom - mówił w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Błażej Spychalski Andrzej Duda USA