Polskie Radio
Section05
przestępczość gospodarcza

Prof. Chojna-Duch: rozważam podjęcie kroków prawnych

– Przede wszystkim chciałabym poznać fakty i konkrety wskazujące na to, które z moich wypowiedzi są nieprawdziwe. Oczywiście rozważam podjęcie kroków prawnych wobec pana Rostowskiego – powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch, wiceminister finansów w latach 2007-2010. W czasie przesłuchania przed komisją ds. wyłudzeń VAT Jacek Rostowski zarzucił rozmówczyni Polskiego Radia 24 nadinterpretację i mówienie nieprawdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne vat podatek VAT podatki przestępczość gospodarcza wyłudzenia

Marcin Horała: luka VAT wynikiem patologii i kradzieży

– Luka VAT była ogromna. Takiej sytuacji nie było w żadnym państwie w Europie. Można to wytłumaczyć jedynie rozkwitem patologii i kradzieży – powiedział Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. – Pan Rostowski złożył wiele zeznań, które go obciążają. – odniósł się do poniedziałkowego przesłuchania byłego ministra finansów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 vat podatek VAT komisja śledcza podatki polityka finanse przestępczość gospodarcza

"Nisztor pyta" o ekstradycję Dariusza Przywieczerskiego

Do jednego z warszawskich aresztów trafił Dariusz Przywieczerski tuż po ekstradycji ze Stanów Zjednoczonych. Skazany w związku z aferą FOZZ przebywa pod specjalnym nadzorem ze względów na jego bezpieczeństwo. - W tej sprawie interesuje mnie czy Przywieczerski powie o rosyjskich inspiracjach w tej aferze i o konsultacjach z Rosjanami – mówił w audycji "Nisztor pyta” w Polskim Radiu 24 publicysta Witold Gadowski. O aferze FOZZ dyskutowali również dr Łukasz Kister i Piotr Woyciechowski, eksperci ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość przestępczość gospodarcza Piotr Nisztor POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo ludzie

Zbigniew Ziobro: możliwa odpowiedzialność polityczna za FOZZ

- Sprawa Dariusza Przywieczerskiego jest sygnałem dla przestępców w Polsce, że polskie państwo będzie konsekwentne ścigać tych, którzy uderzają w jego podstawowe interesy - poinformował minister sprawiedliwosci-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Na antenie TVP Info mówił także o tym, że możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności politycznej osób, które nadzorowały FOZZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura przestępczość gospodarcza

Kulisy spraw. Sylwetka bossa polskiej mafii Mariana Koziny vel Ricardo Fanchiniego

Marian Kozina vel Ricardo Fanchini to jeden z najbardziej wpływowych w latach 90-tych polskich mafiozów. Skazany w Stanach Zjednoczonych na 10 lat pozbawienia wolności. – Potrafił organizować spotkania z najbardziej znanymi gangsterami mafii rosyjskiej czy włoskiej – mówił w audycji "Kulisy spraw” Grzegorz Indulski, były dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  policja przestępczość przestępczość gospodarcza

Cztery osoby zatrzymane w zw. z uszczupleniami podatku VAT

Funkcjonariusze ABW z Białegostoku zatrzymali czterech podejrzanych w związku z uszczupleniami podatku VAT, w tym dwóch "wystawców" faktur potwierdzających fikcyjny obrót towarami oraz dwóch przedsiębiorców-wspólników. Działali oni w spółce z województwa śląskiego i w latach 2013-2015 uszczuplili należności Skarbu Państwa o kwotę blisko 3,5 miliona złotych. Do zatrzymań doszło w ubiegłym tygodniu - poinformowała dziś Prokuratura Krajowa.
Zobacz więcej na temat:  vat podatek VAT przestępczość gospodarcza policja ABW POLSKA