Polskie Radio
Section05
psychologia dziecięca

O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy 

"Usłyszeć dzieci" to akcja, która powstała z inicjatywy Agaty Kornhauser-Dudy. Bezpośrednią inspiracją Pierwszej Damy była pandemia i czas, w którym po dwóch latach izolacji powoli zaczęliśmy wychodzić z bezpośrednich restrykcji. Choć dziś o pandemii nie ma już mowy, jej skutki pozostają z nami do dziś. - Ona uderzyła w najczulsze miejsce natury człowieka, w jego społeczne relacje. Nikt z nas nie mógł spodziewać się bezpośrednich konsekwencji, bo za naszego życia nigdy nie zadziało się coś takiego, żeby człowiek miesiącami musiał siedzieć w domu, ale to nie jest jedyna przyczyna - podkreślił prof. Mariusz Jędrzejko. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo psychologia dziecięca kampania społeczna Agata Kornhauser-Duda prezydent dzieci Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu radio dla rodziców

Akcja "Usłyszeć Dzieci". Psycholog: dzieci chcą mówić o tym, co przeżywają

Akcja "Usłyszeć Dzieci" została zainicjowana przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. jej celem jest zachęcenie dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Wyjście z izolacji jest dla dzieci nie tylko wyzwaniem, ale nierzadko też wielką lekcją radzenia sobie z lękiem. Inicjatywa oparta została na wiedzy i doświadczeniu m.in. psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, socjologów i lekarzy. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek psychologia psychologia dziecięca dzieci rodzice Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu

"Usłyszeć Dzieci" - inicjatywa Agaty Kornhauser-Dudy w serwisie specjalnym Polskiego Radia

Akcja "Usłyszeć Dzieci" została zainicjowana przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Jej celem jest zachęcenie dorosłych do towarzyszenia dzieciom w trudnym procesie wychodzenia z izolacji, jak również w radzeniu sobie z problemami, które czas pandemii spowodował lub wyostrzył. Polskie Radio przygotowało specjalny serwis poświęcony akcji: uslyszecdzieci.polskieradio.pl, w którym można obejrzeć filmy poradnikowe przygotowane w ramach kampanii oraz materiały z anten Polskiego Radia poświęcone akcji.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Usłyszeć dzieci Usłyszeć dzieci - w Polskim Radiu dzieci dzieciństwo Agata Kornhauser-Duda pomoc psychologia psychologia dziecięca

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca rozwój dziecka

Różnorodność – dlaczego tak trudno ją zaakceptować?

Nie jest tajemnicą, że wszyscy się różnimy. Ta różnorodność wymaga zrozumienia i empatii obu stron, a niekiedy także dystansu i chronienia siebie. Różnice są tym widoczniejsze, gdy wynikają z jakichś zaburzeń. Wtedy o wzajemną akceptację jest jeszcze trudniej, ale nawet wówczas można się w różnorodnościach odnaleźć i polubić. O tym w swojej najnowszej książce pisze Agnieszka Stążka-Gawrysiak, autorka książek o samoregulacji.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca psychologia DAB+

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Z alkoholu nie warto robić tematu tabu. – Stąd moja myśl, żeby napisać książkę na taki trudny temat, żeby nie udawać, że tego tematu nie ma, bo jest powszechny i ważny – wyjaśnił Artur Gębka. Oswajając ten temat z dzieckiem, mamy szansę na większą świadomość w tym zakresie. „Butelka taty” może być przyczynkiem do bardzo ważnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica alkoholizm rozwój dziecka psychologia dziecięca

Jak przygotować dziecko do życia w sieci?

Ponad połowa dorosłych Polaków deklaruje, że uważa, iż spędza za dużo czasu przed ekranem. Korzystanie z internetu działa na układ nagrody. Kontrolowanie przebywania w świecie cyfrowym wymaga zrozumienia, że dzieje się to w naszym mózgu. Aby powstrzymywać odruchy mózgu, który w sposób naturalny kieruje naszą uwagę w stronę źródła przyjemności, trzeba pracować nad mechanizmami samokontroli. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo w sieci smartfony psychologia dziecięca Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Trening uważności. Dlaczego warto uczyć dzieci wyciszenia i uważności?

Żyjemy w zabieganym i nieco roztrzepanym świecie wielu bodźców, w których mamy ciągle za dużo. Beata Kucharska-Sucharek czekała czternaście lat na zainteresowanie tematem uważności i już wtedy wiedziała, że w kontekście zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tymczasem bardzo wiele czasu poświęca się samym zaburzeniom, kiedy istnieją narzędzia, by wspierać ludzi wcześniej. Jednym z nich jest uważność.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca psychologia medytacja emocje dziecko trening umysłu

Jak dogadywać się w rodzicielstwie mimo różnych koncepcji wychowania?

Rodzice mają różne sposoby, żeby się dogadać, jednak nie wszystkie działają. Małgorzata Musiał dzieli je na dwie grupy: argument siły i siłę argumentu. – Nie działają dlatego że zazwyczaj nie ma w nich miejsca na drugą osobę – wyjaśniła mediatorka – Muszę najpierw wrócić do równowagi, uspokoić się, wyregulować, żeby zobaczyć drugiego człowieka bez przesłony ocen i rozedrgania emocjonalnego, które mam w sobie. Dopiero wtedy jestem w stanie rzeczywiście zinterpretować zachowanie przez pryzmat potrzeb i dążeń.
Zobacz więcej na temat:  komunikacja rodzina rodzice Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie psychologia dziecięca

Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskich

Jakich słów używać w rozmowie na tak trudne tematy związane ze śmiercią i stratą bliskich osób. Jak przekazać taką informację naszemu dziecku. Jak poradzić sobie z emocjami dziecka, kiedy często w takich sytuacjach nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi. Puckie Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ojca Pio zorganizowało już po raz kolejny konferencję "O dobrym umieraniu". Celem jest oswojenie się z tematem śmierci. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca śmierć trudne pytania dzieci Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychiatria zaburzenia lękowe psychologia dziecięca samobójstwo telefon zaufania radio dla rodziców

Talenty w rodzinie. Jak je dostrzegać i pielęgnować?

Według Instytutu Gallupa wśród dorosłych funkcjonują 34 talenty, spośród których u każdego wyróżnia się zestaw pięciu talentów w odpowiedniej kolejności. U dzieci jest 11 cech, które są zdecydowanie bardziej ogólne niż w przypadku dorosłych. Na nasze cechy charakteru ma wpływ zarówno genetyka, jak i środowisko i choć u dziecka może pojawić się połączenie talentów rodziców, to ono wybiera, które z cech chce osłabić, a które wzmocnić. Gdy mózg osiąga pełną dojrzałość, niektóre połączenia neuronowe okazują się wybitnie silne - to są właśnie talenty.
Zobacz więcej na temat:  zdolności dziecko psychologia dziecięca wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Słowa mają znaczenie. Jak rozmawiać z dzieckiem nie krzywdząc?

Znaczenie słów jest ogromne. Słowa to swego rodzaju kody, które uruchamiają przekonania i działania. Za słowem idzie intencja, a więc to, co chcemy za ich pomocą przekazać. Dlaczego tak ważne jest to, co i jak mówimy do dzieci? Dlaczego dorośli nigdy nie powinni zapominać o uważności względem Małych Ludzi? Jak słowa dorosłych, rzucane bez większego zastanowienia, mogą skutkować konsekwencjami na lata u dzieci? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Aleksandra Jasińska radio bez reklam radio dla rodziców