Polskie Radio
Section05
psychologia dziecięca

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci psychoterapia psychologia dziecięca radio dla rodziców

Psycholog do Polaków: pomagajmy mądrze uchodźcom i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie

„Ciepłe serce ale też zimna głowa, żeby realnie oceniać sytuację i potrzeby uciekających przed wojną, są nam potrzebne aby poradzić sobie z kryzysem zbrojnym po sąsiedzku i falą uchodźców w Polsce” - mówi Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog. I dodaje: „mierzmy siły na zamiary a zrobimy więcej dobrego i rozmawiajmy z dziećmi o wojnie”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci pomoc psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

Zabawa lalkami jako istotny element dzieciństwa [POSŁUCHAJ]

Zabawa lalkami nie jest tylko dla dziewczynek - kulturowe stereotypy mogą pójść w zapomnienie! Na to potrzeba jednak czasu i choć na przestrzeni lat wiele się zmieniło, nie możemy powiedzieć jeszcze, że stereotypy względem płci nie istnieją. Mimo wszystko utrzymanie harmonii między płciami przynosi korzyści każdej ze stron, dlatego warto iść w tym kierunku. O tym, jak wiele korzyści płynie z zabawy lalkami powiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Żysko-Pałuba.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci zabawa z dzieckiem zabawki psychologia dziecięca

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna terapia psychologia dziecięca rozwój dziecka radio dla rodziców

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci. "Wzrost o 101 proc. w grupie dziewczynek"

Z raportu serwisu "Życie warte jest rozmowy" wynika, że "w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią". - W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77 procentowy wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży - podaje serwis.
Zobacz więcej na temat:  dzieci młodzież samobójstwo pomoc społeczeństwo POLSKA przemoc choroba zdrowie psychologia psychologia dziecięca

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm wychowanie psychologia dziecięca rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci bajki dla dzieci psychologia dziecięca radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Sytuacja związana z koronawirusem wymagała wielu niespodziewanych zmian. Pandemia odbiła się także na dzieciach, które z dnia na dzień przestały chodzić do szkół i przeniosły się na lekcje on-line. Nauczanie zdalne dla wielu okazało się ucieczką od dotychczasowych problemów. Właśnie dla takich osób powrót do szkoły okazał się nie lada wyzwaniem.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica psychologia dziecięca rozwój dziecka pandemia #zostańwdomu

Jak pomóc dziecku kiedy odchodzi kochany pupil? [POSŁUCHAJ]

Zwierzęta domowe są często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Niektóre z nich żyją dłużej, inne krócej. Prędzej czy później przychodzi jednak czas pożegnania, na które nigdy nie można być w pełni gotowym. Nie ma uniwersalnego sposobu na poradzenie sobie ze stratą. Nieco inaczej niż właściciele do śmierci zwierząt podchodzą osoby z branży weterynaryjnej. W poniedziałkowym wydaniu Strefy Rodzica Anna Budzińska i Maciej Bekier z gabinetu weterynaryjnego Uprzejmy Łoś.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci zwierzęta domowe radio dla rodziców psychologia dziecięca

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to miejsce, które przywraca dzieciom dzieciństwo. Znajdują tu opiekę dzieci porzucone i osierocone. Wioski działają jak rodziny zastępcze. Zwykle tymczasowe, bo do czasu aż sytuacja w rodzinie biologicznej się poprawi. Wioski dziecięce współpracują także z rodzinami w trudnej sytuacji w ramach programu SOS Rodzinie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo adopcja radio dla rodziców psychologia dziecięca

Wizyta u lekarza bez łez i stresu - gra odwracająca uwagę dzieci od bólu

Psychologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli aplikację, która ułatwi przebieg przykrych dla dzieci wizyt w gabinecie lekarskim. Naukowcy opracowali prostą grę, która skutecznie odwraca uwagę najmłodszych pacjentów od bólu ukłucia, igieł i medycznego zgiełku. Jak działa i czy przynosi efekty?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka psychologia psychologia dziecięca dzieci szczepienia gabinet krew społeczeństwo Łukasz Sobolewski wirtualna rzeczywistość aplikacje mobilne gra online stres