Polskie Radio
Section05
psychologia dziecięca

Dziecko w obliczu żałoby. Bajki Plasterki i projekt Tumbo Pomaga

Fundacja Hospicyjna to instytucja, która między innymi wydaje serię Bajek Plasterków, które mają ukoić ból po stracie bliskiej osoby i pomóc ich opiekunom rozpocząć rozmowę na ten temat. W serii bajek plasterków powstało już kilka tytułów, a kilka dni temu, w Dzień Dziecka swoją premierę miała książka "O bracie, który nie opowiadał bajek" autorstwa Magdy Lic. Książka traktuje o chłopcu zmagającym się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą starszego brata, która doprowadziła do śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Sytuacja edukacyjna - jak stworzyć odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

Wiele mówi się o tym, że mózg uczy się przez doświadczenie. To stwierdzenie należy jednak doprecyzować, gdyż mózg uczy się cały czas i nieustannie doświadcza. To, czego będzie uczył się w szkole zależy w dużej mierze od tego, w jakiej sytuacji zostanie postawiony. Czy rzeczywiście się czymś zainteresuje i zechce pogłębiać wiedzę w tym kierunku? A może nauczy się odpisywać prace domowe i ściągać na sprawdzianach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla rodziców psychologia dziecięca

Dzieci dwujęzyczne po powrocie z emigracji. Nowa rzeczywistość i poczucie zagubienia

- W pytaniach o sytuację dzieci dwujęzycznych w Polce, niestety często brakuje wrażliwości, perspektywy młodego człowieka. Tkanki adaptacyjnej, w której główny zainteresowany buduje sobie ten nowy dom. Młodzi ludzie muszą zbudować pewne rzeczy od początku. Takie, które dla dorosłych emigrantów, wracających zza granicy są oczywiste. I z tego względu dzieci dwujęzyczne mogą czuć się zagubione bardziej - mówi Aleksandra Hytroś-Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci szkoła edukacja ojczyzna psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

"Dziewczyna za barierkami mostu nad Wisłą". Sekundy od śmierci. Zobacz nagranie

Policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego z warszawskiej Pragi Północ dostali zgłoszenie: dziewczyna za barierkami mostu nad Wisłą. Niespełna po dwóch minutach mundurowi byli na miejscu. W ostatniej sekundzie złapali 17-latkę, która targnęła się na swoje życie i wspólnie ze świadkami wciągnęli ją na bezpieczną stronę mostu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja Warszawa samobójstwo psychologia dziecięca zdrowie dziecka

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

"Dzieci wielojęzyczne". Rozmowa z autorką książki w audycji "Strefa rodzica" w PRD

Bohaterami książki "Dzieci wielojęzyczne" jest rodzina autorki. Cała historia rozpoczęła się jeszcze w czasie, kiedy Martyna Górniak-Pełech była w ciąży. To właśnie wtedy zaczęła mówić w języku hiszpańskim do swojego brzuszka. Więcej o tym, jak przebiegało wdrażanie kolejnego języka, a także o tym, w jaki sposób wygląda rodzina wielojęzyczna, opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  języki obce radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca Strefa Rodzica

Nieporozumienia między dziećmi. Co dają konflikty?

Konflikty, te większe i mniejsze, są nieuniknione. Emocje, które się w nas pojawiają, trzeba wypowiadać. Nie należy tłumić własnych przekonań i liczyć, że przemilczenie pomoże. Szkodzimy wówczas nie tylko naszemu otoczeniu, ale również sobie. Konflikty w rodzinie są oznaką tego, że trwa w nas żywa relacja, w którą się angażujemy. Jeśli od razu powiemy głośno, z czym się nie zgadzamy, nie tylko unikniemy wybuchu w przyszłości, ale też będziemy mieć pewność, że druga strona wie, o co nam chodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca

Wycieczki szkolne - wielka radość dla dzieci ale też ważny element edukacji

Wiosna to najlepszy czas na wycieczki szkolne. Tegoroczny sezon wycieczkowy możemy uznać już za rozpoczęty, jednak szczyt sezonu przypada zwykle na końcówkę maja i początek czerwca. Swoje prywatne doświadczenia z wycieczkami przybliżyli na antenie Polskiego Radia Dzieciom nauczyciele oraz pracownik biura turystycznego, które zajmuje się organizacją wycieczek dla szkół.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wycieczka psychologia dziecięca czas wolny radio dla rodziców radio bez reklam

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka psychologia psychologia dziecięca kompetencje przyszłości Strefa Rodzica

"Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Rozmowa z autorem książki

Wśród rodziców panuje przekonanie, że gry cyfrowe nie mają nic wspólnego z dobrem dziecka, a na pewno nie wpływają na pociechę rozwijająco. Utarło się, że gry cyfrowe zabierają czas, odciągają od obowiązków i przetrzymują dzieci przed ekranem, a co najważniejsze – cieszą się sympatią graczy, więc na pewno nic dobrego w nich nie ma. W rzeczywistości taka forma spędzania czasu może nieść za sobą pozytywne efekty, na co wskazują badania naukowców. Więcej o tym, jak gry cyfrowe mogą wpływać na rozwój dziecka w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców gry komputerowe wirtualna rzeczywistość psychologia dziecięca

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca wychowanie