Polskie Radio
Section05
ptaki

"Atlas dziur i szczelin". Jak żyją ptaki i owady w wielkim mieście?

- W każdym mieście czy miasteczku jest tak naprawdę drugie miasto. Druga społeczność, której na co dzień nie dostrzegamy, a z obserwowania której można mieć ogromną satysfakcję - mówił Michał Książek, autor książki "Atlas dziur i szczelin". To lektura, która ma zachęcać mieszkańców miast do rozejrzenia się wokół siebie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński literatura ptaki zwierzęta ekologia

Polska Amazonia. "Jedyne takie miejsce" w Narwiańskim Parku Narodowym

Położony 30 kilometrów na zachód od Białegostoku Narwiański Park Narodowy zachwyca turystów bogatą fauną i florą. Występuje tutaj aż... 213 gatunków ptaków (zarówno lęgowych, jak i migrujących) oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Przez badaczy Narwiański Park Narodowy jest stawiany na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, tj. Tatry czy Puszcza Białowieska. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka parki narodowe przyroda ptaki społeczeństwo owady ekologia Białystok

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe ornitologia

Elektroteka. Co to takiego?

Co wspólnego mają ze sobą: zepsuty samochodzik i biblioteka? Młodego czytelnika, który lubi czytać książki i bawić się elektronicznymi zabawkami! W warszawskiej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 31 utworzono jakiś czas temu Elektrotekę. To miejsce gdzie młodzi czytelnicy mogą znaleźć ciekawe pozycje książkowe, a przy okazji dzięki profesjonalnym radom i narzędziom uratować od wyrzucenia na śmietnik ulubione zabawki elektroniczne.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ptaki

Rzeczpospolita Ptasia. "W Słońsku jest ptasie niebo"

Rzeczpospolita Ptasia to demokratyczne państwo bez wiz i granic, za to z prezydentem, flagą i własną konstytucją oraz zbiorem przepisów zebranych w kodeksie obserwatora ptaków. Jego obywatelem może zostać każdy, dla kogo ważne są ptaki i ich środowisko. Gdzie się ono znajduje? W Słońsku w województwie lubuskim, do którego zawitała ekipa audycji "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek ptaki przyroda podróże po Polsce

To będzie dziwna wiosna: bociany białe wciąż nie przyleciały z Afryki!

To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wynika z ruchu bocianów. Co prawda z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak wcale nie ma pewności, czy to są osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. Tym bardziej, że analiza sygnałów z nadajników nie pozostawia złudzeń: jest spore opóźnienie w terminie wędrówek tego gatunku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda klimat wiosna bociany ornitologia Witold Lazar Trójka ptaki

"Moje ptaki" - reportaż Anny Bogdanowicz o hodowli unikalnych ras gołębi

Gołąb towarzyszy człowiekowi od zawsze - był w arce Noego i w pracowni Pabla Picassa. Pasja i miłość Janusza Marchelskiego to jego piękne gołębie. Pierwsze ptaki dostał jako kilkuletni chłopiec od starszego kolegi.  Po latach dochował się własnych gołębi bardzo unikalnych ras. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Bogdanowicz (PR Białystok) pt. "Moje ptaki". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż ptaki gołąb ekologia