Polskie Radio
Section05
respirator

"Mamy 1300 wolnych respiratorów". Szef KPRM apeluje do opozycji o odpowiedzialność

- W Polsce mamy około 18 tys. wolnych łóżek covidowych i 1300 wolnych respiratorów - tak szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się do doniesień medialnych o braku sprzętu w szpitalach. Zaapelował również do polityków opozycji o odpowiedzialność i niewykorzystywanie epidemii do celów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce respirator Michał Dworczyk szpital infografika

W kraju coraz mniej wolnych respiratorów. "Sytuacja jest poważna"

- We wszystkich województwach w kraju powoli kończą się wolne respiratory. Została jedna trzecia wolnych łóżek covidowych - wynika z informacji zebranych przez PAP. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 zdrowie bezpieczeństwo szpital społeczeństwo respirator infografika POLSKA

"To jawne kłamstwo". Rzecznik MZ odpowiada politykom PO ws. respiratorów

- Respiratory, które resort zdrowia zakupił, są kompletne i gotowe do użycia, a zarzuty, że może stanowić zagrożenie dla życia to jawne kłamstwo - odniósł się do informacji posła Koalicji Obywatelskiej Dariusza Jońskiego rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia koronawirus Koronawirus w Polsce respirator Platforma Obywatelska polityka

"Lepiej być przygotowanym, to nie jest duży koszt". Szymon Chrupczalski o respiratorze z drukarki 3D

- Udało się nam zrobić urządzenie bardzo proste, ominąć dużą cześć innych systemów stosowanych w konkurencyjnych urządzeniach nie ujmując warunkom bezpieczeństwa i warunkom terapeutycznym. To propozycja dla krajów rozwijających się i tych miejsc, gdzie nasz respirator może być urządzeniem zapasowym, nie stanowiąc obciążenia dla budżetu - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Chrupczalski, członek zespołu, który opracował i udostępnił prototyp respiratora z drukarki 3D.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Łukasz Sobolewski Koronawirus w Polsce koronawirus respirator