Polskie Radio
Section05
sabotaż

Ukraiński wywiad zaatakował fabrykę dronów w Tatarstanie

W rosyjskim Tatarstanie, leżącym ponad 1100 kilometrów od Ukrainy, doszło do ataku z wykorzystaniem dronów. Prezydent Republiki Tatarstanu Rustam Minnichanow napisał na Telegramie, że zaatakowane zostały fabryki w miastach Jełabuga i Niżniekamsk. Są ranni wśród pracowników fabryk. "Ukraiński wywiad wojskowy zaatakował fabrykę dronów w rosyjskim Tatarstanie" - podał z kolei portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło w HUR. Według tego źródła, atak był wymierzony w fabrykę montującą drony Shahed, które Rosjanie nazywają Gierań-2.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja drony sabotaż

Ukraina: zakończono śledztwo ws. zniszczenia "Mriji". Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu "Mrija", podejrzanym grozi do 15 lat więzienia. SBU zebrała bezsporne dowody winy byłych urzędników Przedsiębiorstwa Państwowego Antonow, których niezgodne z prawem działania doprowadziły do ​​czasowego zajęcia przez Rosjan strategicznie ważnego lotniska w Hostomlu i zniszczenia samolotu AN-225 "Mrija". Śledczy Służby zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne sabotaż

Dywersja w Berlinie. 81 lat temu Polacy przeprowadzili udany zamach w sercu III Rzeszy

"Nawet Berlin nie uchroni się od odwetu. Wszystko będzie w naszym zasięgu, a najważniejsze jest to, że akcje odwetowe w Rzeszy nie dadzą Niemcom podstaw do represji i egzekucji publicznych w Polsce" – mówił kpt. Bernard Drzyzga "Jarosław", dowódca elitarnego oddziału dywersyjnego "Zagra-Lin", który w pierwszej połowie 1943 roku szczególnie dał się we znaki niemieckim władzom.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa III Rzesza Berlin zamach sabotaż

Statek podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector mógł ciągnąć kotwicę po dnie przez kilkaset kilometrów

Chiński statek, podejrzewany o uszkodzenie gazociągu Balticconnector w Zatoce Fińskiej, mógł ciągnąć kotwicę po dnie morskim nawet przez kilkaset kilometrów. Informują o tym estońskie media. Estonia oraz Finlandia gotowe są do wysłania do Chin swoich przedstawicieli, aby zbadali tę sprawę.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Finlandia Rosja Chiny Estonia ropa naftowa sabotaż

ABW ustala przyczyny nieuprawnionego wykorzystania kolejowego systemu łączności

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności, używanego do zarządzania ruchem kolejowym. Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim nieznany sprawca nadał radiotelefonem fałszywy sygnał start-stop na kolei. Przez kilka godzin ruch składów osobowych i towarowych był wstrzymany.
Zobacz więcej na temat:  kolej sabotaż Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanisław Żaryn PKP

Duńska Agencja Energii znalazła niezidentyfikowany obiekt przy Nord Stream 2. Rosja oskarża Zachód o sabotaż

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny Bałtyk Gazprom sabotaż Rosja wojna na Ukrainie

Kto stoi za serią ataków na infrastrukturę gazową niezależną od Rosji?

W ostatnim czasie miało miejsce wiele zadziwiających zdarzeń związanych z infrastrukturą do przesyłu gazu niepochodzącego z Rosji. Gazociąg Amber Grid łączący Litwę i Łotwę wybuchł w piątek 13 stycznia. W Nigerii tego samego dnia doszło do sabotażu instalacji do wysyłki LNG do Europy. Wciąż nie wiadomo, kto za tym stoi, ale zgodnie z łacińską zasadą "cui bono" (dosł.: na czyją korzyść) zyskuje na tym tylko Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LNG Gazprom gaz ziemny Nigeria Łotwa Litwa sabotaż

Tajemnicze statki przyczyną awarii Nord Stream 2? Amerykański portal ujawnia

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 Nord Stream Gazprom gaz ziemny Rosja Bałtyk sabotaż