Polskie Radio
Section05

sankcje Unii Europejskiej

Sankcje UE wobec Rosji. Krasnodębski: celem jest pokój, ale nikt nie myśli o jego cenie

- Gdzieś jest jakaś nadzieja, że w pewnym momencie Rosja się zatrzyma, wojna się skończy. Natomiast takie sformułowanie celów, jak np. zwycięstwo Ukrainy, powstrzymanie Rosji, już nie mówiąc o - nie daj Boże - jakichś daleko idących zmianach w samej Rosji, to o tym się nie mówi - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT Unia Europejska Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Embargo na rosyjską ropę? Wiech: byłby to największy sukces Unii Europejskiej

- Przełamanie impasu i wejście na poziom embarga nałożonego na jeden z dwóch rosyjskich hitów eksportowych byłoby niewątpliwym sukcesem UE i bardzo dotkliwym ciosem w Rosję, który mógłby spowodować zaburzenia w zakresie potencjału wydobywczego tego kraju, sięgające nawet dekad - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (Defence24.pl).  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Antoni Opaliński wojna 2022 ropa naftowa energetyka Rosja Parlament Europejski GOSPODARKA

Co z sankcjami UE wobec Rosji? Krajewski: konieczne jest pełne embargo na rosyjską ropę

- To jest cena dla Federacji Rosyjskiej za wywołanie barbarzyńskiej wojny na terytorium Ukrainy. Musimy jednak liczyć na skuteczną dyplomację, która doprowadzi do tego, że szósty pakiet sankcji, w tym całkowite embargo na rosyjską ropę, stanie się faktem - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Krajewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Krajewski Unia Europejska ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022

Maciej Małecki: gdyby UE zrezygnowała z rosyjskich surowców, Putin nie miałby pieniędzy na mordowanie bezbronnych Ukraińców

W "Trójkowym komentarzu dnia" Bartłomiej Graczak rozmawiał z wiceministrem aktywów państwowych Maciejem Małeckim, a głównymi tematami były kwestia odejścia od rosyjskich surowców energetycznych oraz szósty pakiet sankcji skierowanych przeciwko Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Małecki Bartłomiej Graczak embargo Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Trójka

Embargo na rosyjską ropę. Ekspert: skuteczność sankcji może być osłabiona

Unia Europejska proponuje, aby embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku, ale według mediów kraje członkowskie nie doszły do porozumienia. Według eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich nowe sankcje mogą być bardzo dotkliwe dla gospodarki Rosji, choć ich skuteczność mogą osłabiać np. długie okresy przejściowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje sankcje USA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Bez porozumienia ws. sankcji na Rosję. Zakończyło się spotkanie ambasadorów UE

Bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli ws. najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku. Kolejne spotkanie ambasadorów odbędzie się jutro i plan jest taki, by w piątek restrykcje zostały jednomyślnie zaakceptowane.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Unia Europejska pieniądze ŚWIAT Europa GOSPODARKA

"Uwzględnia część postulatów Polski, ale będziemy składać poprawki". Sadoś o sankcjach na Rosję

Zaproponowany przez Komisję Europejską szósty pakiet sankcji wobec Rosji uwzględnia część postulatów Polski, ale nie wszystkie i będzie ona składać jeszcze poprawki. Tak zapowiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z Polskim Radiem. Wśród najnowszych propozycji jest embargo na import ropy z Rosji, które ma być wprowadzone w ciągu sześciu miesięcy a na zakup produktów naftowych do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska dyplomacja ŚWIAT Europa

"Jest to krok fundamentalny". Dr Zaborowski o zakazie importu ropy naftowej z Rosji

- Rosja najwięcej pieniędzy dostaje z eksportu swojej ropy naftowej (...), a są to setki, miliardy dolarów, które idą na finansowanie rosyjskiej armii, czyli w istocie te pieniądze finansują rosyjską wojnę na Ukrainie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Zaborowski, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Mirosław Skowron Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 ropa naftowa bank

Eksperci: unijne embargo na ropę z Rosji wymaga szukania innych jej dostawców

Odcięcie się UE od importu ropy naftowej z Rosji byłoby ogromnym ciosem dla rosyjskiej gospodarki. W najbliższym czasie spowoduje jednaj wzrost cen tego surowca, co już dziś było widoczne na giełdach. W dalszej perspektywie ważne będzie zatem to czy inni dostawcy zwiększą wydobycie oraz czy z takich państw jak Iran i Wenezuela zostaną zdjęte sankcje gospodarcze, aby mogły dostarczać do Europy więcej ropy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja ropa naftowa inflacja wojna na Ukrainie