Polskie Radio
Section05
Słowenia

Nielegalni imigranci szturmują Słowenię. "Popularność szlaku bałkańskiego rośnie"

W ciągu dziewięciu miesięcy 2023 r. zanotowano ponad 44,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy w porównaniu z 18,4 tys. za ten sam okres w zeszłym roku - wynika ze statystyk słoweńskiej policji, przytoczonych w piątek przez agencję STA. Zauważyła ona, że rośnie popularność szlaku bałkańskiego wśród migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowenia kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja

Słowenia wprowadza kontrole na granicach. Powodem rosnące zagrożenie terrorystyczne

Stale wzrastające zagrożenie terrorystyczne związane z niespokojną sytuacją w Izraelu skłoniło władze Słowenii do wprowadzenia kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej - z Węgrami i Chorwacją. Zawieszenie kodeksu strefy Schengen zacznie obowiązywać w Słowenii od soboty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowenia granica Strefa Schengen kryzys migracyjny 2023 atak Hamasu na Izrael

Szczyt C5 w Wiedniu. Kraje środkowej Europy jednym głosem przeciw nielegalnej imigracji

Ministrowie spraw zagranicznych państw Central 5 (C5), politycznego formatu zrzeszającego Austrię, Czechy, Słowację, Słowenię i Węgry, podkreślili konieczność ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej oraz jedności w walce z nielegalną imigracją. Oświadczenia ministrów spaw zagranicznych tych krajów zakończyły środowy szczyt C5 w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Austria Czechy Słowacja Słowenia Węgry imigranci w Europie imigracja