Polskie Radio
Section05
śmierć

Ostatnia przysługa

Marsze pogrzebowe to wyjątkowa część repertuaru rodzimych orkiestr dętych. Jest to bogaty zbiór, w którym bardzo liczne są utwory polskich kompozytorów, niektóre powstałe niemal dwa wieki temu. Wykonywane są najczęściej w kondukcie pogrzebowym, który z orkiestrą na czele odprowadza zmarłego w jego ostatnią drogę. Dziś już o taki widok na cmentarzu jest coraz trudniej, nawet na Roztoczu, gdzie orkiestrowe tradycje są wyjątkowo silne.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna śmierć cmentarz pogrzeby Aleksandra Faryńska

IPN odnalazł pamiątki po więźniach niemieckiego obozu Gross-Rosen. Teraz trafią do muzeum

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przekaże do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy pamiątki po więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uroczystość rozpocznie się o w południe na terenie Muzeum i wezmą w niej udział prokurator Andrzej Pozorski, zastępca prokuratora generalnego i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz dyrektor Muzeum Gross-Rosen Janusz Barszcz.
Zobacz więcej na temat:  niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa zbrodnie wojenne śmierć Instytut Pamięci Narodowej POLSKA społeczeństwo

Czas wspomnienia zmarłych. Ks. prof. Przybyłowski: nie mówmy wtedy o wierze, ale o miłości

Śmierć i przemijanie to terminy, które dominują w dyskusji przy okazji Wszystkich Świętych i wspomnienia zmarłych. Czas ten jednak nie koniecznie musi być przeżywany przez pryzmat wiary, ale także miłości. - Kiedy mówimy o Bogu, mówmy o miłości. Wtedy mamy przedmiot rozmowy z każdym człowiekiem - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski z Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych śmierć wiara Kościół katolicki cmentarz Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

72. rocznica wyroku śmierci dla zarządu WiN. Michał Gruszczyński: byli potwornie torturowani

- Podczas sześciu dni rozprawy przesłuchano zaledwie kilkunastu świadków. Warto wspomnieć, że ludzie z zarządu WiN byli w opłakanym stanie. Każdy z członków miał ślady po torturach - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm zbrodnie sowieckie śmierć historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

Cóż to jest prawda?

Blask prawdy- tak brzmi hasło 22 Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się 16 października – rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. JP II w swych spotkaniach z różnymi środowiskami i społecznościami często sięgał do pojęcia prawdy. Prawda tworzenia, prawda działania, prawda bycia sobą.  Czego się boimy? Co nie pozwala nam być sobą dzisiaj? Cóż to jest Prawda? Myśli papieża, zaskakujące opowieściami lekarzy, artystów, naukowców i komentarze ks. Bp. Michał Janocha- historyk sztuki, spróbują odsłonić współczesne oblicza prawdy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Sobór Watykański II – obciążenie czy szansa?

Dla jednych stał się znakiem nadziei i żywotności Kościoła, dla innych początkiem jego głębokiego kryzysu. 11 października mija 60 rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II.  W audycji przybliżymy historyczny kontekst zwołania Soboru i przypomnimy atmosferę, jaka towarzyszyła jego obradom. Zapytamy również o to, w jakiej mierze Kościół w Polsce już się zmienił  pod wpływem Soboru i jak te zmiany należy oceniać.  Gośćmi audycji będą m.in. prof. Paweł Skibiński, ks. prof. Robert Skrzypczak i red. Monika Białkowska.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

„Święto dobrej książki - 27 Targi Wydawców Katolickich”

Blisko 140 wystawców, ponad 200 wydarzeń(spotkania autorskie, debaty, wystawy), szkolenie dla bibliotekarzy(nowość!) oraz oczywiście Nagroda Feniks! – tak w skrócie prezentują się tegoroczne Targi. A jak będą wyglądały w praktyce, kogo można było spotkać i jakie nowości pojawiły się na rynku wydawniczym dowiedzą się słuchacze FJ w niedzielę po g.7. W audycji zajrzymy również na galę, podczas której zostaną wręczone po raz 25 -Feniksy( wśród zgłoszonych również propozycje Agencji Muzycznej PR).
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Między światem a zaświatem

Ludzie od wieków wierzyli – albo po prostu czuli – że świat i zaświat nieustająco się przenikają. Że dzieli je tylko zasłona z mgły. Zaświat mógł się objawić w różnych miejscach i czasach [...] ukazywał się w ogniu, w wodzie – tej jasnej, żywej, i tej ciemnej, martwej. W chmurach, burzach i piorunach. Drogami do zaświata były rzeki i drzewa. A pomiędzy światem i zaświatem są cieniutkie jak pajęcza nitka granice…
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja śmierć KSIĄŻKA baśnie