Polskie Radio
Section05
środowisko

Europejskie Drzewo Roku 2024. Czy Buk z Wojsławic ma szansę na tytuł?

Ideą konkursu Europejskie Drzewo Roku jest znalezienie drzew z najciekawszymi historiami i zwrócenie społecznej uwagi na drzewa, będące ważnym elementem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które należy chronić. Zwycięzca wyłoniony zostanie spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Głosować można było do czwartku, 22 lutego, do godz. 16 na stronie www.treeoftheyear.org/vote.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych drzewo ekologia środowisko Europejskie Drzewo Roku Wojsławice buk serce ogrodu arboretum wojsławice

PR24 Ślad wodny zostawia każdy. Dziennie to kilka tysięcy litrów

Woda słodka, użyteczna dla ludzi, to raptem jeden procent zasobów wodnych na świecie. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zaczniemy szanować i oszczędzać wody, za kilkadziesiąt lat zacznie nam jej brakować. Tymczasem każdy z nas potrzebuje ok. 5 tys. litrów wody dziennie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Derdończyk z Kolektywu Mamy Projekt. 
Zobacz więcej na temat:  środowisko ekologia ochrona środowiska Marta Hoppe woda

Małe reaktory atomowe. Premier Tusk: projekt przeprowadzony ze szkodą dla interesów państwa

Premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie był informowany o negatywnych opiniach służb wobec realizacji projektu lokalizacji i budowy małych reaktorów jądrowych. Premier podkreślił, że z opinii służb wynika, iż projekt zrealizowany przez poprzednią ekipę rządzącą został przeprowadzony ze szkodą dla państwa polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rząd Donalda Tuska polityka Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska Orlen Andrzej Duda Daniel Obajtek energetyka Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego środowisko atom Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia atomowa Centralne Biuro Antykorupcyjne Synthos GOSPODARKA

Polityka klimatyczna UE. Sawicki: jestem zwolennikiem energii czystej, ale stawianie barier wywoła opór

Poseł PSL Marek Sawicki powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że przejście na energię odnawialną powinno odbywać się przy udziale nauki i badań, a nie stawianych "nakazów, zakazów i barier".
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Paweł Zieliński Unia Europejska Komisja Europejska Marek Sawicki PSL klimat środowisko emisja co2 dwutlenek węgla Europejski Zielony Ład polityka OZE energia elektryczna energetyka POLSKA

PR24 Naturalne lasy w trosce o młode pokolenia. Michał Paca apeluje o odtwarzanie stanów przyrody

- Powinniśmy myśleć o tym, by terenów, na których gospodaruje natura, było co najmniej kilka procent w skali kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Paca, edukator ekologiczny z fundacji Las na Zawsze. - Każde duże miasto powinno mieć w pobliżu las, który służy ludziom, a nie gospodarce - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  klimat ekologia ochrona środowiska środowisko

Chcą inwestować w ESG, nawet niezgodne z własnymi przekonaniami. Liczą na zwrot w ciągu zaledwie kilku lat

76 proc. prezesów największych firm z Polski uważa, że na zwrot z inwestycji w inicjatywy środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (ESG) trzeba będzie poczekać od 3 do 5 lat - wynika z opublikowanego we wtorek raportu "KPMG CEO Outlook". Jak dodano, 16 proc. ankietowanych twierdzi, że inwestycje w ESG zwrócą się od 5 do 7 lat, a 8 proc. oczekuje zwrotu od roku do 3 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma równouprawnienie środowisko

Minister klimatu zapowiada zmniejszenie skali wycinki lasów. "Nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat zysków"

- Nie możemy patrzeć na lasy tylko przez pryzmat ekonomii, zysków. Chcemy przywrócić im funkcję społeczną i przyrodniczą - mówiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że celem resortu jest, by przy zmniejszeniu wycinki nie zabrakło drewna dla firm w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lasy Państwowe Ministerstwo Klimatu i Środowiska środowisko

ANALIZA Konsekwencje fajerwerkowej zabawy. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale również powietrze

Sylwestrowej zabawie najczęściej towarzyszą fajerwerki. Piękny pokaz sztucznych ogni potrafi zrobić ogromne wrażenie i sprawia, że w nowy rok wchodzimy z przytupem. Aktywiści od wielu lat apelują jednak o rozwagę, ponieważ fajerwerki mają duży wpływ na zwierzęta, które często się płoszą. Okazuje się jednak, że nie tylko one mogą cierpieć. Pogorszeniu ulega także jakość powietrza, co potwierdzają badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Zobacz więcej na temat:  sylwester fajerwerki powietrze środowisko POLSKA społeczeństwo infografika