Polskie Radio
Section05

starożytność

Co we współczesnych igrzyskach zostało ze starożytnej tradycji olimpijskiej?

W starożytnej Olimpii na Peloponezie wszyscy uczestnicy igrzysk, a byli to tylko mężczyźni, rywalizowali nago. Igrzyska te były największym świętem. I to wcale nie sportowym, a religijnym, na cześć Zeusa. Co z tych starożytnych tradycji pozostało do czasów współczesnych?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka olimpiada igrzyska igrzyska olimpijskie Martyna Matwiejuk Marek Węcowski tradycja Grecja starożytna Grecja

Agonią utrwalona na tysiąclecia. Naukowcy rozwiązali zagadkę "krzyczącej mumii"

To jedna z najsłynniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych mumii z czasów starożytnego Egiptu. Odnalezione w 1935 roku szczątki niezidentyfikowanej kobiety, pochowanej z wielkim przepychem w nekropolii Deir el-Bahari niedaleko Luksoru, cechowało to, że jej twarz zastygła z otwartymi ustami, w wyrazie niemego krzyku. Naukowcy twierdzą, że udało im się rozwikłać tajemnicę "krzyczącej mumii".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytny Egipt archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne mumie

Zapomniani badacze Troi. Nowe badania przywracają pamięć o niedocenianych bohaterach archeologii

Robotnicy pracujący na stanowiskach archeologicznych odgrywali znaczącą rolę w badaniach takich miejsc, jak starożytna Troja. - Ich wysiłek i wkład pozostawał jednak niedoceniany - ocenia Jeff Kramer, archiwista z Uniwersytetu Cincinnati i współpracownik Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor cyfrowego archiwum dokumentującego badania Troi w latach 30. XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Turcja Dwudziestolecie międzywojenne

Anthony Hopkins jako Wespazjan. Kim był wybitny cesarz?

19 lipca 2024 na ekranach polskich telewizorów na platformie Prime Video zadebiutuje serial "Those about to die". Wyprodukowany i wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha obraz przenosi widzów w brutalny świat starożytnego Rzymu i walk gladiatorów. A że krwawe igrzyska i polityka zawsze szły w imperium rzymskim w parze, widzowie zajrzą również do pałacu cesarskiego. A tam panuje cesarz Wespazjan, grany przez Anthony'ego Hopkinsa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym

Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?

Jak wyglądała historia chłodzenia domów na Ziemi? Wbrew pozorom nie została wcale wymyślona kilkadziesiąt lat temu. W starożytności, temperatury w basenie Morza Śródziemnego czy terenach Bliskiego Wschodów również wskazywały podobne wartości. Starożytni wymyślili więc własne patenty na obniżenie temperatur w pomieszczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek technologie architektura starożytny Rzym starożytny Egipt upały klimatyzacja

Greccy żołnierze przetestowali zbroję sprzed 3500 lat. "Nadaje się do walki"

Odnaleziona w miejscowości Dendra mykeńska zbroja to jeden z najstarszych znanych egzemplarzy pancerza używanego przez europejskich wojowników. Od czasu jej odkrycia w 1960 roku nie było jasne, czy był to strój ceremonialny, czy też nadawał się do bitwy. Teraz zagadkę tę rozwikłali historycy we współpracy ze współczesnymi greckimi żołnierzami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytna Grecja wojsko odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Uniwersytet Warszawski Katarzyna Kobylecka starożytna Grecja