Polskie Radio
Section05
stres

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA lekarz pomoc stres choroba

Na stres i emocje - krok pierwszy: świadomy oddech

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, jednak to od nas zależy, jak sobie z nim poradzimy. W sytuacjach stresowych reagujemy różnie. Magda Maszczyn podzieliła stres na trzy tryby. Pierwszy z nich to tryb walki, drugi jest trybem uciekania od kłopotu, a trzeci, najgorszy z nich to tryb zamrożenia. - Stres jest odpowiedzią na jakiś bodziec. Jak reagujemy bardzo nieświadomie, to nasz mózg wchodzi z trybu bardzo otwartego, uczącego się w tryb alarmowy – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mentorka i trenerka biznesu.  
Zobacz więcej na temat:  psychologia stres relaks zdrowie psychiczne zdrowie radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Antoni Kępiński - psychiatra - humanista

105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres

Czas: jak sobie z nim poradzić, jak wykorzystywać go dobrze i efektywnie?

W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wiele osób cieszy się, że będzie mogło przy tej okazji spać godzinę dłużej. Ale czy w ogóle potrafimy wykorzystać swój czas, umiemy nim odpowiednio gospodarować? A może powinniśmy sobie pozwolić na "marnowanie czasu"?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA czas czas wolny czas pracy zmiana czasu stres praca Piotr Firan Trójka

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Oswoić strach. Psycholog o stylach radzenia sobie ze stresem

Strach i lęk towarzyszą czasami każdemu i są stanami emocjonalnymi, które mogą zarówno mobilizować, jak i paraliżować. - Jest cała grupa ludzi, którzy bez lęku radzą sobie gorzej. Nazywają się defensywnymi pesymistami i jeżeli w jakiś sposób odejmiemy im ten strach, na przykład nauczymy ich optymizmu w procesie psychoterapii, to zaczynają sobie radzić źle, bo nie mają motywacji - mówi w "Czterech porach roku" psycholog dr Beata Rajba.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych strach stres psychologia

Adrenalina: dodaje życiu ostrości, ale bywa śmiertelnie niebezpieczna

Adrenalina określana mianem "hormonu strachu" jest niezwykle ważnym związkiem i towarzyszy nam przez cały dzień: jej wyrzuty do krwi, mniejsze lub większe, dają energię do działania. Jednak jak mówi stare przysłowie: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duży poziom adrenaliny i zbyt długie jej działanie może być bardzo groźne dla organizmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA stres zagrożenie strach emocje Piotr Firan Trójka adrenalina hormony