Polskie Radio
Section05
Światowa Szachownica - archiwalne

Ekspert: ważnym interesem USA jest bezpieczeństwo Izraela

- Nie ma żadnego porozumienia strategicznego rosyjsko-amerykańskiego. Taktyczne to było od dawna. Dlatego, że zarówno Rosjanie jak i Amerykanie porozumieli się co do rozdzielenia stref lotów w Syrii. O amerykańsko-rosyjskim porozumieniu w kontekście wojny w Syrii mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Syria USA Rosja Iran Światowa Szachownica - archiwalne

Chińskie marzenie o technologicznej dominacji

- Chiny prowadzą cichą zimną wojnę ze Stanami Zjednoczonymi. Wykorzystują wszystkie swoje zasoby, by zastąpić USA w roli wiodącej potęgi na świecie - ocenił specjalista CIA ds. Azji Wschodniej Michael Collins w swoim wystąpieniu na forum bezpieczeństwa w Aspen w USA. O wielopłaszczyznowej rywalizacji pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  USA Rosja Unia Europejska Donald Trump Chiny technologie sztuczna inteligencja Światowa Szachownica - archiwalne

Echa szczytu Trump-Putin. "To najważniejsze wydarzenie na świecie"

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział po spotkaniu z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że USA będą konkurować z Rosją o rynek gazu w Europie. Na konferencji prasowej Trump ponowił swoją krytykę wobec projektu Nord Stream 2. Spotkanie było jednym z najpilniej obserwowanych spotkań polityków ostatnich miesięcy. Czy rozmowy przywódców tych dwóch światowych mocarstw mogą zmienić oblicze globalnej polityki? O tym m.in. w rozmowie z Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja USA Donald Trump Władimir Putin Światowa Szachownica - archiwalne

Czy Albania i Macedonia dołączą do UE?

Kraje UE potwierdziły perspektywę członkostwa w UE dla dwóch krajów Bałkanów Zachodnich - Albanii i Macedonii - ale jednocześnie wskazały, że oba państwa muszą dalej wdrażać reformy. Ich wprowadzenie ma dać zielone światło do rozpoczęcia rozmów w czerwcu 2019 r. O perspektywie członkostwa Albanii i Macedonii we Wspólnocie mówił w audycji Światowa Szachownica Marco Babić z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bałkany Albania macedonia Rosja USA Chiny Turcja Światowa Szachownica - archiwalne

Światowa Szachownica: Powołano Europejską Inicjatywę Interwencyjną

Dziewięć unijnych krajów na czele z Francją powołało Europejską Inicjatywę Interwencyjną. Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii i Estonii podpisali w Luksemburgu list intencyjny w tej sprawie. W Światowej Szachownicy komentarz Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Francja Emmanuel Macron Andrzej Talaga Paweł Lekki NATO Światowa Szachownica - archiwalne

Zmiana kursu UE w polityce imigracyjnej?

Szef niemieckiej CSU Horst Seehofer poinformował, że jego partia daje Angeli Merkel czas do końca czerwca, by znalazła rozwiązanie problemu migracji na poziomie Unii Europejskiej. Narastający spór pomiędzy Merkel a Seehoferem, może rozsadzić koalijcję CDU/CSU. Czy Europa jest gotowa na zmianę podejścia do problemu imigracji? Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Spraw Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Unia Europejska Niemcy Włochy ŚWIAT Polskie Radio 24 Światowa Szachownica - archiwalne

Światowa Szachownica: Zachód ociepli relacje z Rosją?

W ostatnich dniach Władimir Putin spotkał się zarówno z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, jak i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Czy spotkania prezydenta Rosji z ważnymi przywódcami europejskimi oznaczają zwrot w polityce Zachodu? O tym w Światowej Szachownicy mówił Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja SPD Niemcy Władimir Putin Angela Merkel Światowa Szachownica - archiwalne

Stany Zjednoczone zagroziły Iranowi surowymi sankcjami

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zagroził Iranowi najsurowszymi sankcjami w historii, o ile rząd tego kraju nie zmieni swojej polityki. Szef dyplomacji Stanów Zjednoczonych przedstawił listę żądań wobec Iranu. Co może wyniknąć z żądań Stanów Zjednoczonych? Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Iran USA Światowa Szachownica - archiwalne

Szczyt przywódców krajów bałtyckich z prezydentem Trumpem

Współpraca gospodarcza i wojskowa oraz relacje z Rosją zdominowały szczyt przywódców Stanów Zjednoczonych i krajów bałtyckich, który odbył się w Białym Domu. Po spotkaniu prezydent Donald Trump podkreślił, że jest twardszy wobec Rosji niż inni przywódcy, ale zadeklarował otwartość na współpracę z Władimirem Putinem. O szczycie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Rosja Bałtyk Światowa Szachownica - archiwalne

Po ataku na Skripala: 27 krajów wydala rosyjskich dyplomatów

Łącznie 27 krajów, w tym USA, 18 państw UE, a także m.in. Ukraina, Kanada i Australia, ogłosiło od poniedziałku wydalenie 122 rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Salisbury byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala. O dyplomatycznej wymianie ciosów pomiędzy Zachodem a Rosją mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Siergiej Skripal Moskwa Rosja USA Wielka Brytania Theresa May Władimir Putin Światowa Szachownica - archiwalne