Polskie Radio
Section05

sztuka współczesna

AżTak Festiwal po raz czwarty. Raport z prób

Kontemplacja - to myśl przewodnia odbywającego się w Warszawie 4. AżTak Festiwalu - trzydniowego święta muzyki współczesnej, ale też swoistego hołdu dla nieoczywistych i miejskich przestrzeni. W "Kwadransie bez muzyki" odwiedziliśmy willę przy ulicy Barskiej 29, czyli Hashtag Lab, otwartą i inkluzywną przestrzeń, siedzibę zespołu Hashtag Ensamble, sprawców całego zamieszania.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Baran Dwójka muzyka współczesna

AżTak Festiwal 2025. Kontemplacja i sztuka współczesna w przestrzeni miasta

W świecie nadmiaru AżTak proponuje ciszę. Czwarta odsłona festiwalu sztuki współczesnej odbywa się pod hasłem "Kontemplacja" – jako próba zatrzymania się i uważnego spojrzenia na to, co rodzi się w wyobraźni, śnie, chwili skupienia. Organizatorzy łączą muzykę współczesną ze sztukami wizualnymi, przenosząc działania w przestrzeń miejską i zapraszając do bezpośredniego spotkania z dziełem i z drugim człowiekiem.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Dwójka muzyka współczesna muzyka nowa KULTURA festiwal muzyczny

"Jesteśmy i pozostaniemy przyjaciółmi". Szefowie MSZ Polski i Niemiec spotkali się w Berlinie

O upamiętnieniu w Niemczech polskich ofiar drugiej wojny światowej i o wspólnych projektach, między innymi obronnych, rozmawiali w Berlinie szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Johann Wadephul. Po siedmiu latach przerwy znów doszło do spotkania polskich i niemieckich dyplomatów, think tanków i organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę krajów leżących po obu stronach Odry.
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki Rafał Trzaskowski wybory w Polsce wybory prezydenckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski dyplomacja Niemcy Polonia Norwegia Polacy za granicą

Willa Kindermanna - wyjątkowy przykład architektury secesyjnej

Willa Kindermanna to jeden z najważniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju sztukatorskiego. Obecnie znajdują się tam Galeria Willa oraz Galeria Chimera (oddział Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi). O historii miejsca opowiedziała w Dwójce kuratorka i historyczka sztuki Małgorzata Dzięgielewska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Czok secesja architektura Dwójka Łódź Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Wieża Eiffla w Paryżu. Tymczasowa budowla stała się symbolem

136 lat temu, 6 maja 1889 roku, w Paryżu otwarto Wystawę Światową. Największą atrakcją była wieża, na której dwa miesiące wcześniej Gustave Eiffel wywiesił francuską flagę. Ta ustawiona w sercu Paryża olbrzymia budowla miała mieć charakter tymczasowy, od początku spadały na nią gromy nieprzejednanych krytyków – po latach jednak stała się największym symbolem miasta i celem turystycznych pielgrzymek. Jak wyglądały początki wieży Eiffla?    
Zobacz więcej na temat:  wieża Eiffla Francja architektura Paryż wystawa

Tomasz Szymański, kanał "Solo Show": problemem jest znalezienie odpowiedniego języka

Tomasz Szymański promuje sztukę współczesną w sposób, który wychodzi poza strefę tradycyjnej komunikacji w instytucjach kultury oraz edukacji w muzeach. W świecie sztuki działał na tak zwanym zapleczu, wspierając artystów w procesach produkcji i medialnej komunikacji. Z czasem stworzył swój multimedialny projekt "Solo Show", promujący sztukę w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka KULTURA SZTUKA Zobacz także

Znana atrakcja Paryża zostanie zamknięta na 5 lat

Centrum Pompidou zostanie gruntownie przebudowany. Kosztem ponad 400 milionów euro, za pięć lat charakterystyczny kolorowy budynek stanie się nie tylko bardziej ekologiczny, ale też zyska nowe funkcje - informuje CNN. Wszystko w zgodzie z nurtem wolnego, analogowego życia, w trosce o młode pokolenia i odbudowę więzi społecznych w cyfrowym świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja KULTURA SZTUKA architektura