Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

"Nieadekwatne i nieprzyzwoite". Niemiecki dziennik o słowach Putina nt. Polski

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" skomentował wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który kilkakrotnie obwinił Polskę o faktyczną zmowę z III Rzeszą. "FAZ" nie ma wątpliwości, że powodem ataków Putina jest rezolucja PE z 19 września br., która dotyczyła znaczenia europejskiej świadomości historycznej dla przyszłości Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja II wojna światowa

Adam Bielan: histeria Putina wynika z jego licznych porażek

– Wypowiedzi Władimira Putina wynikają z tego, że polska polityka zagraniczna w ostatnim czasie odnosi ogromne sukcesy, przede wszystkim w obszarze bezpieczeństwa – mówił w Trójce Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Adam Bielan (Porozumienie) zgodził się, że powodem obrażających i nieprawdziwych wypowiedzi rosyjskich władz są porażki Kremla, m.in. w kwestii Nord Streamu 2 i Ukrainy, a także wzmocnienie wschodniej flanki. Bartosz Kownacki (PiS) stwierdził, że reakcja Polski powinna mieć głównie charakter strategiczny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Rosja Błażej Spychalski Maciej Gdula Piotr Zgorzelski Bartosz Kownacki Adam Bielan Beata Michniewicz

Prof. Wojciech Polak o słowach Putina: ordynarna stalinowska propaganda i bzdury

- To, co mówi Putin, to kompletne bzdury. Mamy do czynienia z ordynarną stalinowską propagandą - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi prezydenta Rosji. Jak dodał, można przypuszczać, że to Rosjanie wysadzili samolot w zemście za działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Wojciech Polak historia Polski II wojna światowa

Putin zarzuca Polakom antysemityzm, chociaż to ZSRS pomagał nazistom mordować Żydów

Nie milkną echa wypowiedzi Władimira Putina na temat Polski i jej roli podczas II wojny światowej oraz ambasadorach RP z czasów dwudziestolecia międzywojennego. Tymczasem, jak przypomina portal Niezależna.pl, "Sowieci i Niemcy współpracowali przy eksterminacji Żydów - dowody na to pokazali autorzy filmu »Soviet Story«".
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-rosyjskie POLSKA Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Związek Sowiecki

Putin krytycznie o Polsce. Politycy: skandaliczne wypowiedzi

Wiele dyskusji wzbudziły zarzuty Władimira Putina, który m.in. oskarżył Polskę, że w 1938 roku współuczestniczyła w rozbiorze Czechosłowacji. Jarosław Krajewski (PiS) uważa, że przywódca chce Polskę "wciągnąć w pewną grę", a słowa te są haniebne. Katarzyna Piekarska (KO) oceniła, że "wypowiedź Putina jest absolutnie skandaliczna".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Krajewski katarzyna piekarska Antoni Trzmiel II wojna światowa Rosja