Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Tomasz Grzywaczewski: potencjał narodowotwórczy będzie rezonował w narodzie ukraińskim przez dekady

- Jestem całkowicie przekonany, że ta rosyjska inwazja jest wydarzeniem o ogromnym potencjale państwowo- i narodowotwórczym. Ono będzie rezonowało w narodzie ukraińskim przez dekady - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, reportażysta. Gościem audycji był także Daniel Szeligowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa wojsko bezpieczeństwo serwis wschodni wojna 2022 Polskie Radio 24

POLSKIE RADIO 24 Kryzys żywnościowy. Paweł Szrot: prezydent wybiera się do Egiptu rozmawiać z ofiarami wojny na Ukrainie

- Najbliższa międzynarodowa aktywność pana prezydenta Andrzeja Dudy to będzie wizyta w Egipcie. O ile teraz w Davos prezydent rozmawia z tymi, którzy mają pieniądze i wpływy, żeby wywrzeć nacisk na Rosję, to w Egipcie będzie rozmawiał z tymi, którzy są ofiarami tej wojny - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 ŚWIAT ŚWIAT Egipt Andrzej Duda Paweł Szrot żywność

Prof. Lewicki o wystąpieniu Kissingera: powiedział to, czego wszyscy się po trochu boimy

- Rzeczywiście, trudno się opowiedzieć za tym, co powiedział ten znakomity skądinąd politolog, ale ja myślę, że on powiedział to, czego wszyscy boimy się po trochu, czyli tego, że Rosja, zbyt mocno przyciśnięta, może posłużyć się bronią ostateczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Stany Zjednoczone Paweł Lekki Polskie Radio 24 Zbigniew Lewicki USA Henry Kissinger

Piotr Kusznieruk: jeśli wojna zakończy się kompromisem to Ukraina będzie musiała odbudowywać się sama

- Państwowe pieniądze Rosji są możliwe do zatrzymania i wykorzystania w innej formie niż decyzje rządu, ale tylko w wypadku gdy Rosja te wojnę przegra. Jeśli wojna na Ukrainie zakończy się kompromisem, to będzie oznaczało, że Ukraina po tej wojnie będzie musiała odbudowywać się sama - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kusznieruk (trybuna.info). Gościem audycji był także Miłosz Lodowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja RELACJA ŚWIAT Europa wojsko bezpieczeństwo serwis wschodni wojna 2022

Jak wyglądają stosunki polsko niemieckie? Dr Zaborowski: takich relacji nie mamy z żadnym innym krajem w UE

- Polska bardzo często miała wsparcie ze strony Niemiec, ale też Polska wspierała Niemcy. (..) - Czasami używamy retoryki konfliktu, ale w istocie to są relacje, których m.in. na poziomie międzyrządowym nie mamy z żadnym innym krajem w UE - skomentował na antenie Programu 3 Polskiego Radia dr Marcin Zaborowski (były dyrektor PISM).
Zobacz więcej na temat:  Trójka relacje polsko-niemieckie ŚWIAT Europa Niemcy

Andrzej Duda: Polska przekazała czołgi Ukrainie, teraz liczymy na wsparcie ze strony Zachodu

Jak poinformował Andrzej Duda, Polska przekazała Ukrainie czołgi "w bardzo dużej liczbie". - Uznaliśmy, że to w jakimś sensie nasz obowiązek udzielić takiej pomocy. Liczymy na wsparcie NATO, USA, a także ze strony Niemiec. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały wywiązać z obietnicy - to dla nas duży zawód - skomentował prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Andrzej Duda davos 2022