Polskie Radio
Section05

wojsko

Wiceszef MON: codziennie ok. 10 tys. żołnierzy walczy z pandemią

Dzięki wojsku system opieki zdrowotnej wciąż jest wydolny. Z pandemią walczy każdego dnia ok. 10 tys. żołnierzy - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że wojsko jest gotowe zaangażować się w proces szczepień na COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie koronawirus pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 szczepienia szczepionka

NASZ WYWIAD Trójmorze jako marka. Ekspert OSW: region musi się rozwijać, tworzyć infrastrukturę, kończy się czas poddostawców

- Obecnie, również za sprawą Amerykanów, powoli udaje nam się zaszczepiać wizję Trójmorza i pokazywać, że bez współpracy regionalnej Unia Europejska sama nie rozwiąże za nas wszystkich problemów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski z OSW. - Państwa regionu chciałyby się rozwijać nie tylko jako peryferia w stosunku do UE, ale jako jedne z jej silnych centrów rozwojowych, które też tworzą koncepcje, produkty, usługi i wzmacniają tym samym konkurencyjność całej UE – dodaje. Jak zaznacza, projekt Trójmorza jest pojęciem spinającym te wysiłki w zakresie infrastruktury, także cyfrowej, oraz odpowiedniej polityki na arenie UE, reprezentowania interesów regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA infografika NATO MON

Co robią pisarze w wojsku, czyli fantazja najgroźniejszą bronią

Czy można przewidzieć przyszłość? To kwestia co najmniej dyskusyjna, chociaż nie można zaprzeczyć, że część wizji futurologów, pisarzy, reżyserów i scenarzystów się sprawdziła: np. w serialu "Star Trek" z połowy lat 60. XX w. pojawiły się komunikatory i tablety. To wystarczyło, aby nad Sekwaną stwierdzono, że warto w takie wizje zainwestować. I powołano do służby wojskowej... pisarzy science fiction!
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc pisarz Francja Monika Suszek Witold Lazar Trójka broń

NASZ WYWIAD B. attaché USA w Polsce o wschodniej flance NATO: wieści o śmierci mózgowej Sojuszu są przesadzone, jak to ujął Mark Twain

- Parafrazując znane słowa Marka Twaina, wieści o śmierci mózgowej NATO są przesadzone – mówi portalowi PolskieRadio24.pl płk Ray Wojcik, b. attaché wojskowy USA w Polsce, analityk think tanku CEPA, odnosząc się do obecnej kondycji NATO i wcześniejszych słów prezydenta Francji na ten temat. Analityk podkreślił, że na wschodniej flance NATO wiele udało się osiągnąć, ale wciąż przed nami wiele do zrobienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA infografika NATO MON

"Część tej przestrzeni wykorzysta Al-Kaida i tzw. Państwo Islamskie". Raubo o wycofaniu USA z Afganistanu

- Wydaje się, że te wątpliwości co do tego, czy misja będzie mogła funkcjonować, są zasadne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Winter-Górka z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując decyzję o kontynuacji misji NATO w Afganistanie po ogłoszeniu wycofania się z kraju wojsk amerykańskich. Gościem audycji był także dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  NATO Afganistan talibowie USA ŚWIAT Azja Azja Centralna Polskie Radio 24