Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Instytut Pamięci Narodowej. Darczyńcy przekazują materiały ważne dla historii Polski

Do Archiwum IPN trafiły pamiątki po Antonim Siczku, żołnierzu armii gen. Władysława Andersa, który był weteranem bitwy pod Monte Cassino, później inwigilowanym przez komunistyczną bezpiekę. To jednak nie jest jedyne wydarzenie związane z tegorocznym Dniem Darczyńcy, obchodzonym 6 grudnia. Jakie jeszcze materiały trafiły do IPN?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk Marzena Kruk

"Cywilizacja Słowian". Jak tworzyła się największa europejska wspólnota językowa?

"Cywilizacja Słowian" to najnowsza książka Kamila Janickiego. Autor łamie utarte stereotypy. Opowiada o tym jak lud uważany za prymitywny, stał się największą europejską wspólnotą językową. Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci? Z publikacji Janickiego płyną ciekawe wnioski. 
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Anna Stempniak Europa archeologia

"Cena za prawdę". Koncert poświęcony bohaterskim kobietom internowanym w Gołdapi

Koncert "Cena za prawdę" jest upamiętnieniem kobiet internowanych w Gołdapi, jednych z bohaterek stanu wojennego. - Reżim komunistyczny próbował zdusić prawdę i ruchy wolnościowe - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Tański z Instytutu Pamięci Narodowej. Retransmisja tego wydarzenia muzycznego w piątek (15.12) po godz. 20.00 w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA piosenka stan wojenny IPN Adam Tański

Ogłoszono nazwiska ofiar totalitaryzmów, zidentyfikowanych w ramach działań IPN. "To jest dla nas święto"

Kolejne nazwiska ofiar, odnalezionych i zidentyfikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, zostały podane do publicznej wiadomości 1 grudnia. Wśród 20 zidentyfikowanych osób znaleźli się m.in. żołnierze Zgrupowania NSZ kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" oraz ofiary terroru komunistycznego pogrzebane na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Czy kierowca, który ukończył 65 lat, może prowadzić samochód? Ekspert: powinien decydować stan zdrowia

Czy kierowcy powyżej 65. roku życia powinni częściej przechodzić badania lekarskie niż młodsze osoby? - Wiek nie powinien być podstawowym kryterium, czy możemy prowadzić samochód, czy nie, tylko powinien to być stan zdrowia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Zielińska z Instytutu Transportu Samochodowego. Jakie czynniki wpływają na bezpieczną jazdę autem?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Anna Zielińska Instytut Transportu Samochodowego senior samochody bezpieczeństwo

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Co wiemy o spektaklu "1989"?

W Krakowie trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Do soboty (16 grudnia) prezentowane będą najlepsze przedstawienia 2023 roku. O spektaklach wystawianych na krakowskich scenach wraz ze swoimi gośćmi opowiada Martyna Podolska z Programu 1 Polskiego Radia. O nagrodę walczy m.in. rapowany musical "1989". 
Zobacz więcej na temat:  musical Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Kraków KULTURA Martyna Podolska

"Zapiski ze stanu wojennego" - reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

"Zapiski ze stanu wojennego" to wyjątkowe i poruszające świadectwo wydarzeń sprzed 42 lat. Jerzy Domżalski postanowił robić notatki w tamtym czasie, żeby utrwalić wydarzenia dzień po dniu. Z wykształcenia jest historykiem, z zawodu dziennikarzem. Wie, jak ulotna jest nasza pamięć. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska stan wojenny historia Polski pr poleca

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Każdy może stać się architektem tego wyjątkowego muzeum

Niezwykła inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - Timeless - Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Projekt ma przypominać, jak wielki wkład w naukę i technikę mają Polacy. Mowa nie tylko o tzw. epokowych wynalazkach, ale także o rzeczach, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, m.in. o spinaczu biurowym czy wycieraczkach samochodowych. Każdy może stać się architektem tego wyjątkowego muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Szczepanik