Polskie Radio
Section05
zbrodnie wojenne

"Celowa taktyka głodu". Rosjanie celowo narażali cywilów w Mariupolu na śmierć głodową

Rosja w zamierzony sposób głodziła ludność cywilną ukraińskiego miasta Mariupol podczas jego 85-dniowego oblężenia na początku 2022 roku, co stanowi zbrodnię wojenną - informuje w czwartek "The Guardian", powołując się na analizę przedłożoną Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Międzynarodowy Trybunał Karny

108 polskich błogosławionych męczenników czasu II wojny światowej

Księża i zakonnicy zamordowani w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, kapłani zabici za pomoc niesioną Żydom, teściowa, która oddała życie za ciężarną synową, duchowny, który zginął z rąk Gestapo, bo nie zgodził się wydać komunistów - wszyscy oni zostali wyniesieni na ołtarze 25 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa chrześcijaństwo Jan Paweł II Kościół katolicki Niemcy zbrodnie wojenne

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

5 czerwca 1973 roku niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm

Wołodymyr Zełenski: przez porażkę dyplomacji wybuchła wojna, ale szczyt pokojowy może ją zakończyć

"Seria porażek dyplomatycznych" doprowadziła do wybuchu wojny na Ukrainie, ale dyplomacja w formie szczytu pokojowego może tę wojnę zakończyć - oświadczył w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Zarzucił Chinom współpracę z Rosją przy sabotowaniu tego spotkania i wsparcie dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina Rosja wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne Szanghaj Chiny Szwajcaria

Rosjanie zaatakowali Charków rakietami. Zniszczono drukarnię - jedną z największych w Ukrainie

Już sześć osób zginęło w intensywnym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, do którego doszło w czwartek - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zaatakowało w mieście infrastrukturę transportową, prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową. W ataku ucierpiała drukarnia - jedna z największych tego typu w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie wojenne Rosja Ukraina wojna na Ukrainie

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA