Polskie Radio
Section05

Żydzi

Politycy PiS o słowach amerykańskiej dyplomatki

Georgette Mosbacher podczas przesłuchań w Senacie skrytykowała ustawę o IPN wskazując ją jako źródło wzrostu antysemityzmu w Europie Wschodniej. Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że takie słowa w ogóle nie powinny paść. Z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii stwierdziła, że "wyzwaniem dla polskiej dyplomacji i nas wszystkich jest dzisiaj nauczyć Panią Mosbacher Polski".
Zobacz więcej na temat:  USA IPN ustawa antysemityzm Stany Zjednoczone ŚWIAT

Poczytnik: O Zofii Kossak-Szczuckiej

Zofia Kossak-Szczucka dziś jest najbardziej znana ze swojej działalności społecznej – była współzałożycielką, wraz z Wandą Krahelską, Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dlaczego obecnie jednak mniej pamięta się o jej twórczości literackiej? O tym w audycji Poczytnik mówił Tomasz Zapert, dziennikarz i reportażysta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak historia Polski II wojna światowa Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata Krzysztof Masłoń

Kulisy podpisania ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. „Ustawa wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu” - napisano w komunikacie Białego Domu. O ustawie JUST mówił w audycji Kulisy Spraw dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump polityka Holokaust Stany Zjednoczone Biały Dom

Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów  

Czy wybawiony kocha swego wybawcę, czy też go nienawidzi, jako świadka swoich największych upokorzeń? Odpowiedź, również na to pytanie, można znaleźć w książce "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Jej autorka, dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, była gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk II wojna światowa Holokaust książki KSIĄŻKA Niemcy

Niemcy wikłali innych w zbrodnie, które popełniali

Dwa dni temu ukazała się książka prof. Jana Grabowskiego pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Wnioski autora są takie, że Żydzi, którzy uratowali się z Zagłady, przeżyli getta i się ukrywali, trafili w ręce Polaków, którzy albo wydawali ich Niemcom, albo mordowali na dużą skalę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa IPN