Polskie Radio
Section05

Żydzi

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Warszawa Powstanie Warszawskie HISTORIA historia warszawy

"Marsz Pamięci 22 lipca". 76. rocznica rozpoczęcia likwidacji getta

Ulicami stolicy przeszedł „Marsz Pamięci 22 lipca” upamiętniający 76. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny pochód dedykowany był Szmulowi Zygielbojmowi, działaczowi Bundu, który bezskutecznie alarmował zachodnią opinię publiczną o masowym mordowaniu Żydów na terenie okupowanej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa powstanie w getcie

Prof. Żaryn: chcemy, by prawda o Polsce docierała na Zachód

– Jako politycy "dobrej zmiany" w kontekście polityki historycznej nie boimy się prawdy. Chcemy jednak, by tylko i wyłącznie prawda o Polsce docierała do świata zachodniego – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 77 lat temu, 10 lipca 1941 roku, w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jedwabne Izrael ekshumacja

Rocznica mordu w Jedwabnem. Należy wznowić ekshumacje?

10 lipca 1941 roku w Jedwabnem doszło do pogromu ludności żydowskiej. Zdaniem ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej, to hitlerowcy mieli podżegać mieszkańców miasta do zbrodni. Z drugiej strony, Jan Tomasz Gross w książce "Sąsiedzi" obarczył winą Polaków. W Debacie Poranka m.in. o tym, czy kwestia mordu w Jedwabnem wymaga kolejnych wyjaśnień, rozmawiali Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej", Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" i Mirosław Skowron z "Super Expressu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jedwabne Jan Tomasz Gross Jan Żaryn Jacek Liziniewicz Dorota Kania Izrael

78. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 do obozu w Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło ok. 200 z nich. O potrzebie jasnego określenia niemieckiej odpowiedzialności za największe zbrodnie II wojny światowej mówiła w audycji z cyklu "Historyczne wydarzenie tygodnia"  Mira Wszelaka - prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz rocznica II wojna światowa Niemcy hitlerowskie obozy koncentracyjne