Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

Podróże Czejarka. Nowy papież, augustianie i "Lato z Radiem". Jasienica koło Polic

Habemus Papam! Mamy nowego papieża. To kardynał Robert Prevost, augustianin. Kto wie, że na zachodnim krańcu Polski, w małej dawnej wiosce Jasienica nad rzeką Gunicą są ruiny klasztoru tego właśnie zakonu? Zbudowano go w XIII wieku, gdy augustianie dostali prawo osiedlenia się w tym miejscu. Co jest tam dziś? Dlaczego miejscowy proboszcz zachęca, by przyjść tu późnym wieczorem lub w nocy? Jakie jeszcze sekrety skrywają okolice Polic? Podcast Podróże Czejarka nr 204
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Sondaże wyborcze pod lupą: czy można im ufać?

Przed nami wybory prezydenckie. Pracownie badań opinii i media prześcigają się w publikowaniu kolejnych sondaży. My zaglądamy za kulisy i sprawdzamy, jak dziś wyglądają badania preferencji wyborczych. Czym różnią się od tych, które były przeprowadzane przed kilkoma dekadami? Czy osoby ankietowane mówią prawdę? Jakie parametry uwzględniane są w badaniu? Czy ważniejsza jest liczba osób ankietowanych, czy metodologia badania? Na te i inne pytania odpowiada Radosław Markowski – socjolog, politolog, nauczyciel akademicki i publicysta. Gość Romana Czejarka wyjaśnia również, dlaczego w przypadku sondaży „metafora rynku” jest nietrafiona, ale „metafora giełdy inwestycyjnej” – jak najbardziej. Tłumaczy także, na czym polega fenomen… australijskiego systemu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  podcast sondaże wybory

Smartfony z etykietą energetyczną jak pralki. Będą też bardziej wytrzymałe

Wkrótce wejdą w życie przepisy zmieniające wymagania wobec smartfonów sprowadzanych do Unii Europejskiej. Urządzenia będą musiały cechować się większą trwałością, łatwością naprawy oraz odpornością na większą liczbę cykli ładowania. Celem zmian jest wydłużenie żywotności telefonów, poprawa ich efektywności energetycznej oraz ograniczenie ilości odpadów elektronicznych. Nowe regulacje pozwolą konsumentom dokonywać bardziej świadomych i zrównoważonych wyborów.
Zobacz więcej na temat:  telefony komórkowe telefon smartfony Unia Europejska energia elektryczna

Dziecko to nie projekt. Jak nie być toksycznym rodzicem?

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu człowieka. Większość rodziców pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, ale dobre intencje nie zawsze przekładają się na dobre działania, a toksyczne zachowania mogą pojawić się nieświadomie. - Toksyczny rodzic to taki, który negatywnie wpływa na swoje dziecko - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholożka i psychoterapeutka. - Jest nadmiernie kontrolujący, nadmiernie wymagający. Bardzo często poniża dziecko. Bywa też zazdrosny o dziecko i jego sukcesy - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzice dzieci dzieciństwo rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia samodzielność

Podróże Czejarka. Koronacja pełna zagadek czyli kim był Chrobry i co stało się w 1025 roku? Gniezno

Koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, równo 1000 lat temu. Tylko, że… wiele rzeczy wyglądało inaczej niż piszą podręczniki! Być może koronacja była wcześniej. Od korony ważniejsze były święte oleje. A o Chrobrym wielu rzeczy po prostu nie wiemy. Miał cztery żony, siedmioro dzieci, nie umiał pisać, pierworodnego syna wygnał z kraju, zaś insygnia z 1025 roku zaginęły. To jak było?
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Gry komputerowe rozwijają czy uzależniają? Wady i zalety grania w gry przez dzieci

Współczesne dzieci dorastają w świecie, w którym gry komputerowe są elementem codzienności. Dla wielu rodziców to temat trudny. Z jednej strony chcą chronić swoje dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, z drugiej nie chcą odcinać ich od rówieśników i nowoczesnych technologii. Warto więc poznać zarówno zalety, jak i zagrożenia, jakie niosą ze sobą gry komputerowe, aby podejmować świadome decyzje wychowawcze. - Wszystkie gry są dobre, ale nie wszystkie są dobre dla naszego dziecka - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Witkowska, psycholog, ekspertka ds. edukacji cyfrowej z NASK.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe komputer gra młodzież dzieci nask

Podróże Czejarka. Największe sekrety Krzyżaków czyli ile kobiet mogło być z zakonnikami na zamku? Malbork

Krzyżacy, Malbork i… kobiety na zamku? Tak! Ile i gdzie ich mogło być? Jak wyglądało życie w najbardziej strzeżonej twierdzy średniowiecza? Kto mógł zostać zakonnikiem, jak często wolno było jeść, o której godzinie pierwszy raz o świcie szło się na modlitwę? Jak zasztyletowano Wielkiego Mistrza i jak okradziono zakonny skarbiec? Czy ktokolwiek uciekł z więzienia w twierdzy?
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Energetyka wiatrowa: najtańsza, ale czy najlepsza?

Energetyka wiatrowa wzbudza wiele kontrowersji. Jakie są jej najważniejsze zalety? Jakie stwarza zagrożenia? Jak wygląda w zestawieniu z innymi źródłami energii – tym konwencjonalnymi i niekonwencjonalnymi? W tym odcinku podcastu „Sprawdzam” Roman Czejarek pochyla się nad elektrowniami wiatrowymi. Na pytania cenionego dziennikarza radiowej Jedynki odpowiada Tobiasz Adamczewski - wiceprezes Forum Energii. Gość podcastu mówi o tym, jak powinno wyglądać budowanie miksu energetycznego. Czy potwierdza, że elektrownie wiatrowe zanieczyszczają środowisko? Czy wpływają na bezpieczeństwo kraju? Odpowiada też w jaki sposób utylizowane są stare wiatraki i do czego wykorzystywane są ich części.
Zobacz więcej na temat:  energetyka elektrownie wiatrowe podcast

Między troską a kontrolą. Nadopiekuńczość hamuje rozwój dzieci

Społeczeństwo, a zwłaszcza rodzice - często zbyt opiekuńczy, zbyt kontrolujący lub zbyt nieobecni - nieświadomie spowalniają proces dorastania dzieci. Nadopiekuńczość, lęk przed porażką i chęć zapewnienia jak najlepszego startu prowadzą do odwrotnego efektu. Dzieci wychowywane w poczuciu, że świat jest niebezpieczny, a ich samodzielność niewystarczająca, uczą się polegać na innych zamiast na sobie. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia dzieci dzieciństwo rodzice dojrzewanie

Najbardziej cyfrowe, najmniej inteligentne emocjonalnie. Pokolenie Z wyzwaniem dla rynku pracy

Współczesny świat coraz częściej docenia znaczenie nie tylko umiejętności technicznych i wiedzy merytorycznej, ale także tzw. kompetencji miękkich. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje inteligencja emocjonalna, która odgrywa kluczową rolę w naszym życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Czym właściwie jest inteligencja emocjonalna i jak wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie?
Zobacz więcej na temat:  psychologia mózg inteligencja inteligencja emocjonalna dzieci emocje praca pracodawcy biznes pokolenie z

Czy elektryczne samochody są eko czy to ściema szalonych ekologów?

Czy elektryczne samochody są ekologiczne czy może zupełnie odwrotnie? A może to ściema tych „szalonych ekologów” – pyta w pierwszym odcinku nowego podcastu Polskiego Radia Roman Czejarek. Popularny dziennikarz radiowej Jedynki przepytuje Macieja Mazura z Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności m.in. o to, ile kosztuje wyprodukowanie samochodu elektrycznego i czy jest to opłacalne, po przejechaniu ilu kilometrów spłaca się kupo "elektryka”, dlaczego Chinom opłaca się produkcja elektrycznych aut oraz jak i za ile utylizuje się tego typu pojazdy.  
Zobacz więcej na temat:  elektromobilność samochody elektryczne ekologia podcast