Historia

Jak fałszować wybory - komunistyczny poradnik

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 11:00
Większość metod była podobna w całej Polsce - wynik wyborów był założony z góry, aby go uzyskać opanowywano komisje wyborcze i represjonowano opozycję.

Unikatowe fotografie, plakaty, druki ulotne, dokumenty i materiały prasowe znalazły się na otwartej w Katowicach wystawie, przypominającej sfałszowane wybory do Sejmu Ustawodawczego.

 - Wystawę przygotowano tak, by eksponowała regionalny aspekt wyborów z 19 stycznia 1947 r. na szerszym, ogólnopolskim tle. Ekspozycję tworzy 20 paneli, uporządkowanych w układzie chronologiczno-tematycznym - powiedziała PAP Monika Kobylańska z katowickiego IPN, który jest współorganizatorem wystawy.

- Prezentowane materiały ukazują przebieg wydarzeń wiodących do decyzji o terminie przeprowadzenia wyborów, przebieg kampanii wyborczej, propagandę obozu władzy i opozycji, a także metody stosowane przez komunistów i UB - tak w trakcie kampanii, jak i liczenia głosów - dodała Kobylańska.

Wystawę w katowickiej siedzibie Archiwum Państwowego będzie można oglądać do końca lutego. Współautor ekspozycji, dr Adam Dziuba z katowickiego IPN, zaznaczył, że choć w większości związane z wyborami wydarzenia były na Śląsku podobne do tych w innych częściach Polski, historycy odkryli też kilka elementów odróżniających region od innych.

-Większość metod była podobna w całej Polsce - wynik wyborów był założony z góry, aby go uzyskać opanowywano komisje wyborcze i represjonowano opozycję. Do „nowatorskich” metod, stosowanych w woj. śląskim na szerszą niż gdzie indziej skalę, należy zaliczyć np. zawieszanie działalności powiatowych zarządów PSL np. pod zarzutem współpracy ich członków z bandami - powiedział dr Dziuba.

W innych regionach zdecydowanie rzadziej władze decydowały się na takie rozbijanie struktur legalnie działającego stronnictwa. Zawieszenie zarządów powiatowych ułatwiało represjonowanie ich członków. Ich zaangażowanie w kampanię wyborczą na rzecz PSL traktowano wówczas jako działalność "podziemia" i stosowano sankcje.

Innym charakterystycznym dla ówczesnego woj. śląskiego zjawiskiem było - w ocenia dr. Dziuby - jawne i manifestacyjne głosowanie w dniu wyborów. Według historyka, był to przede wszystkim wynik wywieranej na wyborców presji - autochtonów straszono, że zostaną wywiezieni do Niemiec; przybyszów z Kresów Wschodnich kuszono obietnicami lepszych domów czy mieszkań, albo ostrzegano, że będą musieli opuścić Śląsk i osiedlić się gdzie indziej. Manifestacyjnie głosowały też załogi kopalń i hut, w obawie o pracę. W akcji propagandowej w regionie uczestniczyło ok. 120 tys. aktywistów partyjnych i ok. 100 tys. ich popleczników.

Prezentowane na wystawie materiały pochodzą m.in. ze zbiorów centrali IPN w Warszawie, archiwum Instytutu w Katowicach, katowickiego Archiwum Państwowego, archiwum "Dziennika Zachodniego", a także Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz kilku muzeów w woj. śląskim - w Zabrzu, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej.

Zdrada w Jałcie

Wybory do Sejmu Ustawodawczego odbyły się 19 stycznia 1947 r. Były konsekwencją ustaleń konferencji w Jałcie w lutym 1945 r. Zwycięskie mocarstwa zadecydowały wówczas, że normalizacja sytuacji w Polsce nastąpi poprzez dopuszczenie do uczestnictwa w życiu politycznym wszystkich demokratycznych ruchów politycznych, reorganizację rządu i przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów. Komuniści zorganizowali wybory w sposób uniemożliwiający społeczeństwu wyrażenie swych politycznych preferencji. Kampania wyborcza obfitowała w nadużycia, których elementami były aresztowania, pobicia a nawet morderstwa działaczy opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, nagonka na politycznych przeciwników i przymuszanie obywateli do rezygnacji z zasady tajności wyborów.

Rezultat głosowania sfałszowano. Wedle oficjalnych danych wybory przyniosły ogromny sukces obozowi władzy. Nadużycia popełnione w trakcie kampanii i liczenia głosów spowodowały tylko słabe protesty ze strony USA i Wielkiej Brytanii. W konsekwencji wybory z 19 stycznia 1947 r. były - w ocenie współczesnych historyków - istotnym etapem ugruntowania politycznej dominacji w Polsce komunistów z Polskiej Partii Robotniczej.

Jak oceniają przedstawiciele IPN, sukcesorka PPR - Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - przez kolejne lata udowadniała, że komuniści uzyskali legitymizację swej władzy w Polsce dzięki całkowicie demokratycznej i zwycięskiej dla nich procedurze wyborczej.

Czytaj także

W wirach historii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2009 15:37
Książka Jarosława Pałki o gen. Stefanie Mossorze , to udana próba zmierzenia się z historią człowieka, w którego życiorysie czyny chwalebne przeplatają się z hańbiącymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"3 x TAK", czyli wielkie kłamstwo komunistów

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 05:40
To referendum stało się symbolem manipulacji i fałszowania wyborów w powojennej Polsce przez komunistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SB wobec Tygodnika Powszechnego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 09:00
Roman Graczyk pisze o inwigilacji środowiska "TP" i o jego uwikłaniu we współpracę ze SB. Wymienia osoby, które propozycjom współpracy się oparły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XX Zjazd KPZR i "Tajny referat" Chruszczowa

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2011 18:00
Przemówienie, które I Sekretarz KC KPZR Nikita Chruszczow wygłosił w nocy z 24 na 25 lutego 1956, miało otworzyć delegatom oczy na poczynania Józefa Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczki specjalnego znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 13:30
W latach 1944-1968 zarejestrowano 32 tysiące osób, które nielegalnie opuściły Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2011 13:00
Wystawa "W obronie pamięci. Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956" stanęła nieopodal Poznańskich Krzyży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech żyją milicjanci i esbecy !

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:00
Święto Kosmosu i Aeronautyki lub Dzień Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa to święta PRL, których historię można poznać na wystawie zorganizowanej przez IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milicjant prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 07:00
To prawdopodobnie pierwsza w kraju monografia poświęconą dziejom jednostki MO w konkretnej miejscowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficer UB skazany na 4 lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 07:00
Według sądu skazany wielokrotnie bił gumą i żelazem owiniętym w ręcznik, przypalał włosy, skuwał na noc kajdankami, zamykał w karcerze, nakazywał przysiady, kopał, ubliżał i groził - w celu zmuszenia oslarżonych do przyznania się do rzekomego szpiegostwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komuniści fałszują wybory

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 09:00
W okresie kampanii przedwyborczej skrytobójczo zamordowano okoł. 140 działaczy PSL.
rozwiń zwiń