Polskie Radio
Section05
Armia Czerwona

78. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda

Obchody 78. rocznicy oswobodzenia niemieckiego obozu Auschwitz odbędą się dziś w Miejscu Pamięci Auschwitz; zarówno w Oświęcimiu, jak i Brzezince. Najważniejszymi gośćmi będzie ok. 20 byłych więźniów, spośród których głos zabiorą Żydówka Eva Umlauf i Polka Zdzisława Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz II wojna światowa Armia Czerwona

Gwałty, zabójstwa, terror i aresztowania. We wtorek 78. rocznica "wyzwolenia" Częstochowy przez Sowietów

22 zabójstwa, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów - taki bilans pierwszych 190 dni obecności żołnierzy Armii Czerwonej w Częstochowie w 1945 roku wylicza historyk Sławomir Maślikowski z IPN. O 78. rocznicy wkroczenia czerwonoarmistów i tak zwanego wyzwolenia miasta z rąk niemieckiego okupanta przypomina gazeta regionalna "Dziennik Zachodni".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona NKWD zbrodnie sowieckie fakty opinie ciekawostki rocznica społeczeństwo

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona

Demontaż pomników Armii Czerwonej. Leśkiewicz: usuwane są obiekty o charakterze propagandowym

- Są tacy politycy w Polsce, którzy twierdzą, że system komunistyczny nie był żadnym złem, a demontaż pomników Armii Czerwonej jest, według nich, próbą zapomnienia tego, co dobrego zrobiła Armia Czerwona w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy z IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona pomniki dekomunizacja historia Polski ZSRR społeczeństwo

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Rosja komunizm historia Polski pomniki dekomunizacja społeczeństwo reżim

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia Związek Radziecki historia Polski HISTORIA dekomunizacja pomniki

Reportaż "Historia kłamstw krwią haftowana" [POSŁUCHAJ]

Napaść Armii Czerwonej na Polskę, mord katyński, deportacja i obława augustowska. O tragicznych wydarzeniach i losach swoich najbliższych w reportażu Macieja Jastrzębskiego opowiadają ich uczestnicy mieszkający na terenie Rosji i Białorusi. "Historia kłamstw krwią haftowana" to także ustalenia dotyczące stalinowskich zbrodni, widziane oczyma historyków i niezależnych badaczy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski sowieckie obozy pracy Armia Czerwona stalinizm Józef Stalin Kresy 17 września 1939

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Napad ZSRR na Polskę w 1939 r. Piotr Szubarczyk: nieszczęściem były komunistyczne bandy

- Ulotki ukazujące się zarówno na froncie białoruskim jak i ukraińskim, wzywały do zabijania oficerów i przechodzenia na stronę armii sowieckiej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Szubarczyk, historyk. Podkreślił jednak, że Polacy nie dali się na to nabrać.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa 17 września 1939 zbrodnie sowieckie komunizm Armia Czerwona HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Rosja zawsze chce władzy nad Europą". Prezydent i premier dla "L’Opinion" przed rocznicą sowieckiej agresji na Polskę

O rosyjskim imperializmie i reparacjach wojennych piszą dziś na łamach francuskiego dziennika "L’Opinion" m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Gazeta opublikowała serię tekstów o Polsce w przeddzień 83. rocznicy sowieckiej agresji z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona historia Polski Związek Sowiecki 17 września 1939