Polskie Radio
Section05

Dania

Polska prezydencja w UE bez fajerwerków

Czy brak fajerwerków to znak, że wszystko poszło zgodnie z planem? W najnowszym odcinku podsumowujemy polską prezydencję w Unii Europejskiej – bez dramatów, bez wielkich słów, bez skandali. Czy właśnie o to chodziło? Swoimi doświadczeniami podzielił się z nami rzecznik polskiej prezydencji Wojciech Talko. Przyglądamy się też Danii, która po Polsce przejęła stery w Unii. I zapraszamy na niezwykły koncert kończący polską prezydencję.
Zobacz więcej na temat:  Szczyt Europy podcast Unia Europejska prezydencja Polski w UE Beata Płomecka Maciej Sokołowski

Most nad Sundem ma 25 lat. To najdroższa przeprawa na świecie

Przeprawa przez cieśninę Sund, łącząca stolicę Danii - Kopenhagę, ze szwedzkim Malmoe, kończy ćwierć wieku. Most z najwyższymi na świecie opłatami za przejazd okazał się frekwencyjnym sukcesem, przyczynił się do wzrostu gospodarczego, ale też przemytu i wzrostu przestępczości. Podwieszany za pomocą 204-metrowego pylonu most drogowo-kolejowy wraz ze sztuczną wyspą Peberholm (Wyspa Pieprzowa) i tunelem został otwarty 1 lipca 2000 roku. Po pięciu latach budowy uroczystej inauguracji dokonali król Szwecji Karol XVI Gustaw i jego kuzynka królowa Danii Małgorzata II.
Zobacz więcej na temat:  mosty Szwecja

Polskie Radio 24 Szkoła przyszłości po duńsku. Jak edukować i uczyć odporności na kryzysy?

Dania została uznana za najbardziej rezylientne państwo świata, czyli takie, które najlepiej radzi sobie z kryzysami - zarówno tymi społecznymi, jak i środowiskowymi. Kluczem do tego sukcesu jest szerokie i praktyczne podejście do edukacji, ekologii i planowania przestrzennego. O duńskim modelu edukacji mówiła w Polskim Radiu 24 Kamila Kadzidłowska ("Rodzice dla klimatu").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe ekologia środowisko naturalne