Polskie Radio
Section05

Europa

Konsekwencje działań Rosji na Morzu Azowskim

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że incydent na Morzu Czarnym był "prowokacją", zorganizowaną przez ukraińskie władze przed wyborami prezydenckimi i "obliczoną na to, by wykorzystać ją jako pretekst" do wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie. - Ta narracja była zapewne przygotowana. Agencja Sputnik przykryła to hasłami o masowym ostrzale Donieckiej Republiki Ludowej - komentował prof. Daniel Boćkowski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Krym Symferopol Morze Azowskie wojna na Ukrainie

Konflikt na Morzu Azowskim. Będą sankcje UE wobec Rosji?

Będzie wspólne oświadczenie unijnych krajów w sprawie rosyjsko-ukraińskiego konfliktu na Morzu Azowskim i niewykluczone, że zostanie wydane już w środę, ale na razie bez decyzji Wspólnoty w sprawie ewentualnych sankcji wobec Moskwy. Jeśli chodzi o zaostrzenie restrykcji, to państwa członkowskie są podzielone, co potwierdziło wtorkowe spotkanie w Brukseli przedstawicieli unijnych krajów do spraw bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska konflikty międzynarodowe Morze Azowskie Bruksela Rosja Ukraina

Ekspert: wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie to bardzo ryzykowna gra

– Prezydent Poroszenko znalazł się w trudnej sytuacji, trochę jak w greckiej tragedii. Jakiego ruchu by nie wykonał, to i tak byłby źle oceniany – tak decyzję ukraińskiego przywódcy, wprowadzającej stan wojenny, skomentował w audycji "Świat w Powiększeniu" Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Wschodnia Donbas Krym

Wicepremier odwiedził wystawę poświęconą Mickiewiczowi

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w otwarciu międzynarodowej wystawy poświęconej Adamowi Mickiewiczowi i jego poematowi "Pan Tadeusz", gdzie zaprezentowany został rękopis polskiej epopei narodowej. Ekspozycja w Wilnie została objęta honorowym patronatem premierów Polski i Litwy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Adam Mickiewicz

Bogusław Liberadzki: wschodnia Ukraina to region zapalny

– We wschodniej Ukrainie mamy do czynienia z działaniami o charakterze siłowym. Potrzebne jest jak najszybsze wpłynięcie na stronę rosyjską, by zaprzestała swoich praktyk, a także uwolniła okręty i marynarzy – skomentował wydarzenia, do których w ostatnich godzinach doszło na Ukrainie, Bogusław Liberadzki z SLD, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina Bogusław Liberadzki SLD Parlament Europejski wojna na Ukrainie Donbas Europa Wschodnia Krym