Polskie Radio
Section05

FILM

Kinematografia ukraińska – od rewolucji na Majdanie do rosyjskiej inwazji

Ostatnie miesiące to czas, kiedy z uwagą i smutkiem obserwujemy wojnę za naszą wschodnią granicą, ale i czas, w którym szczególną uwagę poświęcamy ukraińskiej kulturze, w tym kinematografii i losom jej twórców. Gośćmi Arkadiusza Gołębiewskiego we wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" byli dyrektor Festiwalu Filmowego UKRAINA! Beata Bierońska-Lach, szef Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński oraz ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka kino Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie aktor Arkadiusz Gołębiewski

Za kierownicą warszawy dookoła świata

W 1957 roku dwóch śmiałków – Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski, wybrało się samochodem marki warszawa dookoła świata. Mimo pokonanych 30 tys. kilometrów nie dotarli oni do celu. Podróż zakończyła się w Chinach skandalem dyplomatycznym, a tego, by wieść o wyczynie dwóch Polaków nie zapisała się w historii, dbali cenzorzy. Po latach te wydarzenia przypomnieli Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki, realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert motoryzacja Warszawa samochody samochód PRL dokument podróże

Reportaż o 63 sekundach jak 63 dni powstania warszawskiego

Konkurs filmowy #63PL odbywa się od sześciu lat i skierowany jest do młodzieży, a wymyślono go w Muzeum Powstania Warszawskiego. "Nadzieja. Czym jest dla ciebie?" – to hasło tegorocznej edycji, której ambasadorem został muzyk Łukasz L.U.C. Rostkowski. Konkurs ruszył 30 marca i potrwa do 17 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego młodzież Trójka

Totalitaryzm: temat niestety wciąż aktualny

Dobiegła końca trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", która odbyła się online. Wydarzenia ostatnich kilku tygodni wskazują, że założenia i idea tego festiwalu odnoszą się niestety do teraźniejszości, że totalitaryzm to nie jest historia. O tym i o prezentowanych filmach ze swoim gościem rozmawia Katarzyna Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA festiwal filmowy totalitaryzm Katarzyna Cygler Trójka IPN

Adolf Dymsza i Jerzy Gruza. O dwóch takich, co bawili kilka pokoleń Polaków

W "Magazynie bardzo filmowym" m.in. przypomnieliśmy sylwetki dwóch artystów, dzięki którym życie stawało się znośniejsze, potrafili bowiem bawić cale pokolenia Polaków - Adolfa Dymszy oraz Jerzego Gruzy. Pierwszy z nich był nazywany królem polskich komedii, drugi zaś pozostawił po sobie wiele filmów, seriali i widowisk telewizyjnych, które nadal śmieszą do łez. 
Zobacz więcej na temat:  kino Jerzy Gruza filmoteka narodowa film polski Krzysztof Toeplitz

Święto filmu krótkometrażowego we Wrocławiu

Zbliża się III edycja Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Long Story Short Film Festival organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w całości stacjonarnie w kinie DCF we Wrocławiu, w dniach 22-24 kwietnia. W programie kilkadziesiąt tytułów z kraju i zagranicy, pokazy specjalne oraz spotkania z twórcami i aktorami. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław

"Nakręcone w Łodzi". Które słynne filmy powstały w filmowej stolicy Polski?

"Dzieje grzechu", "Zaklęte rewiry", "Zazdrość i medycyna", "Zezowate szczęście", a także obie adaptacje "Ziemi obiecanej" – to tylko niektóre należące do klasyki polskiej kinematografii produkcje, które powstały w Łodzi. W marcu tego roku ukazała się książka "Nakręcone w Łodzi", którą napisali wspólnie Anna Michalska i Jakub Wiewiórski. Autorzy przedstawiają lokacje, opisują kulisy powstawania filmów, ich odbiór wśród widzów i krytyków oraz rozmaite łódzkie konteksty.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA Łódź Andrzej Wajda kino miasto łódzkie