Polskie Radio
Section05
Franklin Delano Roosevelt

New Deal, czyli jak ratowano gospodarkę po Wielkim Kryzysie

W tym roku będziemy obchodzić 10-lecie największego kryzysu gospodarczego naszego pokolenia, ale tym największym w historii był ten z przełomu lat 20. i 30. wieku. Amerykanie, gdzie Wielki Kryzys się zaczął, odczuli jego skutki najdotkliwiej, ale szybko podjęli próbę ratowania sytuacji. Nowy prezydent Franklin Delano Roosevelt wprowadził program reform, zwany New Dealem (Nowym Ładem), który częściowo postawił osłabioną gospodarkę na nogi.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt

Stanisław Mikołajczyk przegrał walkę o kształt powojennej Polski

- Wiążąc się serdeczną współpracą ze sprzymierzonymi narodami, proklamuję swą wiarę w demokrację i zaufanie do wielkich przywódców demokracji: prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla - mówił w jednym z przemówień premier Stanisław Mikołajczyk.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt HISTORIA II wojna światowa Józef Stalin POLSKA Stanisław Mikołajczyk Teheran Winston Churchill Władysław Sikorski

To jeszcze nie koniec prawdy o Katyniu

- Na polecenie prezydenta Obamy Amerykanie podjęli ogromny wysiłek przeszukania całych archiwów państwowych pod kątem Katynia, ale w przyszłości jeszcze jakieś dokumenty mogą się pojawić. Wciąż pozostają zamknięte archiwa państw zachodnich i prywatne - donosi korespondent PR w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt II wojna światowa Józef Stalin Katyń Tomasz Nałęcz Zbrodnia Katyńska Waszyngton Stany Zjednoczone paula POLSKA