Polskie Radio
Section05
Fundusz Dróg Samorządowych

Via Carpatia wydłuży się o ponad 20 kilometrów. GDDKiA jest gotowa do podpisania umowy z wykonawcą

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że kontrola dotycząca przetargu na fragment z Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego zakończyła się pozytywnie. Jeśli wykonawca prac przedstawi niezbędną gwarancję, GDDKiA podpisze umowę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA drogi via carpatia GDDKiA infrastruktura samochody inwestycje Fundusz Dróg Samorządowych infografika

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Zobacz jakie są zasady przyznawania środków, na jakie cele, na jakich warunkach

Pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i poszczególnych ośrodków gospodarczych. Stąd ustawą z 23 października 2018 r. o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg  (Dz. U. z 2020 r. poz. 1430, z późn. zm.) powołany został nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi finanse Fundusz Dróg Samorządowych

Minister infrastruktury: Fundusz Dróg Samorządowych zapewni aktywizację małych i średnich firm

Dzisiaj Fundusz Dróg Samorządowych, to jeszcze jeden bardzo ważny cel - cel aktywizowania małych i średnich firm. [...] To miejsca pracy - dzisiaj tak potrzebne - w praktycznie każdym samorządzie - powiedział na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA infrastruktura koronawirus Koronawirus w Polsce budownictwo Fundusz Dróg Samorządowych Andrzej Adamczyk pandemia drogi

Premier: dziś budżet państwa i dług publiczny to główny mechanizm stymulowania gospodarki

- Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach. Fundusz Dróg Samorządowych to element walki z efektami koronawirusa. Wraz z wielkim programem inwestycji publicznych chcemy przeznaczyć dodatkowe środki również na drogi samorządowe - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Fundusz Dróg Samorządowych Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

"Wycofanie się z opłaty paliwowej to dobra decyzja"

Rząd wycofał się z podwyższenia cen paliwa o 20 groszy za litr. Podatek był niepopularny i zrobiło się wokół niego głośno. O skutkach takiej decyzji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i Bartłomiej Pawlak (BGK Nieruchomości).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Fundusz Dróg Samorządowych paliwa Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Finansów cena benzyny ceny paliw

"Decyzja PiS ws. Funduszu Dróg Samorządowych zaskakująca"

Decyzja PiS o wycofaniu się z projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie części sejmowej opozycji, na którym ustalono m.in. stałą koordynację. To najważniejsze tematy, które skomentowali goście audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Sąd Najwyższy paliwa Kate Middleton książę William Fundusz Dróg Samorządowych PiS cena benzyny ceny paliw Eliza Olczyk Sejm reforma sądownictwa

PiS wycofuje projekt opłaty drogowej. "Zamyka ten front"

Zapadła decyzja o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych - poinformował w poniedziałek PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński. O zmianie stanowiska PiSu mówili w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW oraz dr Maciej Bukowski (Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski i WiseEuropa).
Zobacz więcej na temat:  PiS Fundusz Dróg Samorządowych Sejm Jarosław Kaczyński drogi cena benzyny ceny paliw

Czy Fundusz Dróg Samorządowych zmieni koszt paliwa?

Sejm rozpoczyna pracę nad projektem nowej ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Dokument zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych. Zgodnie z projektem posłów PiS fundusz ma być zasilany wpływami z tak zwanej opłaty drogowej, która będzie wliczana w cenę paliwa. Co może w praktyce oznaczać przegłosowanie projektu? Czy to możliwe, by za paliwo zapłacić mniej niż więcej?
Zobacz więcej na temat:  paliwa samorząd ceny paliw Fundusz Dróg Samorządowych pieniądze GOSPODARKA POLSKA

Fundusz Dróg Samorządowych. "Chodzi o bezpieczeństwo"

Poseł PiS Bogdan Rzońca podkreśla, że proponowana przez partię rządzącą opłata drogowa przyczyni się do poprawy stanu dróg gminnych, powiatowych i krajowych, a także bezpieczeństwa na nich. Polityk uważa, że opłata, którą mają wnosić między innymi producenci i importerzy paliw, nie będzie skutkował wzrostem cen na stacjach benzynowych. Obrady Sejmu relacjonuje reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska. 
Zobacz więcej na temat:  Fundusz Dróg Samorządowych drogi paliwa ceny paliw PiS Sejm podatki Wojciech Jakóbik

Sejm o opłacie paliwowej. Komentarz ekspertów

Sejm zajmuje się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów PiS. Środki na jego funkcjonowanie mają pochodzić z nowej opłaty paliwowej, w wysokości 20 groszy za litr. W Rządzach Pieniądza komentarz Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan i Andrzeja Stefaniaka, dealera walutowego DMK.
Zobacz więcej na temat:  paliwa cena benzyny ceny paliw Sejm PiS Tomasz Wróblewski Fundusz Dróg Samorządowych drogi podwyżki cen

"Podwyżka opłaty paliwowej uderzy w ludzi mniej zamożnych"

W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 paliwa vat podatki PiS ceny paliw Fundusz Dróg Samorządowych