Polskie Radio
Section05
Gdańsk

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Paweł Huelle we wspomnieniach. "Dla piszących o Gdańsku był drogowskazem"

Paweł Huelle, pisarz, poeta i wykładowca, pochodził z Gdańska. Miasto to stało się cichym bohaterem wielu jego książek. - Używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów, ale denerwuję się, gdy ktoś mówi o mnie "pisarz gdański" - zaznaczał w jednej z archiwalnych rozmów. Zdaniem Izy Żukowskiej, dla osób piszących o Gdańsku Huelle "był drogowskazem".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle literatura Martyna Podolska Iza Żukowska Gdańsk

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Jarosław "Pastyl" Turbiarz: tekst piosenki "24.11.94" jest ponadczasowy

- Tekst tej piosenki jest ponadczasowy i ponadtematyczny. Kontekst, w którym się pojawia, jest nieskończony; ludzie dedykują sobie ten utwór z różnych przyczyn - mówi o piosence "24.11.94" Jarosław "Pastyl" Turbiarz, gitarzysta grupy Golden Life. Artysta opowiedział o kulisach powstania utworu nawiązującego do dramatycznych wydarzeń, do jakich doszło w listopadzie 1994 roku w hali stoczni w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Anna Will Jarosław Turbiarz Golden Life Gdańsk

Autobusy elektryczne. Ile kilometrów mogą przejechać na jednym ładowaniu?

Gdańsk kupił kilkanaście elektrycznych autobusów, które miały jeździć do 400 kilometrów na jednym ładowaniu. W praktyce okazuje się, że elektryki pokonują zdecydowanie krótsze trasy. Pojazdy stają w niespodziewanych miejscach, a mieszkańcy nie mogą na czas dojechać do domu, pracy czy szkoły. Czym mogą być spowodowane wady gdańskich elektryków?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Sebastian Kwiatkowski autobusy elektryczne Gdańsk Jeremi Rychlewski

Ze Lwowa do Wilanowa i Gdańska. Peregrynacje pomnika Jana III Sobieskiego

Monument przedstawiający jednego z najsłynniejszych polskich królów odsłonięto we Lwowie 20 listopada 1898 roku. Tam pomnik stał do 1945 roku, następnie przez kilkanaście lat znajdował się w Warszawie. I chociaż już od ponad pół wieku można go podziwiać w Trójmieście, do dziś nie wiadomo, dlaczego monument trafił akurat na Pomorze. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski pomniki Jan III Sobieski królowie Polski Lwów Gdańsk

Na dnie Zatoki Gdańskiej odkryto wrak niemieckiego okrętu. Może być ostatnim zatopionym w walce

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk nurkowanie statek odkrywcy odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne II wojna światowa historia Polski

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. To zatopiony w walce niemiecki okręt wojenny

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk nurkowanie statek NAUKA ciekawostki odkrywcy odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne