Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Romuald Rzeszutek: w 2021 roku odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Wyklętych w Mielcu

- Koronawirus pokrzyżował nam trochę plany. [...] Odsłonięcie planowaliśmy na jesień tego roku, ale ze względu na te opóźnienia prawdopodobnie przesunie się nam to na 2021 rok, ale nadal w ramach świętowania 100-lecia niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 inicjator budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu Romuald Rzeszutek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Mielec pomniki

Prezydent Andrzej Duda uczcił ofiary KL Stutthof. "Za wierność ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę"

Prezydent w liście napisał między innymi, że "składa hołd ponad 110 tysiącom Polaków, w tym Żuławiaków, Kaszubów, Gdańszczan i Gdynian, także Żydów, Rosjan i Romów, którzy byli więzieni i mordowani w niemieckim, nazistowskim obozie Stutthof, z głębokim przekonaniem, że wolna Polska zawsze będzie czcić męczeństwo bohaterskich mieszkańców Pomorza, którzy za wierność ojczyźnie zapłacili najwyższą cenę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Gdańsk prezydent

"Nie odzyskaliśmy wtedy wolności". Szef MON o II wojnie światowej

W 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska, choć należała do grona zwycięzców, nie odzyskała wolności po zakończeniu działań wojennych. W TVP Info minister podkreślał, że dzisiejsza rocznica jest oddaniem hołdu, tym którzy walczyli za Polskę i w walce stracili życie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa historia Polski Mariusz Błaszczak

Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa

- Hitlerowski reżim III Rzeszy i bolszewicka Rosja Stalina zawarły sojusz 23 sierpnia 1939 roku tylko i wyłącznie w tym celu, żeby móc rozpocząć wojnę. Taki był cel tego sojuszu. Czyli wywołanie II wojny światowej jest bez wątpienia decyzją, którą podjęły te dwa państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Antoni Opaliński POLSKA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki ZSRR

"To smutne". Ambasador RP o zdemontowaniu tablicy ofiar zbrodni katyńskiej

O udziale polskich sił zbrojnych w walkach na froncie zachodnim podczas II wojny światowej i o niełatwym losie ich żołnierzy i dowódców mówił w niezależnym radiu Echo Moskwy w czwartek wieczorem ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Dyplomata skomentował również zdemontowanie w Twerze tablicy upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Rosja Europa