Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

78 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

78 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń ZSRR PRL II wojna światowa

„Zostało tylko echo”. Książka o Wołyniu

„Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło” - tak zaczyna się książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie. „Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Opowiadali o tym w Polskim Radiu 24 autorzy książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Wołyń Kresy Rzeź Wołyńska Ukraina historia Polski II wojna światowa

Zofia Kossak. „Apelowała o ratowanie Żydów, narażała życie”

Bogoojczyźniana matka-polka, autorka książek historycznych dla młodzieży, antysemitka - takie myślowe kalki przylgnęły do Zofii Kossak-Szczuckiej. Rzeczywiście napisała wiele książek i wypowiadała się niekiedy w sposób, który można uznać za antysemicki, ale była także współtwórczynią - wraz z Wandą Krahelską - Rady Pomocy Żydom Żegota. O jej działalności opowiadała w Polskim Radiu 24 Joanna Jurgała-Jureczka – autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zofia Kossak Powstanie Warszawskie antysemityzm Auschwitz Wojciech Kossak Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Świadkowie Holokaustu historia Polski II wojna światowa

"Akcja pod Arsenałem odbiła się szerokim echem"

- Akcja pod Arsenałem odbiła się szerokim echem wśród ludności Warszawy. To było potrzebne. Wobec wszystkich sukcesów wojsk niemieckich na terenie całej Europy Warszawiacy pragnęli takiego sukcesu, symbolu. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów im to dały – powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych IPN. Dziś mija 75. lat od Akcji pod Arsenałem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Szare Szeregi historia Polski Jan Bytnar

"My jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi"

- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy Piotr Gursztyn historia Polski Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu sprawiedliwi wśród narodów świata

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Żydzi

"Markowa to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu"

- Wieś rodzinna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci, a zarazem miejsce wspólne ich kaźni oraz ukrywanych przez nich ośmiorga Żydów, to miejsce o wyjątkowej symbolice i znaczeniu dla historii najnowszej naszej ojczyzny – wskazał w liście Andrzej Duda. List prezydenta odczytała w Markowej szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. W podkarpackiej wsi odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Andrzej Duda Holokaust

Legnica: rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej

67 lat, jeden miesiąc i 13 dni - tak długo stał na placu przed ratuszem w Legnicy Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, który wzbudzał emocje jeszcze zanim został odsłonięty i który do dziś dzieli mieszkańców Legnicy. O demontażu pomnika mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Polaki i Andrzej Andrzejewski (Radio Wrocław).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Legnica Armia Czerwona II wojna światowa pomniki dekomunizacja

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sprawiedliwi wśród narodów świata Ulmowie Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa Żydzi

Film o Sprawiedliwych. "Chciałem pokazać prawdziwe relacje"

Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi