Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

„Wileńskie Siłaczki” – kobiety, które podtrzymywały polskość w trudnych czasach

Upowszechnienie niezwykłych historii polskich kobiet w czasie II wojny światowej. Oto główny cel projektu „Wileńskie Siłaczki”. Walczyli nie tylko ci z bronią w ręku. Walkę podejmowały również kobiety, które starały się zachować polskość i przekazać ją kolejnym pokoleniom. Więcej na temat projektu mówiliśmy w magazynie „Polacy w Świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno kobieta II wojna światowa

Archiwum Ringelbluma. O upamiętnianiu Zagłady Żydów

W stolicy powstanie Muzeum Getta Warszawskiego – zapowiedzieli podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Gliński. Tymczasem, już od kilku lat działa społeczny Komitet Upamiętnienia Archiwum Ringelbluma przy stowarzyszeniu „Stacja Muranów”. W Polskim Radiu 24 o zbiorze mówili Aleksandra Engler-Malinowska i Marcin Urbanek, przedstawiciele Komitetu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 getto warszawskie II wojna światowa Holokaust Żydzi

Prof. Wojciech Roszkowski: polityka milczenia doznała fiaska

- Bez żadnej reakcji ze strony Polski światu wmówiono, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust podczas gdy Polacy są społeczeństwem, które ucierpiało bodaj najbardziej w trakcie II Wojny Światowej i którego członkowie jako jedyni naprawdę pomagali Żydom w czasie wojny – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gość odniósł się także do tzw. wydarzeń marcowych.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

Magdalena Ogórek o grabieży polskich dzieł sztuki

– Polska restytucja dóbr jest w stanie opłakanym, ponieważ temat był traktowany po macoszemu. W Wiedniu trafiłam na "Walkę karnawału z postem" Petera Bruegla, pamiętając, że takie dzieło było w Krakowie. Zaczęłam szukać i trafiłam na niezwykłą historię. Otto von Wächter, gubernator dystryktów krakowskiego i galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa, zrabował mnóstwo polskich dóbr kultury. Bardzo ważnych dla Polaków i bardzo wartościowych – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Magdalena Ogórek, autorka książki "Lista Wächtera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzieła sztuki Magdalena Ogórek Kraków II wojna światowa Niemcy III Rzesza