Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Dyskusje w CSW Zamek Ujazdowski - aktualne tematy bez cenzury

- W tym cyklu spotykają się środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii, kraju, który przez ostatnie 30 lat przeszedł bardzo dużą zmianę kulturową, więc jest multikulturalny. Często to są goście, którzy tam w kręgach intelektualnych, artystycznych zostali poddani procesowi "kanselacji" - tak Agnieszka Kołek, zastępczyni dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, mówiła o dyskusjach prowadzonych pod hasłem "Napięcia kulturowe".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Dwójka dyskusja rozmowa Wielka Brytania

"Gaude". Michał Sławecki: od razu powiedziałem "róbmy to!"

- Ten projekt jest kompletnym pomieszaniem różnych światów. Z innego świata jest Konrad, a z innego ja. Spotkaliśmy się jednak w tym punkcie, który był dla nas w tym momencie najważniejszy; chcieliśmy przedłożyć ponad to wszystko nasze emocje i coś, czego w dzisiejszych czasach chyba najbardziej brakuje, czyli pewnego spokoju i poczucia nadziei - mówił w "Wybieram Dwójkę" śpiewak Michał Sławecki o płycie "Gaude" z muzyką Konrada Kucza.
Zobacz więcej na temat:  płyta śpiew ambient barok muzyka współczesna Dwójka MUZYKA

Weinberg x2 i Czarnecki x2 na płycie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

Z jednej strony górskie klimaty, lasy i strumyki Pienin, z drugiej dźwięki niemal filmowe, oddające krajobrazy średniowiecznego Truso. Muzyka Mieczysława Weinberga i Sławomira Czarneckiego znalazła się na płycie "Weinberg-Czarnecki" Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Jej dyrektor - Karolina Nowotczyńska - była gościem "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Weinberg Elbląg orkiestra MUZYKA Dwójka płyta

Szef NFM: Witold Lutosławski jest stale w kręgu naszej adoracji

- Jeszcze zanim powstało Narodowe Forum Muzyki, Filharmonia Wrocławska otrzymała patrona w postaci właśnie Witolda Lutosławskiego. My przejęliśmy tę ideę i w tej chwili oficjalna nazwa naszej instytucji brzmi Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Witold Lutosławski kompozytor Wrocław koncert płyta Andrzej Kosendiak MUZYKA

"Platerówki? Boże broń!". O kobietach, które miały w życiu wielkiego pecha

- Często były to nastoletnie dziewczynki, które wojna pozbawiła domu. Mieszkały na wschodnich kresach II RP, były córkami legionistów, urzędników, którzy dostali tam ziemie w uznaniu zasług w wojnie o niepodległość i wojnie z bolszewikami. Po inwazji ZSRR na Polskę zostały wywiezione na Syberię - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Olga Wiechnik, autorka książki "Platerówki? Boże broń!".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Berling II wojna światowa kobieta Dwójka

"Był niezwykle kochany w środowisku". Emilian Kamiński we wspomnieniach

- Był otwarty do ludzi, wszystkich dobrze traktował. W najlepszych momentach wielkich teatrów był członkiem tych zespołów. W Teatrze Powszechnym za Hübnera, potem w Ateneum, gdzie się z nim spotkałem za Warmińskiego, wreszcie w Teatrze Narodowym u Hanuszkiewicza. Następnie stworzył swój teatr, który prowadził z rozmachem. My jako środowisko bardzo z tego korzystaliśmy - mówił o Emilianie Kamińskim jego przyjaciel Tadeusz Chudecki.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński aktorzy aktorstwo odeszli 2022 Monika Zając Tadeusz Chudecki Dwójka

Autor książki "Hübner": był ostatnim z wielkich, o którym nie było biografii

- Zacząłem szukać, co o Zygmuncie Hübnerze zostało napisane. Nagle zdałem sobie sprawę, że takiej książki nie ma. Z wielkich postaci polskiego teatru II połowy XX wieku pozostał on chyba jedynym, o którym takiej biografii, monografii, czy jakkolwiek to nazwiemy, nie było - mówił w "Wybieram Dwójkę" Grzegorz Kozak, autor książki "Hübner".
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Huebner biografia TEATR Dwójka

"Warszawa Siemaszki" - niesamowite zdjęcia stolicy i jej mieszkańców

- Zbyszko Siemaszko zawsze podkreślał, że na jego zdjęciach architektura musi współistnieć z człowiekiem. Widzimy zatem ludzi w różnych sytuacjach, codziennym pędzie, ale też podczas relaksu. Był na tym punkcie wyczulony, w jego kadrze miał się znajdować człowiek - mówiła w Dwójce Monika Mossakowska-Biało z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Siemaszko Dwójka fotografia Warszawa

Polskie muzea wspierają Ukrainę. "Przeszliśmy do drugiej fazy pomocy"

- Oni początkowo nawet nie bardzo wiedzieli, jakiej pomocy mogą oczekiwać. Myśmy od razu zaczęli im w jakiś sposób sugerować, że pierwsze potrzeby mogą dotyczyć najprostszych rzeczy - opakowań, materiałów pozwalających zabezpieczyć zbiory, a w kolejnych krokach dopiero nieco bardziej wyszukanych rzeczy, jak sprzęty do digitalizacji - tak o pracy Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina muzeum Dwójka wojna na Ukrainie Muzeum Powstania Warszawskiego pomoc

Novi Singers. "Wymyśliliśmy swój własny język"

Jaki zespół mogą założyć skrzypkowie, flecista i realizator dźwięku? Oczywiście jazzowy kwintet wokalny. - Pamiętam, że Helen Shapiro, kiedy przyjechała do Polski, potrzebowała chórku, bo nie przywiozła swojego, i myśmy jej pewne rzeczy podśpiewywali. I zaczęło się tak, że były cztery męskie głosy, jeszcze nie było Ewy (Wanat - red.) - tak o początkach grupy Novi Singers opowiadał jeden z jej twórców Waldemar Parzyński.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz Andrzej Zieliński śpiew improwizacja

Michael Sowa: pisanie książek to moje hobby

- Tłumaczenia i pisanie książek do dziś traktuję jako wypełnianie mojego wolnego czasu. Pierwszy pomysł na książkę miałem w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. To był niebieski zeszyt z historiami z podwórka, zatonął jednak w powodzi kleksów i ten projekt odłożyłem na kilkadziesiąt lat - mówił w Dwójce Michael Sowa, doktor fizyki, nauczyciel, tłumacz i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka książki śląskie Śląsk

"Kukolka". Ukraina czasów transformacji w powieści Lany Lux

- To był brutalny świat. Wokół nas, w rodzinie, wśród przyjaciół było bardzo wielu ludzi, którzy próbowali szczęścia tworząc małe interesy, niewielkie firmy, wielu z nich zderzyło się z przemocą; okazało się, że funkcjonują w bezprawnej rzeczywistości. Ich codziennością była niepewność, brak podstawowych dóbr, żywności, prądu, ogrzewania - opowiadała Lana Lux na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura książki Ukraina Niemcy Dwójka