Polskie Radio
Section05

Japonia

World Standard. W poszukiwaniu muzyki uniwersalnej

Jak przenieść uniwersalizm języka Esperanto na język muzyczny? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Sohichiro Suzuki, gdy rozpoczynał swoją artystyczną działalność pod nazwą World Standard. Sprzeciwiając się panującej w latach 80. modzie na syntezatory i uciekając od napierającej nowej fali, postanowił stworzyć własny styl, który dziś, po prawie 40 latach, wydaje się być bardziej ponadczasowy niż kiedykolwiek.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Krzysztof Dziuba Dwójka

Być Japończykiem w Polsce i Polką w Japonii

Audycja poświęcona kulturze Japonii, w której muzyka gra bardzo ważną rolę. Gość, Masato Yokoe, zauważa, że Polska i Japonia bardzo się od siebie różnią. U nas najbardziej brakuje mu świeżej zielonej herbaty, bo mieszkał w regionie, gdzie taką herbatę się uprawia. Ma tytuł Ambasadora Zielonej Herbaty, a w Polsce nie tylko ją sprzedaje, ale również szerzy wiedzę na jej temat. Przy okazji okazało się, że świetnie gra na tradycyjnych japońskich instrumentach.
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska

"To najwierniejszy sojusznik USA". Paweł Behrendt o wizycie Blinkena w Japonii

 - W ubiegły piątek odbył się wirtualny szczyt nie do końca formalnej platformy współpracy między USA, Australią i Indiami, które dyskutowały na temat zacieśnienia współpracy w celu - wprost tego nie mówiono - powstrzymywania Chin w Azji Wschodniej, ale nie tylko. Wizyta sekretarzy Blinkena i Austina jest tego logiczną konsekwencją - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński USA Ameryka Północna Joe Biden pandemia polityka zagraniczna USA Chiny

Szefowie dwóch resortów rządu USA z wizytą w Japonii. Rozmowy o Chinach i Birmie

W Tokio odbędą się rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina z ich japońskimi odpowiednikami. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. Główne tematy rozmów to stosunki dwustronne, sytuacja w Birmie oraz wyzwania ze strony Chin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA polityka zagraniczna USA Chiny Birma

Tajemniczy lud Ajnów. Jedyni, którzy mają prawo do nazwiska Piłsudski

Mówiono o nich pogardliwie "kosmaci ludzie", ze względu na silne owłosienie ciała. Zdziwienie budził również tatuaż na kobiecych twarzach. Wykonywano go wokół ust, tak by przypominał męski zarost. Ta odmienność była przyczyną wielowiekowej dyskryminacji i dziś potomkowie tej oryginalnej kultury to społeczność zaledwie 20-tysięczna. Ich zwyczaje badał Bronisław Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Piłsudski Katarzyna Kobylecka NAUKA

NASZ WYWIAD 10 lat po katastrofie w Fukushimie. Jakub Wiech: bilans atomu jest jednoznacznie korzystny

- Nie pozwólmy, aby wydarzenia z Fukushimy przyćmiły fakt, że na świecie obecnie pracuje bezawaryjnie 460 reaktorów jądrowych. Pewne jest, że będziemy potrzebowali energii, zatem powinniśmy dążyć do jej pozyskiwania z najbezpieczniejszych źródeł, a takim źródłem jest energetyka jądrowa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka GOSPODARKA elektrownia atomowa Fukushima atom energia atomowa bezpieczeństwo Azja

Wybitni zagraniczni poloniści znakomicie promują język polski i polską kulturę w świecie

Warto słuchać zagranicznych polonistów, uważa wybitny językoznawca, wychowawca i mentor kilku pokoleń polonistów, profesor Władysław Miodunka. - Mają wiele ciekawego do powiedzenia o swojej drodze do poznawania języka polskiego, odkrywania naszej literatury i zgłębiania historii - uważa naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  język polski Uniwersytet Jagielloński Chiny Wietnam Korea Południowa literatura

Japoński dokument z epoki potwierdza męczeńską śmierć chrześcijan z Kraju Kwitnącej Wiśni

Nowe badania ujawniły list, z którego wynika, że Hosokawa Tadaoki, władca domeny Kokura w latach 1600-1620, nakazał egzekucję Diego Hayato Kagayamy, głównego wasala rodziny Hosokawa, oraz wygnanie Genyi Ogasawary. Obaj byli chrześcijanami. Historia obu mężczyzn była wcześniej znana tylko z raportów jezuickich misjonarzy w Rzymie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA chrześcijaństwo katolicyzm NAUKA

Niepokojące informacje z Japonii. Odnotowano rekordową liczbę samobójstw wśród młodzieży

W ubiegłym roku Japonia odnotowała rekordową liczbę 479 samobójstw wśród młodzieży. Tamtejsze ministerstwo edukacji analizuje, czy pandemia koronawirusa miała wpływ na tragiczne statystyki. Jak podał "Japan Times", dla porównania, w 2019 r. 339 nastolatków popełniło samobójstwo. Co więcej, w 2020 r. dwa razy więcej dziewcząt odebrało sobie życie, niż rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja młodzież samobójstwo psychologia