Polskie Radio
Section05

Jedynka

Reporter i reportażysta - na czym polega ich praca?

Kim jest reporter? I czym jego praca różni się od pracy reportażysty? Między innymi o tym rozmawialiśmy w "Jedynce Dzieciom" z Agnieszką Ciecierską i Jakubem Tarką - reporterami Polskiego Radia, którzy (jak sami mówią) zajmują się "łapaniem dźwięków i składaniem ich w komputerze". Goście audycji opowiedzieli także, gdzie można szukać różnych dźwięków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Agnieszka Ciecierska Jakub Tarka reportaż dzieci

Janusz Wojciechowski: są warunki do tego, by Polska otrzymała fundusze z KPO

- Szymon Szynkowski vel Sęk wykonał ogromną pracę, jeśli chodzi o KPO. Doprowadził do ustalenia kompromisowej propozycji, przy czym to nie jest narzucona koncepcja. Są wszelkie warunki do tego, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, to Polska otrzyma fundusze z KPO - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy rolnictwo Janusz Wojciechowski

Dyrektywa omnibus a sprzedaż przedmiotów podczas "pokazów specjalnych"

W najbliższym wydaniu "Czterech pór roku" wrócimy do dyrektywy Omnibus, która z początkiem Nowego Roku jeszcze bardziej chroni prawa konsumentów. Tym razem jednak nie będziemy mówić o obowiązku prezentowania przez sprzedawców cen obowiązujących przynajmniej 30 dni przed ich obniżką, lecz o zupełnie innym zjawisku, z którym, wprowadzając tę dyrektywę, postanowiono się rozprawić.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych klient prawa klienta prawa konsumenta konsument

Człowiek, który kształtował radio i muzykę. Wspominamy Marka Gaszyńskiego

W wieku 83 lat zmarł Marek Gaszyński - dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek. Przez wiele lat był związany z Polskim Radiem, pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. Zmarłego dziennikarza wspominaliśmy podczas audycji specjalnej wraz z redaktorami Programu 1.
Zobacz więcej na temat:  Marek Gaszyński Polskie Radio Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Paweł Sztompke

"Dopóki mnie chcą". Historie z życia Marka Gaszyńskiego w reportażu Jakuba Tarki

Przez wiele lat Marek Gaszyński był związany z Polskim Radiem, gdzie znalazł się w gronie dziennikarzy inicjujących powstanie Programu Trzeciego. Ważnym elementem jego życia była muzyka - pisał słowa do utworów m.in. Czesława Niemena i Czerwonych Gitar. O przygodach ze swojego życia dziennikarz i autor tekstów piosenek opowiedział  w 2019 roku Jakubowi Tarce.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Marek Gaszyński reportaż

Zmarł Marek Gaszyński. Legenda Polskiego Radia

Z radiem związany był od lat 50. Najpierw z Rozgłośnią Harcerską, później z Polskim Radiem. Pisał teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Znał historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie". W wieku 83 lat zmarł dziennikarz radiowy, pisarz i autor tekstów piosenek Marek Gaszyński. 
Zobacz więcej na temat: 

Tell Brak - jedno z najważniejszych miast północnej Mezopotamii

Tell Brak (starożytne Nagar) to rozległe stanowisko archeologiczne, które kryje pozostałości jednego z najważniejszych miast północnej Mezopotamii. Miejsce to zostało zasiedlone już 6 tys. lat p.n.e. Pierwsze wykopaliska w latach 30. XX wieku prowadził tam sir Max Mallowan - mąż Agathy Christie. Od kilkunastu lat w brytyjskiej ekipie kontynuującej prace jest polski bioarcheolog - prof. Arkadiusz Sołtysiak z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność odkrycia i ciekawostki

Leopardy dla Ukrainy. Prof. Miszczak: postawa Niemiec podważa ich wiarygodność na arenie międzynarodowej

- Olaf Scholz już kilka miesięcy prezentuje zdystansowane stanowisko i zwleka z decyzją dotyczącą wysłania leopardów. (...) Postawa Niemiec podważa wiarygodność tego kraju na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim w UE i NATO - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy wojna na Ukrainie Leopard

"Jedyne takie miejsce" w Zakopanem. Wizyta w zimowej stolicy Polski

Nie bez powodu Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Co roku do miasta przyjeżdżają tłumy turystów, którzy korzystają z uroków Tatr. O to, by na przyjezdnych czekało wiele atrakcji i imprez, dbają również lokalne władze. Ten prawdopodobnie najpopularniejszy zimowy kurort w Polsce odwiedziliśmy w ramach audycji "Jedyne takie miejsce", jednocześnie rozpoczynając cykl audycji plenerowych na żywo "Z głową w górach".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane turystyka Roman Czejarek Ferie zimowe Tatry

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej organy Katowice muzyka klasyczna

Ferie w mieście nie muszą być nudne. Jak można spędzić ten czas?

Czas ferii zimowych dla wielu osób wiąże się z wyjazdami poza rodzinną miejscowość. Są jednak tacy, którzy "zimowe wakacje" spędzą w mieście. Nie musi się to jednak wiązać z dwoma tygodniami nudy. Na czas ferii wiele instytucji przygotowuje rozmaite atrakcje dla dzieci, które odbywają się również przy towarzyszącym nam niedoborze śniegu.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Ferie zimowe zima