Polskie Radio
Section05
KULTURA

NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH Nagrody Mediów Publicznych 2022. Anna Popek: sposób opowiadania historii wpływa na kolejne pokolenie

- Media publiczne należą do narodu, reprezentują głos Polaków i dbają o to, by pokazywać prawdę najbliższą narodowi polskiemu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Popek, przewodnicząca kapituły Nagród Mediów Publicznych. - To, jak opowiadamy historię, wpływa na to, jak ona jest zapamiętywana i dobierana i jak kształtuje kolejne pokolenia - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media publiczne Antoni Trzmiel Anna Popek KULTURA FILM MUZYKA

"Mój świat". Znamy laureatów konkursu na słuchowisko dla dzieci

"Co trzeba zabrać na wędrówkę" Małgorzaty Czerwień, "Alicja w Krainie umysłu" Kamili Biernackiej i "Ciemności nie trzeba się bać" Anny Furmanowicz to scenariusze słuchowisk nagrodzone w konkursie "Mój świat" ogłoszonym przez Polskie Radio Dzieciom, Teatr Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. - Edukowanie najmłodszych to zadanie bardzo odpowiedzialne - mówi Katarzyna Pietrzak z Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kukuła słuchowisko słuchowisko dla dzieci KULTURA

"Ziutkowi na setne urodziny". Wyjątkowy koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej

W stulecie urodzin Józefa "Ziutka" Szczepańskiego, poety i powstańca warszawskiego, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej odbędzie się jubileuszowy koncert. Początek tego wyjątkowego wydarzenia w hołdzie nietuzinkowej postaci, której teksty przetrwały pokolenia, o godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio Powstanie Warszawskie poezja MUZYKA koncert KULTURA

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

Prezes Polskiego Radia: Nagrody Mediów Publicznych to duma

W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022. W kategorii Muzyka, w której nagrodę przyznaje Polskie Radio, nominowani zostali: dyrygent Łukasz Borowicz, wokalistka Renata Przemyk oraz kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Pospieszalski. - Jestem dumna, że Polskie Radio kolejny raz może taką nagrodę przyznać - mówiła prezes Agnieszka Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Agnieszka Kamińska Nagrody Mediów Publicznych 2022 Polskie Radio media publiczne społeczeństwo