Polskie Radio
Section05

KULTURA

Dawid Runtz - pierwszy dyrygent Sinfonieorchester Liechtenstein

W 2016 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie Antoniego Wita. Kształcił się także u Jormy Panuli, Jacka Kaspszyka i Riccardo Mutiego. Brał udział w Festiwalu Tanglewood w Stanach Zjednoczonych, organizowanym przez Boston Symphony Orchestra. Współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Dawid Runtz od 2026 będzie pełnić funkcję pierwszego dyrygenta Sinfonieorchester Liechtenstein.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dawid Runtz muzyka klasyczna Lichtenstein Jakub Kukla

Żywa wystawa, której kuratoruje Tilda Swinton. "Embodying Pasolini" na Festiwalu Malta

- Dzięki twórcom spektaklu "Embodying Pasolini" kostiumy z filmów Piera Paola Pasoliniego za każdym razem na nowo odnajdują się w nowych sytuacjach, które proponują Tilda Swinton i Olivier Saillard jako kustosze, kuratorzy tej żywej wystawy, w której uczestniczymy jako publiczność - mówiła w Dwójce Agata Kołacz, dyrektorka programowa 35. Festiwalu Malta.
Zobacz więcej na temat:  Malta Festival Katarzyna Sanocka tilda swinton TEATR Pier Paolo Pasolini kostiumografia Dwójka Agata Kołacz Anna Smolar

PISF - 20 lat temu w polskim kinie nastąpił przełom

- Proces tworzenia filmu jest bardzo trudny i kosztowny. Dzięki Instytutowi okazało się, że możemy stworzyć pewne ramy, w których każdy reżyser, każdy producent może starać się o systemowe dofinansowanie swoich projektów - mówiła w Dwójce Kamila Dorbach, zastępczyni dyrektora PISF, instytucji świętującej 20-lecie istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polski Instytut Sztuki Filmowej film polski Jakub Kukla Dwójka FILM kino Kamila Dorbach

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel literatura Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Peru KSIĄŻKA książki

Ponad sto filmów, w tym pokazy przedpremierowe. Rusza 27. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Retrospektywa filmów z wybitnymi kreacjami Mai Komorowskiej, retrospektywa twórczości Krzysztofa Piesiewicza, a także przegląd filmów twórcy czechosłowackiej Nowej Fali - aktora Hynka Bočana, a do tego filmy z Polski, Czech i Słowacji wraz z literaturą regionu. To tylko niektóre z punktów, które przygotowali organizatorzy 27. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Dwójka Kino na Granicy Cieszyn FILM film polski

XIX Konkurs Chopinowski - w stulecie pierwszej odsłony. No prawie...

- Planujemy, żeby obchody stulecia Konkursu Chopinowskiego były huczne, o zasięgu globalnym i takie, które będą odzwierciedlać rangę, prestiż i historię jednego z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń muzycznych na świecie - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W środę startują przesłuchania eliminacyjne tegorocznej odsłony konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski 2025 Jakub Kukla Dwójka Aleksander Laskowski Narodowy Instytut Fryderyka Chopina konkurs chopinowski

Jaśmina Wójcik: Dzieciństwo nie jest niewinne, nigdy nie było

Jaśmina Wójcik świat swoich córek, Zoi i Lei, zbudowany ze wspólnych zabaw, odkryć i rozmów oraz codziennych starć i kłótni splotła z "Królem Maciusiem Pierwszym". Tytuł Janusza Korczaka zaadaptowała też na potrzeby swego filmu dokumentalnego, który będzie miał swoją premierę w Toronto, a w Polsce zobaczymy go na Millenium Docs Against Gravity. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo film dokumentalny FILM

"Odnalezione w tłumaczeniu" - festiwal poświęcony sztuce translacji

Wydarzenie, w którym sztuka translacji jest punktem wyjścia do rozmów o świecie i zachodzących w nim zmianach. Gdańskie Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" to projekt interwencyjny, którego zadaniem jest stworzenie platformy dla spotkań tłumaczy literatury, pisarzy i czytelników, a jego celem - promocja kulturotwórczej roli tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Gdańsk tłumaczenie literatura książki