Polskie Radio
Section05

KULTURA

Zmarł Jarosław Klejnocki. Wspominamy wybitnego pisarza i krytyka literackiego

W sobotę, w wieku 61 lat, zmarł pisarz, poeta, eseista, krytyk literacki Jarosław Klejnocki, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Zasiadał także w jury Nagrody Literackiej Warszawy. Wiadomość o jego śmierci z "ogromnym smutkiem" przyjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zaznaczyło, że Jarosław Klejnocki ceniony był m.in. za szerokie działania edukacyjne. "Przez 20 lat uczył języka polskiego w warszawskich liceach, później prowadził zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim. Inspirował, wprowadzał nowe inicjatywy, promując czytelnictwo i kulturę literacką w kraju i za granicą" - podkreśliło MKiDN. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Magda Mikołajczuk Warszawa Jarosław Klejnocki odeszli 2025

Premiery teatralne na koniec sezonu. Na co warto się wybrać?

"Pokój" w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, "Flatlandia, czyli kraina płaszczaków" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz "Pozycje terapeutyczne" w reżyserii Marka Wolnego w Teatrze Praska 52 w Krakowie. Co warto zobaczyć zanim teatry zamkną się na wakacje?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak TEATR

Dyrygentka z pasją. Spotkanie z Anną Duczmal-Mróz

- Bycie córką takiej mamy jest z jednej strony absolutnie cudownym przeżyciem, dlatego że mieć taką mamę to naprawdę wielki zaszczyt i możliwość korzystania z jej niesamowitych doświadczeń życiowych, zawodowych… Niesie to za sobą również wszelakie trudności, spojrzenia obcych osób, które nie dowierzają, że dzieci sławnych ludzi mogą być też dobre w tym, co robią - mówiła w Dwójce dyrygentka Anna Duczmal-Mróz, szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak Anna Duczmal-Mróz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus muzyka klasyczna Dwójka dyrygent

Aleksander Dębicz: czytając "Jądro ciemności", wręcz słyszałem muzykę

- Jest to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Prawdopodobnie również dlatego, że przeczytałem ją po obejrzeniu "Czasu apokalipsy" Francisa Forda Copolli, czyli najsłynniejszej adaptacji "Jądra ciemności". Pamiętam, że to wchodzenie w głąb tytułowej ciemności było dla mnie bardzo inspirujące. Także pod względem estetycznym. Ja wręcz słyszałem muzykę podczas lektury - mówił w Dwójce pianista i kompozytor Aleksander Dębicz.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Dębicz Joseph Conrad Dwójka FILM MUZYKA Otwock Wielki

NDI Sopot Classic 2025. "Nasz festiwal definiuje różnorodność"

- NDI Sopot Classic aspiruje do miana jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych Pomorza. Co roku gromadzi tysiące miłośników dobrej muzyki. Bardzo zależało mi na tym, żeby łączyć muzykę dobrze znaną z tą wyrafinowaną, która niesie nieco głębsze treści - mówił w Dwójce Szymon Morus, dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  NDI Sopot Classic Szymon Morus Adam Suprynowicz Dwójka MUZYKA

Andrzej Chyra: dzisiejszy teatr jest często widowiskiem

- Konflikt według mnie jest tym, czego najbardziej wymaga teatr. Oczywiście jeśli robimy teatr, w którym mamy aktorów protagonistów i sprawę do załatwienia między nimi. Dzisiaj teatr jednak często pozbywa się tego i jest po prostu widowiskiem - mówił w Dwójce Andrzej Chyra, jeden z najbardziej cenionych aktorów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Chyra Monika Pilch John Coetzee Dwójka TEATR Isabelle Huppert Krzysztof Warlikowski opera aktorzy

Imieniny Jana Kochanowskiego z kobietami w roli głównej

- Wiemy, że czytanie literatury to z jednej strony przyjemność, emocje, a z drugiej strony poznawanie świata. Czasami świata, który nie jest częścią świata żyjących. Hanna Kral opisuje świat, którego nie ma, w sposób, który nas dotyka do samego dna - mówił w Dwójce przed piknikiem literackim Biblioteki Narodowej jej dyrektor Tomasz Makowski.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Hanna Krall Dwójka Roch Siciński literatura Tomasz Makowski

Dyrektorka z głosem. Historia Janiny Korolewicz-Waydowej

Minęła 70. rocznica śmierci śpiewaczki operowej Janiny Korolewicz-Waydowej. – Nigdy nie podchodziła w ten sposób, że jest wielką divą, tylko niezależnie od okoliczności, w których przyszło jej śpiewać, zawsze lubiła dzielić się z innymi swoim głosem – mówiła w Dwójce Beata Kost, autorka książki "Kobiety ze Lwowa".
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska opera Dwójka Janina Korolewicz-Waydowa śpiew Lwów Beata Kost

Krzysztof Pastor: pożary w Australii pchnęły mnie, by zrobić "Prometeusza"

- Ogień z mitu prometejskiego zawiera w sobie pewien paradoks. Jest jednocześnie symbolem postępu oraz zagłady i zniszczenia. Pomysł pracy nad tym baletem narodził się u mnie, gdy byłem w Australii, gdzie akurat wtedy szalały ogromne pożary, które były nie do zatrzymania - mówił w Dwójce o spektaklu "Prometeusz" Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Pastor Dwójka Teatr Wielki - Opera Narodowa balet Polski Balet Narodowy Małgorzata Nieciecka- Mac