Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Architektki" to wystawa o dziewczynach, które zmieniły i zmieniają stolicę

Warszawski pawilon ZODIAK otwiera wystawę "Architektki", będącą międzypokoleniowym spojrzeniem na rolę kobiet, które zmieniały, zmieniają i będą zmieniać obraz stolicy. Historia kobiecej architektury w Polsce jest dość krótka, ale na ekspozycji zobaczymy moc projektów wyprzedzających czasy, w których powstawały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka architektura wystawa Warszawa SZTUKA przestrzeń publiczna

"Helena". Fotografie Heleny Hartwig na wyjątkowej wystawie

Przez wiele lat jej twórczość pozostawała w cieniu znanego męża Edwarda Hartwiga. Od wczoraj (16 lipca) w galerii ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, można oglądać wystawę "Helena", poświęconą twórczości Heleny Hartwig - artystki związanej z Lublinem i Warszawą, członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików, laureatki konkursów m.in. we Francji, Bułgarii i Japonii. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Edward Hartwig Lublin

Pisarz w transie. Spirytystyczne źródła grozy Reymonta

Po swoich największych dokonaniach powieściowych, napisanych w nurcie realistycznym - świetnie do dziś pamiętanej "Ziemi obiecanej", ale też "Komediantce", "Fermentach" czy wreszcie "Chłopach", którzy przynieśli mu w kolejnej dekadzie Literacką Nagrodę Nobla, w 1911 roku 44-letni Władysław Stanisław Reymont opublikował modernistyczną powieść "Wampir", którą śmiało można by nazwać romansem grozy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Władysław Reymont literatura magia Dwójka wampir Przemysław Czapliński

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Zaproszenie do odmiennego świata

- Karnawał jest pewnym odwróceniem porządków. Jest świętem, w czasie którego można pozwolić sobie na więcej, oderwać się od codzienności i dać się porwać zabawie. Te idee przyświecają nam mocno w realizacji festiwalu. Zapraszamy widzów do odmiennego świata, w którym mogą dowiedzieć się też więcej o sobie, pozwalając sobie na więcej - mówiła w Dwójce Iwona Kornet, dyrektorka Carnavalu Sztukmistrzów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Carnaval Sztukmistrzów Lublin Iwona Kornet cyrk Dwójka

Jazz, film i rękopisy. Archiwum "Dudusia" Matuszkiewicza w Bibliotece Narodowej

Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o bezcenny dar - prywatne archiwum Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jednego z ojców polskiego jazzu i autora niezapomnianej muzyki do "Janosika", "Stawki większej niż życie" czy "Czterdziestolatka". Rękopisy partytur, fotografie, dokumenty i pamiątki po kompozytorze trafiły do zbiorów instytucji, która zadba o ich opracowanie i udostępnienie kolejnym pokoleniom melomanów i badaczy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Matuszkiewicz Biblioteka Narodowa Jazz Dwójka archiwum

Głośny film na start. Program Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi 2025

W programie 19. BNP Paribas Dwa Brzegi znalazły się filmy pokazujące, jakie jest dziś kino, czym żyją twórcy pochodzący z różnych krajów, jakie filmy nagradzane są na najważniejszych światowych festiwalach. Poza tym m.in. trzy retrospektywy - Neila Jordana, Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze oraz Marcina Dorocińskiego. Impreza odbędzie się w dniach 26 lipca - 3 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Festiwal Dwa Brzegi

Dzieła organowe w kameralnych przestrzeniach. Festiwal Bachowski w Gliwicach

Występy solowe, muzyka kameralna, a także wykonania wokalne znalazły się w programie 26. Festiwalu Bachowskiego w Gliwicach. Wydarzenie od lat skupia najsłynniejsze dzieła organowe Jana Sebastiana Bacha i miłośników muzyki klasycznej. O szczegółach tegorocznej edycji opowiedział w Dwójce Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Sebastian Bach Gliwice Dwójka muzyka klasyczna Jakub Kukla

Nowa Opera Bałtycka ma powstać na Placu Zebrań Ludowych

Metropolitalna Opera Bałtycka prawdopodobnie powstanie na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. W trakcie spotkania społecznego komitetu wsparcia budowy omówiono wybraną lokalizację nowej siedziby i podpisano list intencyjny pomiędzy władzami Gdańska i samorządu. Zgodnie z założonym harmonogram, nowa instytucja miałaby zostać ukończona do 2032 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Opera Bałtycka w Gdańsku Gdańsk opera

Święto sztuki z wieloletnią tradycją. 29. Międzynarodowe Biennale Plakatu

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Zainicjowane w 1966 roku z myślą o stworzeniu przestrzeni do prezentacji i konfrontacji osiągnięć współczesnego plakatu, do dziś stanowi prestiżowe forum wymiany idei, estetyk i postaw twórczych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Międzynarodowe Biennale Plakatu plakat SZTUKA Dwójka

Czy Polacy wierzą w przesądy? "Niektóre zachowania są powtarzane z przyzwyczajenia"

Przesądy są zakorzenione w polskiej kulturze i często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Część osób traktuje je jako formę zabawy, element tradycji, a inni wierzą w ich moc i wpływ na przyszłość. Przesądy, które dotyczą np. pecha związanego z czarnym kotem, rozbiciem lustra, czy przechodzeniem pod drabiną, są nadal powszechnie znane i w różnym stopniu przestrzega. 
Zobacz więcej na temat:  przesądy magia społeczeństwo badania tradycja

"Dzieci z Favoriten". Dokument o tym, jak szkoła może budować wspólnotę

W świecie, gdzie szkolne problemy urastają do rangi dramatów społecznych, a migracyjne doświadczenia dzieci bywają spychane na margines, austriacka dokumentalistka Ruth Beckermann znajduje bohaterkę codziennego frontu: nauczycielkę z największej podstawówki w Wiedniu. Portretuje ją w poruszającym dokumencie "Dzieci z Favoriten", który trafia właśnie na kinowe ekrany.
Zobacz więcej na temat:  Ruth Beckermann edukacja kino film dokumentalny szkoła Wiedeń Millennium Docs Against Gravity Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wojciech Diduszko emigracja