Polskie Radio
Section05
KULTURA

Jasina: model dystrybucji filmów się przebudowuje. Przetrwają platformy cyfrowe

- Na naszych oczach przebudowuje się cały model oglądania i dystrybucji filmów. Kina się zamykają. Kryzys przetrwają na pewno wielkie platformy cyfrowe – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z PISM. Gośćmi audycji byli także: dr Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski) i Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA koronawirus kino muzeum Magdalena Piejko

Ewolucja i integralność. Twórczość Karola Wojtyły

- Pracując nad tą publikacją, przyjęliśmy kryterium chronologiczne doboru tekstów jako dające największą możliwość pokazania ewolucji twórczości Karola Wojtyły. "Psałterz Dawidów" z 1938 roku ma zupełnie inny charakter niż "Pieśń o Bogu ukrytym". Z drugiej strony podział na poezje i dramaty jest w pewien sposób umowny, bo na poziomie aksjologii utwory wykazują jedność – mówiła w Dwójce prof. Zofia Zarębianka.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła literatura KULTURA KSIĄŻKA Wacław Holewiński

Jarosław Sellin: opozycji chodzi o nowy start do wyborów, a nie o dobro obywateli

– Państwo nie powinno rezygnować ze swoich zadań i funkcji, również w takim trudnym  momencie, który przeżywamy – mówił  w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pytany o to, jak duża jest determinacja w obozie rządzącym, by przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Trójka KULTURA wybory prezydenckie

Wsparcie dla artystów w czasie pandemii. Opublikowano projekt rozporządzenia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, który w związku z pandemią koronawirusa przewiduje wsparcie finansowe m.in. dla artystów, twórców i animatorów kultury. Zgodnie z projektem wsparcie ma wynieść do 20 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pandemia COVID-19 KULTURA artysta SZTUKA społeczeństwo POLSKA