Polskie Radio
Section05
KULTURA

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił konkurs prac magisterskich. To druga edycja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) już po raz drugi ogłasza ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową na temat kultury i dziedzictwa wsi "Korzenie i skrzydła". Za pierwszym razem przyjmowano prace magisterskie i doktorskie, w tym roku zdecydowano, że do konkursu mogą stanąć wyłącznie prace magisterskie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA wieś NAUKA rolnictwo szkolnictwo wyższe

Firebreathing teoretycznie jest prosty. Jednak każdy musi nauczyć się tego sam

Tym razem w audycji "Trzy gramy Redbada" prowadzący skonfrontuje się ze sztuką ulicy i to takim jej rodzajem, który, na pierwszy rzut oka, jest dość niebezpieczny. Chodzi o Fire Breathing Show, czyli pokazy plucia ogniem. Po świecie tej niezwykle widowiskowej, ale mimo wszystko wymagającej ostrożności, rozrywki, oprowadzi nas Marcin "Ex" Styczyński, znany w całej Polsce firebreather.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA sztuka uliczna cyrk Redbad Klynstra Trójka

Marcin Kusy o ideach i kulisach Nagród Mediów Publicznych

- Pod jednym szyldem udało się zintegrować środowisko. Przenikanie obrazu, słowa, muzyki i idei dotyczy każdego z mediów. Nominacje zwracają uwagę na to jak bogata jest nasza kultura - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radiowej Jedynki Marcin Kusy. W Warszawie ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2022.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio media publiczne KULTURA MUZYKA społeczeństwo Marcin Kusy Polskie Radio 24 W POLSKIM RADIU POLSKA

Łukasz Lewandowski: aktor to człowiek, który naciąga nie swoją bieliznę

W tej audycji dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, dzielą się swoją miłością do teatru. Opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami: aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem gościem specjalnym "W antrakcie" był Łukasz Lewandowski, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

Straty polskiej kultury w czasie wojny to pół miliona obiektów. "Staramy się odzyskać zagrabione dzieła"

- Straty polskiej kultury w wyniku II wojny światowej i dokonanych w tym okresie przez Niemcy i Związek Sowiecki kradzieży są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy SZTUKA kradzież KULTURA malarstwo II wojna światowa Związek Radziecki

"Choinki Jedynki 2022". Miss Kolumbii: będę uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu

- W niedzielę będę uczestniczyła w wyjątkowym wydarzeniu Polskiego Radia, postaram się namalować coś ciekawego, co zostanie sprzedane za jak najwyższą sumę. Akcja "Choinki Jedynki" w tym świątecznym czasie na pewno sprawi, że wiele dzieci będzie miało uśmiech na twarzy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Camila Andrea Pinzon, Miss Kolumbii. 
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Kolumbia akcja charytatywna społeczeństwo KULTURA Ameryka Południowa Polskie Radio

"Nie uległa presji czarnego PR-u". Żaryn o żonie Michała Korybuta Wiśniowieckiego

- Życie Eleonory Marii Józefy zupełnie inaczej się zapowiadało. Można podzielić je na dwie zamknięte części. (...) Bardzo dobrze wychowana zachowała lojalność w stosunku do małżonka, na tyle, że nie poddała się zmasowanemu atakowi czarnego PR-u, dzielnie trwając u boku męża - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24

"Łamie zasady zaufania na rynku dzieł sztuki". Premier Morawiecki o sprzedaży "Kompozycji" Kandinskiego

"Dzięki szybkiej reakcji wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych udało się skutecznie interweniować i nie dopuścić do jawnego paserstwa" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki komentując sprawę akwareli Wassilego Kandinskiego. Działanie strony niemieckiej "łamie zasady zaufania na rynku dzieł sztuki" - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki SZTUKA KULTURA dzieła sztuki

"Ubrał się w ornat i na mszę dzwoni!" Wicepremier Gliński wezwał Tuska do debaty o polskiej kulturze

"Pan Donald Tusk znowu ubrał się w ornat i na mszę dzwoni! W Krakowie »upomina się o prawa« ludzi kultury. To przypomnijmy: za Tuska budżet Ministerstwa Kultury NIGDY nie osiągnął 1 proc. budżetu (mimo obietnic). Rząd PiS zrobił to od ręki" - napisał w piątek na Twitterze szef MKiDN Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Donald Tusk KULTURA polityka