Twórca "Kultury". Wystawa w Muzeum Literatury poświęcona Jerzemu Giedroyciowi - Giedroyc był myślicielem politycznym, właściwie wizjonerem politycznym, który projektował na długi dystans. Nie zajmowały go bieżące spory czy polityczne drobiazgi. Myślał o przyszłości Polski, Europy i całego regionu. Kiedy na początku lat pięćdziesiątych twierdził, że jedyną trwałą gwarancją niepodległości Polski jest przynależność do zjednoczonej Europy, brzmiało to jak wizjonerstwo niezrozumiałe nie tylko w kraju, ale nawet w środowiskach emigracyjnych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. Zobacz więcej na temat: Jerzy Giedroyc Monika Zając Dwójka Józef Czapski Witold Gombrowicz wystawa Muzeum Literatury
Był Kafka, będzie Marlena Dietrich - Agnieszka Holland kręci nowy film "Berlinweh - Yearning for a Home" - tak brzmi tytuł nowego projektu Agnieszki Holland. Znakomita polska reżyserka wzięła na warsztat jedną z największych gwiazd XX wieku: Marlene Dietrich. Ale nie spodziewajmy się "normalnego" filmu biograficznego: Agnieszka Holland Potrafi zaskoczyć. I tak na pewno będzie w tym przypadku. Zobacz więcej na temat: FILM kino Marlena Dietrich Marlene Dietrich Agnieszka Holland Trójka
Szyc, Popławska, Konopka i Gorodecka w telewizyjnym "Królu Maciusiu Pierwszym" Nowy sezon Teatru Telewizji nowa adaptacja "Króla Maciusia Pierwszego" Janusza Korczaka w reżyserii Tadeusza Kabicza. Do obsady, w której są m.in. Marek Kondrat, Jan Frycz, Karolina Gruszka, Tomasz Kot i Danuta Stenka dołączają kolejne gwiazdy: Borys Szyc, Magdalena Popławska, Andrzej Konopka i Wiktoria Gorodecka. Zobacz więcej na temat: TEATR Teatr Telewizji Janusz Korczak Borys Szyc Magdalena Popławska Wiktoria Gorodecka Andrzej Konopka Marek Kondrat Trójka
Barbara Wrońska: nim wróciłam, zależało mi, żeby nie żyć wyłącznie twórczością - Przez długą chwilę mnie nie było. Wiele osób miało przekonanie, że zapadłam się pod ziemię. Ja natomiast ten czas przekierowałam na bardzo różne sfery w swoim życiu, poznając siebie w różnych rolach, zmieniając trochę priorytety życiowe, uświadamiając sobie, co jest dla mnie ważne. Był to dla mnie mega rozwojowy czas, gdzie właściwie twórczość, o czym marzyłam, była dopełnieniem tej historii - mówiła w Dwójce Barbara Wrońska, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zobacz więcej na temat: Marta Strzelecka Barbara Wrońska MUZYKA Dwójka singiel
Jerzy i Szymon Mechlińscy: muzyka polska w naszej karierze ma ogromne znaczenie - Tata śpiewał bardzo dużo polskiej muzyki – Lutosławskiego, Pendereckiego, Świdra, Góreckiego – kompozytorów, których znał. Ja tę tradycję kontynuuję, ale poszedłem trochę wcześniej i zajmuję się XIX wiekiem - mówił Szymon Mechliński. Ceniony baryton był gościem Dwójki razem ze swoim ojcem, Jerzym Mechlińskim. To wyjątkowe spotkanie w Dniu Ojca stało się okazją do rozmowy nie tylko o muzyce, lecz także o rodzinnej tradycji i artystycznym dziedzictwie przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Zobacz więcej na temat: Jan Kanty Zienko opera Szymon Mechliński Jerzy Mechliński muzyka klasyczna Dwójka
Dwa Teatry 2026. Magdalena Małecka-Wippich: "Potop" to rodzaj realizmu magicznego - Pierwszą rzeczą zawsze jest tekst. A tutaj mamy tekst, który niesie. Gdynia nie jest wcale moim miastem, ale ta historia po prostu mnie urzekła. Z jednej strony mamy tu kontekst bardzo lokalny, a jednocześnie jest to opowieść o całym świecie, o umieraniu, o przyrodzie, o ukrytych lękach, o czymś magicznym... Właściwie to jest to rodzaj realizmu magicznego - mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka słuchowiska "Potop", nagrodzonego Grand Prix 25. Festiwalu "Dwa Teatry". Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry TEATR Małgorzata Szymankiewicz Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Magdalena Małecka-Wippich Sopot Salcia Hałas Maria Maj Anna Seniuk Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska Ewa Konstancja Bułhak Mariusz Bonaszewski Dwójka
"Potop" Magdaleny Małeckiej-Wippich z Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2026 Słuchowisko "Potop" w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich zdobyło Grand Prix XXV Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2026" dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Nagrodami Specjalnymi uhonorowano natomiast Laco Adamika i Witolda Giersza. Wśród laureatów znalazły się również realizacje Programu 2 Polskiego Radia – Andrzej Czarnecki, Małgorzata Szypura i Marcin Świetlicki otrzymali nagrodę za scenariusz adaptowany słuchowiska "Koziołek". Zobacz więcej na temat: Dwójka Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Magdalena Małecka-Wippich Paweł Szaliński Maria Maj Robert Talarczyk Michał Sufin Aleksandra Głogowska Krzysztof Bizio
WTF Fest 3 - festiwal filmów, których naprawdę nie da się odzobaczyć WTF Fest powraca! W dniach 25-28 czerwca warszawska Kinoteka po raz trzeci pokaże filmy dziwne, odważne, kultowe i absolutnie nieoczywiste. W programie znalazły się dzieła Davida Cronenberga, Davida Lyncha, Alejandro Jodorowsky’ego, Nagisy Ôshimy, Jana Švankmajera, Quentina Dupieux i wielu innych twórców kina, które wymyka się prostym kategoriom. Zobacz więcej na temat: FILM festiwal filmowy WTF Fest Trójka
Maciej Płaza: Kasperl ma wielu ojców - Dyla Sowizdrzała, Marchołta, Łazika z Tormesu "Kasperl i Margit" to najnowsza powieść Macieja Płazy rozpoczynająca się w Poznaniu, w roku 1903. I właśnie o niej, z jej autorem, znanym pisarzem i tłumaczem Maciejem Płazą rozmawiał w audycji "Plik Tekstowy" Max Cegielski. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA Maciej Płaza Max Cegielski Trójka
"Krzyżacy" najlepszym spektaklem 50. OKT "Klasyka Żywa" "Krzyżacy" w reżyserii Jana Klaty otrzymali główną nagrodę 50. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Spektakl Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie otrzymał także nagrodę za scenografię, kostiumy i reżyserię świateł oraz za choreografię Maćko Prusaka. Zobacz więcej na temat: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Opolskie Konfrontacje Teatralne Krzyżacy Jan Klata Dwójka TEATR
W cieniu wojny. "Era niepokoju" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - To fascynujące, że pieśni napisane sto pięćdziesiąt lat temu i te powstałe zaledwie kilkanaście lat temu obracają się wokół tych samych problemów: wojny, utraty domu, wysiedlenia czy lęku. To tematy, które niestety nie przestają być aktualne - mówiła w Dwójce sopranistka Justyna Khil. Zobacz więcej na temat: Monika Zając Teatr Wielki - Opera Narodowa opera Justyna Khil Dwójka
Centrum Ilustracji Quentina Blake'a otwarto w Londynie. Jest też mural od Blake'a W Londynie atrakcji nie brakuje, i chyba dziś nikogo nie trzeba przekonywać, że stolicę Wielkiej Brytanii warto odwiedzić. Gdyby jednak ktoś potrzebował dodatkowego argumentu, to właśnie tam na początku czerwca otwarto Centrum Ilustracji Quentina Blake'a - to największa na świecie przestrzeń poświęcona ilustracjom. Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA ilustracja
Zaorski na Festiwalu Dwa Teatry: przez piłkę można pokazać każdy konflikt Jubileuszowy, 25. Festiwal Dwa Teatry w Sopocie zakończy się w poniedziałek, 22 czerwca. A na antenie Trójki Barbara Marcinik rozmawiała na żywo z gościem specjalnym - znakomitym reżyserem Januszem Zaorskim. Czy kogoś dziwi, że tematem przewodnim, chociaż ściśle połączonym z Festiwalem, była piłka nożna? Zobacz więcej na temat: Festiwal Dwa Teatry Janusz Zaorski Barbara Marcinik Teatr Polskiego Radia Teatr Telewizji Trójka
"12 Dreams for Piano". Aleksander Dębicz: ta płyta w pewnym sensie mi się przyśniła - Płytę "12 Dreams for Piano" skomponowałem bardzo spontanicznie i bardzo szybko, pod wpływem różnych emocji i chwili. Dlatego w pewnym sensie można powiedzieć, że mi się przyśniła - opowiadał w Dwójce Aleksander Dębicz - pianista, kompozytor, improwizator i wykonawca muzyki klasycznej. "12 Dreams for Piano" to ósme wydawnictwo w dyskografii artysty i jego trzeci w pełni solowy projekt. Zobacz więcej na temat: Aleksander Dębicz Katarzyna Sanocka Dwójka MUZYKA muzyka klasyczna
Natalia Rehling: Wiedeń jako stolica muzyki fascynował mnie od dawna - W trakcie studiów narodziła się we mnie myśl, że Wiedeń to stolica muzyki i że będzie moim kolejnym celem na drodze rozwoju. Zawsze fascynowałam się muzyką Brahmsa, ale także muzyką klasyków wiedeńskich. Chciałam na miejscu dalej zgłębiać interpretację muzyki niemiecko-austriackiej - mówiła w Dwójce pianistka Natalia Rehling. Zobacz więcej na temat: fortepian Róża Światczyńska Dwójka MUZYKA Wiedeń Fryderyk Chopin Natalia Rehling
700-metrowy mural powstaje w Pradze. Fragment pt. "Stworzenie Pragi" namaluje polski artysta W Pradze powstaje jedna z największych galerii sztuki ulicznej w Europie. Trzydziestu artystów z Czech i zagranicy pracuje nad muralem, który pokryje ścianę o długości ponad siedmiuset metrów. 23 z nich zagospodaruje polski artysta - Maciej Kreda. Zobacz więcej na temat: Czwórka mural street art Praga SZTUKA
Tam naprawdę warto być: 36. Malta Festival startuje już w niedzielę Tegoroczna, 36. już edycja Malta Festival startuje już w niedzielę, 21 czerwca. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, nic więc dziwnego, że Agnieszka Obszańska rozmawiała o festiwalu z jego dyrektorką artystyczną, Agatą Kołacz. Zobacz więcej na temat: Malta Festival Agnieszka Obszańska TEATR Agata Kołacz Trójka
Marianna Zydek o sukcesie "Kolorów zła: Czerń". "To wiele elementów naraz" 14 milionów odsłon w zaledwie pięć dni. "Kolory zła: Czerń" stały się jednym z największych polskich hitów Netfliksa. O sukcesie produkcji opowiedziała Marianna Zydek. Zobacz więcej na temat: serial netflix