Polskie Radio
Section05

KULTURA

Andrzej Pągowski: miałem w życiu szczęście, wskoczyłem do odpowiedniego pociągu

- Po latach do mnie dociera, że całe kino moralnego niepokoju to moje prace. Pierwszy kosmonauta - to moja praca. Wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej - to moja praca. Pierwsze prace komputerowe - to moja praca. Zmiana czołówki "Dziennika" na "Wiadomości" w telewizji - to moja praca. Ja tych kamieni milowych miałem bardzo dużo - powiedział w audycji "Spotkanie z..." Andrzej Pągowski. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Pągowski plakat SZTUKA

Jan Parandowski - nieznane życie "piewcy Hellady"

W tym roku mija 130. rocznica urodzin Jana Parandowskiego – nieocenionego znawcy kultury antycznej, eseisty i pisarza. – On nie tylko głośno oświadczał, że jest Europejczykiem, ale i zachowywał się jak Europejczyk. Nie uznawał granic, twierdził, że granica wytyczona przez ludzi nie jest przeszkodą, żeby ją przekraczać, i każdy kulturalny człowiek powinien to robić – mówiła w Dwójce biografka prof. Grażyna Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Jan Parandowski kultura antyczna Aurelia Wyleżyńska PEN Club Dwójka Zobacz także

Arkadiusz Krupa: obój to taka kapryśna primadonna

Arkadiusz Krupa jest solistą, kameralistą i znakomitym muzykiem orkiestrowym. Od wielu lat jest także pierwszym oboistą Sinfonii Varsovii i kierownikiem grupy instrumentów dętych. - Obój jest kapryśny i potrafi dokuczyć w czasie gry - mówił w Dwójce, opowiadając o kulisach gry na tym niezwykłym instrumencie.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Krupa Dwójka muzyka klasyczna Klaudia Baranowska obój instrumenty instrumenty dęte instrument instrumentaliści MUZYKA Zobacz także

Od wielkiej kariery aktorskiej do mistrzyni zen. Wspomnienie Małgorzaty Braunek

Małgorzatę Braunek znają wszyscy miłośnicy kina. W pamięci widzów zapisała się przede wszystkim jako Oleńka Billewiczówna z "Potopu" oraz Izabella Łęcka z "Lalki". U szczytu sławy postanowiła zrezygnować z aktorstwa i poświęcić się buddyzmowi. - Dokonywała wielu odważnych decyzji. Fascynujące, jak ta, wydawałoby się, krucha blondynka, potrafiła postawić wszystko na jedną kartę i wygrać - mówiła biografka Joanna Podsadecka.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Braunek aktor aktorka Dwójka Katarzyna Sanocka Artur Zaborski Andrzej Wajda Andrzej Żuławski Zobacz także Łukasz Maciejewski Jacek Borcuch Jerzy Schejbal FILM film polski kino

"Soft power" w międzywojennej Polsce. Jak II RP starała się promować za granicą?

Dziś używamy terminu "soft power", który oznacza wpływ na politykę zagraniczną poprzez kulturę, naukę i sport. Przed wojną tego terminu nie znano, ale starano się robić dokładnie to samo. O tym, jak II RP starała się być widzianą za granicą opowiadaliśmy w "Odrodzonej-nieznanej" z ekspertami: Adamem Podlewskim i Markiem Telerem.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Grzegorz Kalinowski historia Polski

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Nieznane oblicze artystki

"Magdalena Abakanowicz. Prolog" to ekspozycja prezentowana w Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury. Nawiązuje do pierwszej indywidualnej wystawy artystki, zorganizowanej w tej samej przestrzeni sześćdziesiąt pięć lat temu. - W tym układzie prace tworzą spójną wypowiedź artystyczną - mówi kuratorka wystawy, Marta Kowalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Kordegarda Hanna Wróblewska Magdalena Abakanowicz

Festiwal Sztuki Aktorskiej "Teatropolis". Andrzej Seweryn: różnorodność to bardzo ważna rzecz

Teatropolis to festiwal prezentujący monodramy i małe formy teatralne - z dwu- lub trzyosobową obsadą. Spektaklom towarzyszą także spotkania z twórcami i działania adresowane do dzieci i młodzieży. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedział w Dwójce kierownik artystyczny wydarzenia Andrzej Seweryn oraz Dorota Kędzierzawska i Katarzyna Kubacka-Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Andrzej Seweryn spektakl Anna Groblińska