Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

Doskonały łowca z wyostrzonymi zmysłami. W pogoni za rysiem

Ryś euroazjatycki, Lynx lynx, to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Polsce. Zanim stał się w naszym kraju gatunkiem ściśle chronionym, został niemal wytępiony. - Rysi w Polsce jest bardzo mało, to gatunek zagrożony, ginący, o bardzo specyficznych wymogach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Przemysław Stachyra - szef działu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  ryś Krzysztof Michalski parki narodowe przyroda natura zwierzęta leśne

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Prof. Witold Zatoński: moja mama wybrała mi zawód, ja go dobrze wykorzystałem

Profesor Witold Zatoński - lekarz, epidemiolog, wybitny ekspert zdrowia publicznego, przez kilkadziesiąt lat kierował Zakładem Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie. Stworzył Fundację Promocji Zdrowia, której działalność przyczyniła się m.in. do spadku zachorowań na nowotwory z powodu palenia tytoniu. Profesor Zatoński był gościem audycji "Po drugiej stronie lustra". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory medycyna zdrowie rak płuca papierosy choroby płuc społeczeństwo onkologia

Tajemnice powstania czarnych dziur

Gościem "Ludzi Nauki" była laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - doktorantka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie - Aleksandra Olejak, która otrzymała wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego, przyznawane młodym naukowcom prowadzącym badania w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii, za ustalenie, jak powstają czarne dziury o asymetrycznej masie. Polska badaczka stworzyła także katalog czarnych dziur w naszej galaktyce, czyli w Drodze Mlecznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos astronomia Wszechświat NAUKA

25. Piknik Naukowy. Od czego zależy kolor wody w morzu?

- Morze Czerwone na co dzień nie jest czerwone, ale tam zakwitają dosyć często pewne glony morskie, które dają intensywnie czerwony kolor. Wtedy morze faktycznie przybiera taką nietypową barwę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Darecki, kierownik Zakładu Fizyki Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Od czego zależy barwa wody w innych morzach?
Zobacz więcej na temat:  woda Morze Czerwone Morze Bałtyckie Krzysztof Michalski Piknik Naukowy 2022

"Elektronika - by żyło się łatwiej". W poszukiwaniu młodych talentów

- Od samego początku konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" miał być miejscem, gdzie uczniowie szkół średnich mogą zaprezentować swoje umiejętności w konstruowaniu różnych innowacyjnych urządzeń. Przy okazji chcieliśmy zachęcić najlepszych uczniów do studiowania elektroniki na Politechnice Śląskiej - mówił w radiowej Jedynce prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.
Zobacz więcej na temat:  elektronika NAUKA Krzysztof Michalski konkurs

Ekspert o naszym bezpieczeństwie i sieci 5G. "Jesteśmy zabezpieczeni"

- Sieć 5G jest kolejną realizacją bezprzewodowej telekomunikacji (…). Z każdą generacją zwiększamy częstotliwość, żeby dawać więcej możliwości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu. Czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w tej technologii są bezpodstawne?
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Krzysztof Michalski nowe technologie

Burze piaskowe nad Polską?

Czy można mówić o burzach piaskowych w naszym kraju? – Mało tego, że można mówić. Myślę, że wszyscy tego doświadczyli w pewne poniedziałkowe popołudnie – powiedziała w radiowej Jedynce Zuzanna Sawińska, mając na myśli poniedziałek 4 kwietnia. Ekspertka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa i Bioinżynierii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu dodaje, że pewna zmiana klimatu jest zauważalna. Objawia się to między innymi w braku typowych zim.
Zobacz więcej na temat:  klimat burze pogoda rolnictwo zmiany klimatyczne piasek Krzysztof Michalski

Ewa Mańkiewicz-Cudny: wojna odcisnęła piętno na moim dzieciństwie

- Urodziłam się, jak trwała jeszcze wojna. Odcisnęło to piętno na moim dzieciństwie. Zamiast biegać i krzyczeć, wolałam skupić się na różnych poważnych sprawach. W wieku 5 lat umiałam już czytać, miałam też niezłą pamięć. W związku z tym kilometrami mówiłam wiersze, ale jednocześnie zamęczałam swoje dwie starsze siostry, żeby mi poczytały. Po dwukrotnym przeczytaniu na ogół już pamiętałam i poprawiałam je, gdy usiłowały coś skrócić, opuścić - mówiła w Jedynce Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski technika NAUKA

"Jeden bocian wiosny nie czyni". Kiedy przyleci główna grupa tych ptaków?

Z całej Polski docierają informacje o pierwszych pojawiających się bocianach. - Główna fala bocianów jest około 10 dni po tych pierwszych, prawdziwych zwiadowcach. Spodziewajmy się jej pod koniec przyszłego tygodnia - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  bociany Krzysztof Michalski ptaki wędrowne ptaki wiosna