Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

Terapie przeciwnowotworowe. Jak zatrzymać obumieranie komórek?

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zajmuje się zrozumieniem mechanizmów doprowadzających do śmierci komórek, a także poznaniem sposobów zatrzymania tego procesu. - Jeżeli komórki nie chcą się poddać tzw. honorowej śmierci, to stają się nieśmiertelne, co prowadzi do nowotworów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroba nowotwory

Medycyna precyzyjna. "Pacjenci lubią metody minimalnie inwazyjne"

Dzięki postępowi wiedzy i rozwojowi technologii możliwe są precyzyjne zabiegi medyczne, co oznacza znacznie lepsze efekty lecznicze oraz większy komfort lekarzy, a przede wszystkim pacjentów. - Dzisiejsza medycyna znacznie różni się od tej, którą znamy sprzed 50 czy nawet 20 lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marcin Jóźwik z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Polikliniki MSWiA w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna technologie Krzysztof Michalski

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski choroba zdrowie medycyna nowotwory

Choroby autoimmunologiczne. "Jesteśmy w stanie opóźniać rozwój cukrzycy"

Jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych polskich badaczy ostatnich lat są wyniki badań nad limfocytami T regulatorowymi - Treg - i ich pionierskie zastosowanie w terapii komórkowej groźnych autoimmunologicznych chorób, m.in. cukrzycy typu 1. - Podając komórki regulatorowe, jesteśmy w stanie opóźniać jej rozwój - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Krzysztof Michalski cukrzyca choroba

Prof. Józefina Hrynkiewicz o sytuacji demograficznej. "Wszyscy powinniśmy spłacać dług wobec seniorów"

Prof. Józefina Hrynkiewicz, socjolog, wskazuje, że starość jest normalnym etapem w życiu każdego człowieka, a nie chorobą. - Ale starość jest związana z chorobami - zaznacza. Wymaga więc odpowiedniej polityki społecznej i zdrowotnej. A polskie społeczeństwo się starzeje.
Zobacz więcej na temat:  senior Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo pomoc społeczna Krzysztof Michalski

Wyniki Narodowego Spisu: polskie społeczeństwo się starzeje

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce 31 marca 2021 r. mieszkało 38179,8 tys. osób (48,5% populacji stanowili mężczyźni, a 51,5% kobiety). W porównaniu z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 liczba ludności zmniejszyła się o ok. 332 tys., tj. o 0,9%.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Spis Powszechny Krzysztof Michalski Główny Urząd Statystyczny społeczeństwo

Stalowa Wola. Perła Centralnego Okręgu Przemysłowego

Pomysł budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego był ideą rozpoczynającą realizację największego przedsięwzięcia gospodarczego, społecznego i technicznego II RP. 5 lutego 1937 roku wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Okręgu, który ukształtował wiele polskich miast, w tym Stalową Wolę zwaną "perłą COP-u".
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Kwiatkowski Stalowa Wola Krzysztof Michalski

Centralny Okręg Przemysłowy. "To nie była tylko obronność kraju"

85 lat temu, dokładnie 5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN. Jak II wojna światowa wpłynęła na realizację tej ogromnej inwestycji?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Eugeniusz Kwiatkowski Stalowa Wola historia Polski

Zmarszczki czasoprzestrzeni - nowe rejestracje fal grawitacyjnych

Zarejestrowanie w 2015 roku fal grawitacyjnych było jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych ostatnich kilku dekad. W ciągu paru lat obserwowano fale grawitacyjne, które związane były ze zderzeniami czarnych dziur o niezbyt dużych masach. Nowe wyniki badań nie tylko pozwalają na zrozumienie pochodzenia podwójnych czarnych dziur o znacznie większych masach, ale i otwierają drogę do jeszcze lepszych metod badania Wszechświata i obserwowania zjawisk, które wcześniej nie były dla astrofizyków widoczne.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Krzysztof Michalski kosmos

"Nadal należy się szczepić". Prof. Trzonkowski o walce z COVID-19

Coraz to nowe warianty COVID-19 stanowią nie lada wyzwanie dla lekarzy i naukowców, ponieważ są one jeszcze bardziej zakaźne niż te wcześniejsze. - Szczepionka jest najbardziej bezpiecznym sposobem przejścia przez pandemię. Zaszczepmy się nie tylko dla siebie, ale także dla ludzi dookoła nas. Ta szczepionka potrafi uratować nasze życie, ale też ludzi chorych - mówi w Programie Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia - raport