Polskie Radio
Section05
Łukasz Adamski

Nie żyje Jean-Luc Godard. "Całe życie eksperymentował z kinem"

- To, co Godard wypuszczał ze swojej pracowni, to było coś nowego, rewolucyjnego. Jego rola w kinie jest nie do przecenienia. Bez niego kino traci swój wewnętrzny rozpęd; ten rozpęd, który powodował odnowienie tej sztuki - mówił w radiowej Dwójce o słynnym francuskim reżyserze Andrzej Kołodyński, filmoznawca. Jean-Luc Godard zmarł we wtorek (13.09) w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Luc Godard Dwójka FILM kino Łukasz Adamski Andrzej Kołodyński Łukasz Maciejewski

Przełom w polskim kinie historycznym?

- Oto dostajemy dwa filmy, jeden to "Orlęta", który jutro (9.09) wchodzi do kin, a drugi to "Filip" na podstawie Tyrmanda, który – nie wiem jeszcze, kiedy będzie miał premierę – będzie pokazywany na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To są dwa filmy, w których widzimy wojnę oczami Żydów - mówił w Dwójce Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Szułdrzyński Dwójka film polski Łukasz Adamski II wojna światowa

PR24 "Notre-Dame płonie". Adamski: film niezwykle uduchowiony

- Jean-Jacques Annaud zrobił takiego bohatera zbiorowego - mamy tutaj strażaków, mamy tutaj polityków, mamy tutaj wiernych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Notre-Dame płonie". Piotr Gociek, współprowadzący audycję "Nakręceni - magazyn premier filmowych" zgodził się, stwierdzając, że to film bardzo potrzebny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski FILM serial KULTURA

Johnny Depp powraca do aktorstwa i… reżyserowania

Niedawno sieć obiegło zdjęcie promujące dramat kostiumowy "Jeanne du Barry", w którym Johnny Depp wciela się w króla Francji Ludwika XV. 59-letni aktor, o którym ostatnio częściej było słychać w kontekście procesu o zniesławienie wytoczonego byłej żonie, z hukiem powrócił nie tylko do aktorstwa, ale i do reżyserowania. Filmowa biografia malarza i rzeźbiarza Amadeo Modiglianiego, na podstawie scenariusza Jerzego i Mary Kromolowskich, będzie pierwszym filmem w reżyserii Deppa od 25 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Łukasz Adamski kino król Francja Hollywood aktor reżyser Amadeo Modigliani Al Pacino KULTURA

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Łukasz Adamski ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka opozycja Swiatłana Cichanouska

Amerykanie ogłosili nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Kiński: to druga transza w sierpniu

Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Amerykańska pomoc od początku wojny zbliża się do 10 mld dolarów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika". Co wchodzi w skład zapowiadanej transzy?
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Więcej świata Jedynka Ukraina wojna 2022 Paweł Lekki ŚWIAT Europa Stany Zjednoczone Łukasz Adamski Andrzej Kiński

PR24 "Zbrodnie przyszłości". Gociek: były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu

- Mimo, że jestem przyzwyczajony do stylistyki Cronenberga do tej makabry, biomaszyn, połączenia tego co sztuczne z tym co biologiczne, to były chwile, kiedy odrzucało mnie od ekranu - mówił o filmie "Zbrodnie przyszłości" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. - To jest bardzo mądry i proroczy obraz - dodał współprowadzący audycję Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

PR24 "Kolejny wielki przebój". Piotr Gociek o najnowszej produkcji Marvela

- Zaczniemy od dużego ekranu, ponieważ z danych na miniony poniedziałek wynikało, że film "Thor: Miłość i grom" zdążył w ciągu ponad tygodnia dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i na świecie zarobić ponad 13 milionów dolarów, więc wiele wskazuje na to, że wytwórnia Marvela oraz koncern Dinseya mają w rękach kolejny wielki przebój - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Współprowadzący audycję Łukasz Adamski również zdradził swoją opinię na temat filmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Marvel Marvel Comics kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

"Dawno się tak nie ubawiłem". Łukasz Adamski o serialu "Człowiek kontra pszczoła"

- Naprawdę szczerze pokochałem ten serial - mówił o obrazie "Człowiek kontra pszczoła" Łukasz Adamski w Polskim Radiu 24. - Dawno tak dobrego prostego slapsticku pomieszanego z Looney Tunesem nie oglądałem. Dawno się tak nie ubawiłem - dodał. Odmiennego zdania był współprowadzący audycję Piotr Gociek.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski serial

PR24 "Obi-Wan Kenobi". Adamski: w pierwszych odcinkach byłem zażenowany scenami akcji

- Odnoszę wrażenie, że nie było tu dobrego reżysera do scen akcji - mówił o pierwszych odcinkach serialu "Obi-Wan Kenobi", Łukasz Adamski na antenie Polskiego Radia 24. - Byłem wręcz zażenowany kilkoma pościgami. To było tak ślamazarne, tak wolne - przyznał, dodając, że z każdym odcinkiem sceny akcji były coraz lepsze. Współprowadzącym audycję był Piotr Gociek.      
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 KULTURA FILM kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". W oczekiwaniu na serialową superprodukcję

Na początku wrześniu ma się odbyć premiera zapowiadanego od dawna, najdroższego w historii, serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". W oczekiwaniu na premierę, w mediach społecznościowych twórcy superprodukcji prezentują nowe zdjęcia z planu. Czego możemy się spodziewać po tej produkcji? Na czym polega fenomen świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA serial władca pierścieni Łukasz Adamski Amazon

PR24 "Dawno nie widziałem tak dobrej satyry". Łukasz Adamski o filmie "Boscy"

Widzimy naprawdę głęboką, wielowymiarową satyrę. Satyrę, która nie oszczędza nikogo. To jest siła "Boskich". To jest film, który uderza w wielkich kapitalistów, celebrytów, art-hausowych reżyserów napuszonych własnym ego, ale również uderza w tych aktorów, którzy mają poczucie wyższości, bo oni nie są celebrytami, a chcieliby nimi być - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, komentując film "Boscy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Adamski KULTURA FILM komedia kino

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Guzy: nie można o nich zapomnieć

- Konieczność wywarcia presji na Rosję, jeśli chodzi o wycofanie się z Ukrainy, zmianę polityki zagranicznej i odejście od polityki siły, wymaga długotrwałych zabiegów. Oznacza pełną i maksymalną izolację Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Rosja konflikty międzynarodowe Ukraina Jedynka Ukraina Paweł Lekki ludobójstwo zbrodnie wojenne Łukasz Adamski Jarosław Guzy