Polskie Radio
Section05
Marek Balicki

Sytuacja psychiatrii w Polsce. Z jakimi problemami zmagają się najczęściej dorośli?

Reforma psychiatrii dorosłych wkracza w nowy etap. Ministerstwo zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które podnosi m.in. stawkę ryczałtu dla Centrów Zdrowia Psychicznego oraz wydłuża pilotaż reformy. O reformie, a także o zmaganiu się Polaków z zaburzeniami psychicznymi mówił Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski psychiatria Marek Balicki

Marek Balicki: dzięki działaniom rządu ws. koronawirusa Polacy poczuli się bezpieczniej

- Stopniowe wprowadzanie kolejnych ograniczeń, nie za wcześnie, nie za późno, zostało dobrze odebrane przez społeczeństwo. W państwach zachodnich reakcja władz była gwałtowna. Polski rząd obrał właściwą drogę. Gdybym znowu był ministrem, to chyba nie mógłbym postępować inaczej niż prof. Szumowski - powiedział Marek Balicki, były szef resortu zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka koronawirus Koronawirus w Polsce Marek Balicki Eliza Olczyk wirus wirusy choroby płuc choroby zakaźne

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
Zobacz więcej na temat:  psychologia zdrowie społeczeństwo psychiatria choroba badania Krzysztof Grzesiowski Marek Balicki Piotr Gałecki

Marek Balicki: ciężko likwidację NFZ nazywać likwidacją

– Planowaną likwidację NFZ trudno będzie nazwać likwidacją – powiedział w audycji Elizy Olczyk i Jerzego Jachowicza „Dwoje na jednego” Marek Balicki. Były minister zdrowia w rządzie SLD odniósł się do planów Prawa i Sprawiedliwości dotyczących reformy służby zdrowia, a także ustosunkował się do bieżącej sytuacji w tym sektorze życia publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia Marek Balicki Jerzy Jachowicz Eliza Olczyk NFZ

Debata o legalizacji marihuany. "Nie chcę łamać prawa"

Powrót do dyskusji na temat leczniczej marihuany wywołał wpis na portalu społecznościowym byłego rzecznika SLD Tomasza Kality. "Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej. Ponoć pomaga olej z marihuany. To straszne, że aby zrobić w mojej sytuacji wszystko, co możliwe, musiałbym łamać prawo. Oby mój post dał rządzącym do myślenia" – napisał.
Zobacz więcej na temat:  Marek Balicki marihuana medycyna nowotwory Tomasz Kalita