Polskie Radio
Section05
Maryna Miklaszewska

Uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Historia Matyldy Getter

- Niemalże wszystkie placówki prowadzone przez Rodzinę Maryi były miejscem ukrywania żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. W audycji "Polki" przypominamy postać przełożonej tego zakonu, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Matyldy Getter, która uratowała kilkaset osób z pożogi II wojny światowej i żadnemu dziecku z warszawskiego getta nie odmówiła pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta POLSKA Żydzi Holokaust sprawiedliwi wśród narodów świata

Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"

Do Sejmu Ustawodawczego weszło osiem kobiet. (...) Bez wątpienia były to kobiety z misją. Były też - podkreślmy - bardzo dobrze wykształcone, ponieważ wszystkie miały wykształcenie średnie, a niektóre z nich - także wykształcenie wyższe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiając historię polityczną kobiet w II RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 feminizm Maryna Miklaszewska Sejm historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne 11 listopada Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 niepodległość

"Zaszczepiła mi miłość do teatru". Joanna Wnuk-Nazarowa o Halinie Gallowej

- Bardzo dzielna kobieta, która zaszczepiła mi miłość do teatru do tego stopnia, że gdyby nie lekka wymowa, którą mam, a ona była pies na dykcję, pewnie poszłabym nie na dyrygenturę, tylko na aktorstwo. Potem na reżyserię, bo to moja druga pasja - mówiła w Polskim Radiu 24 o Halinie Gallowej Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrygent, kompozytor, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Joanna Wnuk-Nazarowa KULTURA aktorzy

Magdalena Merta o prof. Izydorze Dąmbskiej: była głęboką patriotką

Wybitna filozof, logik, semiotyk i epistemolog. Pomimo swoich osiągnięć naukowych prof. Izydora Dąmbska znana jest nielicznym, także młodym Polakom, choć jej nazwisko pada w dedykacji do wiersza "Potęga smaku" Zbigniewa Herberta, który znajduje się w spisie lektur licealnych. O życiu i działalności naukowej Dąmbskiej mówiliśmy w audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta filozofia kobieta

"Niezwykle harde i zdeterminowane". Dr Paweł Parys o kobietach w Powstaniach Śląskich

- Kobiety Powstania Śląskiego dały się poznać jako niezwykle harde, zdeterminowane i otwarte na wykonywanie zadań. Matylda Ogórkówna brała nawet udział w Powstaniu z bronią w ręku, co jest chyba jedynym w 100 proc. udokumentowanym przypadkiem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kobieta niepodległość Magdalena Merta Maryna Miklaszewska

Anna Walentynowicz - matka Solidarności. "Była wyczulona na ludzką krzywdę"

Polska działaczka społeczna, opozycjonistka w PRL, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama orderu Orła Białego. Anna Walentynowicz to jedna z bohaterek Sierpnia ’80 i polskiej drogi do wolności. To właśnie jej życiu poświęcona była audycja "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Anna Walentynowicz sierpień 80 strajki sierpniowe Stocznia Gdańska PRL Solidarność Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Gdańsk komunizm historia PRL ludzie

Bohaterskie kobiety strajku w Stoczni Gdańskiej

Odwaga i niezłomność polskich robotników przyczyniły się do wybuchu w sierpniu 1980 roku strajku w Stoczni Gdańskiej. Wśród pracowników zakładu, którzy przeciwstawili się władzy komunistycznej, było również wiele kobiet. To właśnie o nich mówiliśmy w audycji "Polki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Stocznia Gdańska strajki sierpniowe PRL historia Polski sierpień 80 kobieta Gdańsk